20 Грудня 2024
Літературний вечір «ФЕНОМЕН МАРІЇ МАТІОС»
19 грудня 2024 р. о 12:00 в читальному залі ЦБ (вул. П. Орлика, 5) МЦБС Департаменту культури Івано-Франківської міської ради працівники читального залу ЦБ на запрошення Богдани Ботюк, завідувачки відділу денного перебування Івано-Франківського територіального центру соціального обслуговування, у форматі волонтерської діяльності провели захід – літературний вечір «ФЕНОМЕН МАРІЇ МАТІОС». У сучасному літературному процесі Марія Матіос займає одне з найвагоміших місць.
Входить до п’ятірки сучасних українських письменників, твори яких найбільше читають. ЇЇ творчість відзначена Шевченківською премією. Бібліотекар Василь Загороднюк розповів про життєвий і творчий шлях Марії Матіос, яка народилася 19 грудня 1959 р. в с. Ростоках Чернівецької обл. Тезисно охарактеризував її найвідоміші твори: «Солодка Даруся», «Черевички Божої матері», Майже ніколи не навпаки», «Нація», «Армагедон уже відбувся», «Містер і місіс Ю в країні укрів», «Жіночий аркан у саду нетерпіння». Кожний з цих творів підтверджує своєрідний талант письменниці, порушує на художньому рівні складні морально – етичні проблеми, життєві перипетії минулого і сучасного. Зокрема, у романі – панорамі відображена історія п`яти українських родин протягом 225 років. І коли на завершенні цієї великомасштабної епопеї обсягом близько 1000 сторінок відображаються воєнні події на Донеччині 2014 р., то їх учасниками і свідками є сучасники, родичі тих п’яти родин, які виборювали українську державність за отих 225 років. За цей час вони проживають найрізноманітніше: драматичне і трагічне, смішне і містичне, любов і зраду, поразки і перемоги.
Присутній на заході літературний критик Євген Баран окреслив поетичне становлення Марії Матіос, театральну та кіноісторію її творчості, образотворення жіночої долі в романістиці письменниці. Він обгрунтував значення епічного полотна в становленні громадянської позиції, вихованні патріотичних почуттів. Марія Матіос вміє подивувати читачів найнесподіванішими творами. Її видання «Кулінарні фіглі» – це цікава подорож у світ кулінарії, це рецепти десятки смачнющих гуцульських страв та способів їх приготування. При цьому це не просто їх перелік, а й вміння жінки при допомозі них привернути увагу чоловіка до себе, внести родзинку у їхні відносини. Організатор і модератор заходу бібліотекар, член Національної спілки письменників України Василь Загороднюк.