Бібліотечне культкафе “Під палітуркою”

   14 січня 1898 року на Полтавщині народився Юрій Горліс-Горський, справжнє ім’я Юрій Юрійович Городянин-Лісовський — видатний український письменник, військовий та політичний діяч, відомий своїм внеском у боротьбу за незалежність України та багатим літературним доробком, що зберігає пам’ять про важкі часи української історії. Про його юність відомо мало, але військова біографія починається з шістнадцяти років — починається Перша світова, Юрій докинув собі чотири роки й вирушив на східний фронт. За кілька років Горліс-Горський долучився до Армії УНР, де отримав звання хорунжого і став офіцером. Він бере участь у Першому зимовому поході, героїчній сторінці Української революції.

Саме Зимовий похід і привів Юрія Горліс-Горського до Холодного Яру, де він вступив у нову боротьбу вже під чорним прапором повстанців. Обравши прізвисько Залізняк, Горліс-Горський став осавулом першого куреня полку гайдамаків. Цьому періоду присвячена його найвідоміша книга «Холодний Яр» — історико-документальний роман, що базується на реальних подіях і особистому досвіді автора, твір став яскравим свідченням незламного духу українських повстанців, пролив світло на боротьбу Холодноярської республіки та героїзм простих людей, які стали на захист своєї землі. Згодом Горліс-Горський напише ще декілька книжок: «Ave Dictator», «Отаман Хмара», «Червоний чортополох», «Спогади. У ворожому таборі. В казематах ГПУ». Також впродовж життя з-під пера автора вийшли численні публіцистичні статті, в яких він викривав злочини радянського режиму та закликав українців до продовження боротьби за свободу.


Книги Юрія Горліс-Горського — це унікальні свідчення реальних історичних подій, передані крізь призму особистого досвіду, його літературний доробок є не просто розповіддю, а глибоким зануренням у світ героїзму й трагізму української нації. Впродовж своєї боротьби Юрій Горліс-Горський зазнавав переслідувань та арештів. Щоб уникнути ув’язнення впродовж років симулював психічний розлад. Про свій досвід вдавання психічного хворого автор також написав роман “Між живими трупами”, який вважав своєю найкращою роботою. Рукопис згодом було втрачено. Юрій Горліс-Горський брав активну участь у відновленні української державності в Закарпатті. У березні 1939 року, після невдалої спроби проголошення Карпатської України, угорці жорстоко переслідували українців. Юрію Горліс-Горському вдалося дивом урятуватися і втекти. Згодом доля закинула Лісовського до Греції, а потім — Туреччини. Свої мандри він описав у «Подорожніх зигзагах». Далі він опинився у Фінляндії, вів розвідницьку діяльність у Ленінграді, а з 1941-го очолив український відділ радіостанції у Берліні. Юрій Горліс-Горський зник за загадкових обставин 27 вересня 1946 року.
http://pkm.poltava.ua/
https://suspilne.media/
https://life.pravda.com.ua/

Поділіться цим записом в:
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com