16 Грудня 2024
Літературна хвилинка “Духовний спротив Марії Матіос”
“Як в нації вождя нема,
тоді вожді її поети” (Є. Маланюк)
19 грудня 2024 року відомій українській письменниці і поетесі, публіцистці і громадській діячці, лауреатці Національної премії імені Тараса Шевченка Марії Матіос виповнюється 65 років від дня народження. З нагоди ювілейної дати в бібліотеці-філії №13 (с. Хриплин вул.Берегова 4в) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради відбувся захід “Духовний спротив Марії Матіос”
Марія Матіос – корінна гуцулка з Буковини, випускниця філологічного факультету Чернівецького університету, одна з найпопулярніших сьогодні письменниць, постать якої стала харизматичною в сучасній українській літературі. Одні називають її другою Лесею Українкою, інші – Стефаником у спідниці.
Твори Марії Матіос – глибоко філософські, країноцентричні, наповнені трагічним співчуттям, звернені до історії та сьогодення нашого народу, написані вишуканою народною мовою. Вона своїх історій не придумує, її романи і повісті мають реальних прототипів. “Нація” і “Солодка Даруся” наводять жах на окремих маргіналів, яких вона злякала, оскільки примусила уявити, що літературні персонажі насправді можуть стати караючим мечем українського народу. Письменниця також відважилась на ризикований крок: погодилася видати “Націю”і “Солодку Дарусю” російською, і можливо не усвідомлюючи цього, стала чинником спротиву “русскому міру” з його відвертим наміром знищити національну та релігійну ідентичність українців. Відтак вона потрапила в опалу, але не склала зброї, бо вважала, що хтось мусить бути дзвонарем людського болю, бо через окрему історію окремої людини відкриваються брами минулого. “Своєю Дарусею я шукала украдене щастя нації і украдене щастя окремої людини”.
З творчою спадщиною Марії Матіос допитливий читач може познайомитися в нашій бібліотеці, в якій є багато творів письменниці. Ласкаво просимо в бібліотеку.
Відповідальна за захід Бабій О.