8 Квітня 2024
Вітамінне досьє “A, B, C, D…і хвороба обійде”
Всесвітній день здоров’я відзначається щорічно 7 квітня, починаючи з 1950 року. Цього дня 1948 року набрав чинності Статут Всесвітньої організації охорони здоров’я. У статуті ВООЗ право на здоров’я зазначене як невід’ємне для будь-якої людини, незалежно від раси, релігії чи соціального становища. Здоров’я, за визначенням ВООЗ, це не просто відсутність хвороб, це стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя.
Здоров’я визначається на 20% місцем існування, на 50% – способом життя, і тільки 10% його залежить від системи охорони здоров’я. Саме тому бібліотекарі бібліотеки-філії №3 Івано-Франківської МЦБС департаменту культури міської ради, 7 квітня провели Вітамінне досьє “A, B, C, D…і хвороба обійде”, бо, виявляється, наше здоров’я великою мірою залежить від нас самих. Підготували для наших відвідувачів добірку літератури, яка стосується здорового способу життя та підвищення опірності організму до різних захворювань. В першу чергу, це здорове харчування та помірна фізична активність. То з чого почати? Пропонуємо вам поради за матеріалами Івано-Франківського обласного центру контролю та профілактики хвороб:
- Правильно харчуйтеся. Це не так складно, як здається. І не потребує зайвих затрат часу й грошей.
- Пийте звичайну воду без добавок.
- Зосередьтесь на прийомі їжі (не дивіться телевізор, не гортайте стрічку в соцмережах), щоб усвідомити насичення і не з’їсти забагато.
- Зменшіть споживання оброблених продуктів — магазинних соусів, консервів, паштетів, сосисок, ковбас і копчених продуктів.
- Обирайте цільнозерновий хліб, макарони із твердих сортів пшениці, а рис – нешліфований.
- Надавайте перевагу вареним і тушкованим стравам, а не смаженим.
- Використовуйте рослинну олію — соняшникову, лляну, оливкову. А от сала й вершкового масла — зовсім трохи.
- Не пропускайте сніданок, обід і вечерю.
- Додайте до свого щоденного раціону горіхи, насіння, овочі й фрукти в помірній кількості.
- Рух – щоденна потреба нашого тіла. Хоча інколи складно знайти час для регулярної фізичної активності. На щастя, забезпечити рухливість тіла можуть прості щоденні дії, а не лише спортзал.
- Зберігайте і практикуйте вже сьогодні:
- працюйте стоячи хоча б годину на день, розбиваючи її на проміжки по 5-10 хвилин;
- розминайте стопи за допомогою нерівних поверхонь (можна крутити м’ячик ногою, сидячи за столом);
- ходіть під час розмови телефоном;
- кожні 30 хвилин робіть перерву, щоб розім’яти спину і шию;
- під час розігрівання їжі зробіть декілька відтискань від кухонної стінки тощо.
Вправи помірної інтенсивності безпечні для більшості людей, але перед початком тренувань все ж варто проконсультуватися зі своїм лікарем або фізичним терапевтом стосовно активностей, які б вам підійшли. Фізична активність – не лише про бігову доріжку і гантелі. Оберіть заняття, які вписуються у ваш щоденний графік, та приділяйте їм кілька хвилин на день. Наприклад, можете здійснити корисну прогулянку швидким кроком до затишної бібліотеки на Хоткевича, 52А, де на вас чекають цікаві книжечки та привітні бібліотекарі.
Будьте здорові!
Відповідальні всі працівники.