Бібліоінформина “Смачний та корисний напій” (До Міжнародного дня чаю)

П’ють ранковий чай –
і жодних розмов між монахами.
Хризантеми саме цвітуть.
Мацуо Басьо

Вже не одне століття чай зігріває серця багатьох людей на планеті. Це напій з багатою історією, яка триває багато років, і корінням сягає в сиву давнину. Виявляється у нього є своє свято – Міжнародний день чаю відзначають 15 грудня. Ця дата обрана не випадково, як нагадування про події двохсотлітньої давнини в Америці, які вивели на новий рівень торгівлю чаєм і привели до американської революції. Це так зване «Бостонське чаювання».

З нагоди чайного свята та з поваги до цього зігрівального напою, ми, бібліотекарі бібліотеки-філії №1 (вул. Вовчинецька, 206) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради 15 грудня підготували та провели бібліоінформину “Смачний та корисний напій”.

Ми надали присутнім вичерпну інформацію про історію чаю, користь і шкоду цього напою, чайні традиції різних країн. Пропонуємо послухати й вам. 

 

Британські вчені з’ясували, щоб мозок активно працював протягом усього дня, достатньо 50 мг L-теаніну, а це 3 чашки чорного чаю. Танін у чорному чаї є сильним антиоксидантом – зміцнює імунітет, сповільнює старіння. А чайні феноли виводять з організму радіоактивні речовини.

Чай – вічнозелена багаторічна рослина, кущ або дерево. Чай китайський – кущ заввишки до 3 м з гірських районів Південно-Східної Азії, а чай ассамський – дерево до 10-15 м заввишки, що росте в Індії. Листки почергові, шкірясті, темно-зелені, завдовжки 5-7 см та завширшки 3,5-4 см. Квітки білі з жовтувато-рожевим відтінком, запашні. Плід – коробочка, насінини округлі, темно-сіро-коричневі, містять 22-25% олії. У листках є до 36% дубильних речовин, смоли, нуклеопротеїди, до складу яких належать ферум та манган.

Чай найвищої якості одержують з верхніх скручених у трубочку листків, які ще не розгорнулися. Оброблені особливим способом та висушені листки дають продукт (чай), який використовують для приготування гарячого тонізуючого повсякденного напою.

Існують навіть музеї чаю: один з них розташований в Англії, а також в Амстердамі, Токіо, Сеулі, Кіото.

Відвідувачів музею завжди цікавить історія введення в культуру цієї рослини. Відомо, що в Китаї чай вирощували як лікарську рослину ще за 2500 років до н.е. До Європи його завезли у ХѴ столітті, та лише з XVII століття почали використовувати як напій. У 1814 році чай уперше завезли та висадили в Нікітському ботанічному саду. Нині основними районами вирощування чаю є Індія, Шрі-Ланка, Китай, Японія, Аргентина, Грузія.

Усі ми чули про естетику чайної церемонії, або ж традиційний англійський “five o’clock tea”  – чайний ритуал, який має свою цікаву історію. 

Післяобідній чай був введений в Англії сьомою герцогинею Бедфордською Анною у 1840 році. Герцогиня відчувала голод близько 4-ої години дня. Вечеря в її родині подавалася досить пізно – о двадцятій, тому між обідом і вечерею залишався великий проміжок часу. Герцогиня попросила принести до її кімнати тацю з чаєм, хлібом і маслом і тістечком. Коли це стало звичкою, вона почала запрошувати друзів на пообіднє чаювання. Згодом до неї приєдналася вся нація.

“Five o’clock tea” включає  вишукані бутерброди (зокрема, з тонко нарізаними огірками), булочки зі збитими вершками та конфітюром. Також подають торти та тістечка. Чай, вирощений в Індії або на Цейлоні, розливають зі срібних чайників у чашки з кістяної порцеляни.

Неймовірно цікавим є чаювання тибетських монахів. Напій, який вони вживають у величезних кількостях (по 40 чашок на день) називається часуйма. До його складу входить чай, молоко та масло, сіль. Цей напій доволі калорійний, тому часто заміщає усі прийоми їжі.

В Україні чай полюбляють, але жодних традицій чаювання досі не придумали. Давайте виправимо цю історичну несправедливість. Пропонуємо вам пити смачний чай обов’язково з улюбленої і найкращої чашки, а до чаю візьміть якісь ласощі і неодмінно цікаву книжку, яку оберете в нашій бібліотеці. Нехай це буде вашим щоденним ритуалом. Чай заварювати ми вас також навчимо, бо зібрали цікаві факти, неймовірні історії про чай та рецепти приготування цього чудового напою. 

Відповідальні за проведення працівники бібліотеки-філії №1.

Поділіться цим записом в:
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Top