Бібліографічний хіт-парад «Гаряча десятка книг-ювілярів 2024р».

   5 березня 2024 р., протягом дня, в бібліотеці-філії №5 (вул. Галицька, 100) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури  проведено захід бібліографічний хіт-парад «Гаряча десятка книг-ювілярів 2024 р».  Для дітей і юнацтва бібліотекарями було представлено книжкову виставку, на якій підібрано цікаві книг-ювіляри, а саме: 205 р. п’єсі з часу написання «Наталка Полтавка» І. Котляревського, 130 р. – роману «Людина» О.Кобилянської, 80 р. – роману «Тигролови» І. Багряного, 70 р. – кіноповісті «Зачарована Десна» О. Довженка, 180 р. – казці «Снігова королева» Г.Х. Андерсена, 205 р. – роману «Айвенго» В. Скотта, 180 р. – роману «Три мушкитери» А. Дюми, 90 р. – повісті-казці «Мері Поппінс» Памели Тревес, 130 р. —  «Книга Джунглів» Р. Кіплінга, 70 р. – трилогії «Володар перснів» Р. Толкіна. На основі цього складено бібліографічний список літератури. Під час заходу бібліотекар розповіла читачам окремі факти з історії написання згаданих вище книг.

П’єсу «Наталка Полтавка»  І. Котляревського (1819)  майже два десятиріччя не друкували. Спершу друзі Котляревського, потім його прихильники, читачі, творча інтелігенція поширювали лише рукописи твору, через це з’являлися його нові варіанти. Оригінал вперше вийшов друком аж у 1838 році в альманасі «Український збірник». Серед тодішньої української еліти вважалося модним і прогресивним знати «Наталку Полтавку» напам’ять. Творча інтелігенція влаштовувала «битви цитат»: один починав читати довільний фрагмент п’єси, а другий мав продовжити. Наталку Полтавку грали найкращі акторки своїх часів: Марія Заньковецька, Марія Садовська-Барілотті … П’єсу вважали за честь режисерувати такі велетні театрального мистецтва, як Марко Кропивницький, Михайло Старицький,  Панас Саксаганський. Музику до «Наталки Полтавки» писали багато композиторів,  але саме опера Миколи Лисенка стала  класикою музичного мистецтва.

Кіноповість «Зачарована Десна» О. Довженка (1954), написана за рік до смерті автора, проте задум цієї художньої перлини письменник виношував багато років. В одній із записних книжок періоду Другої світової війни було віднайдено запис Довженка: «Пишучи спогади про дитинство, про хату, про діда, про сінокіс, один собі у маленькій кімнаті сміявся і плакав. Боже мій, скільки ж прекрасного і дорогого було в моєму житті, що ніколи-ніколи вже не повернеться! Скільки краси на Десні, на сінокосі і скрізь-усюди, куди тільки не гляне моє душевне око… ». Можна сказати, що «Зачарована Десна» — своєрідна енциклопедія сільського життя України кінця XIX і початку ХХ століть. Великого значення надавав автор цьому творові, це підтверджує такий факт: в архіві письменника зберігається чотири варіанти рукопису українською мовою. За повістю «Зачарована Десна» 1964 року режисер, дружина  Ю. Солнцева, поставила однойменний фільм.  Тільки в березні 1956 року журнал «Дніпро» видрукував повість, а наступного року, вже по смерті Довженка, вийшла окрема книжка.

Казка «Снігова королева» Г.Х. Андерсона (1844 р.),  За словами критика Наомі Льюїс, письменник написав казку у «пориві натхнення». Автор описав твір такими словами: «Моя найновіша казка, „Снігова Королева“, постала з величезної потреби, вона так настирно крутилася у мене в голові, що зрештою шмигнула танцем на папері». Автор написав цю казку протягом п’яти днів. Вперше опубліковано її  21 грудня 1844 року у книзі “Нові казки”. На закінчення заходу діти ділилися враженнями, яка саме книжка їм найбільше припала до душі. Виставка книг діятиме до 12 квітня 2024 р.

Захід підготували і провели Горбей І. Р. та Українець С.І.

Поділіться цим записом в:
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Top