Літературний портрет «Улас Самчук – літописець України крізь війни, табори, голод і екзил»

Улас Олексійович Самчук народився 20 лютого 1905 року в селі Дермань на Волині (нині це Здолбунівський район Рівненської області). Будучи шістдесят років відірваний від рідної землі, Улас Самчук лишив у спадок світові величезну бібліотеку своїх праць про Україну. Із 22-річного віку Самчукові довелося жити за межами батьківщини. 24 лютого в читальному залі ЦБ (вул. Пилипа Орлика, 5) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради відбувся захід: літературний портрет «Улас Самчук – літописець України крізь війни, табори, голод і екзил». Бібліотекар коротко розповіла користувачам про життєвий і творчий шлях Уласа Самчука. Нелегким був його життєвий і творчий шлях, який завершився на еміграції, в Канаді. Донедавна доробок Уласа Самчука був на батьківщині під забороною, й лише тепер його творча спадщина повертається до українського читача. Улас Самчук зажив слави “українського Гомера ХХ століття” – відкрив світові справжню і невідому до того Україну. З-під його пера вийшли геніальні твори: “Волинь”, “Гори говорять”, “Марія”, збірки оповідань “Месники”, “Віднайдений рай”. У них він акцентував увагу на таких ключових темах, як загарбання більшовиками України, колективізація і голодомор. Сам письменник був прихильником українського націоналізму і поділяв погляди його ідеолога Дмитра Донцова. Був близько знайомий з Оленою Телігою. ЇЇ сміливість, екзальтована натура і жіночність високо цінувалися письменником. Неодноразово літератор згадував її у своїх спогадах, як “дивовижну жінку”. У 1980 році письменника пропонували висунути на здобуття Нобелівської премії. Але цього не сталося через відсутність рекомендації від одного з Нобелівських лауреатів. Всі, хто відвідав сьогодні читальний зал, мали змогу ознайомитися з тематичною виставкою книг: «Улас Самчук – літописець України крізь війни, табори, голод і екзил».

Детальніше

Бібліодайджест “О, мово, рідна, будь повік жива” (21.02 – Міжнародний день рідної мови)

“Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування”
(П. Мирний)

Багато  століть українська мова постійно зазнавала  утисків з боку імперій. З українських словниць зникали слова, замінюючи іншими відповідниками. Знищували правопис, вбивали українських мовознавців та літераторів. Але наша мова жива і розвивається. Любов до Батьківщини неможлива без любові до рідного слова. Тому у вихованні молодого покоління перед вчителями рідної мови постає важливе завдання: прищепити любов до рідної мови, щоб рідне слово  жило, трепетало, грало всіма барвами й відтінками в душі молодої людини.

Відзначаючи Міжнародний день рідної мови, працівники краєзнавчого відділу МЦБС Департаменту культури Івано-Франківської міської ради 22 лютого підготували бібліодайджест “О, мово, рідна, будь повік жива”. У відеоперегляді бібліотекарі пропонують книги з української мови і вчителям для викладання, і дітям для її вивчення. Для розвою рідної мови потрібно дослухатись до порад М. Рильського : 

“…Як парость виноградної лози,

Плекайте мову. Пильно й ненастанно

Політь бур’ян. Чистіша від сльози

Вона хай буде”.

Детальніше

Поетична п’ятихвилинка “Лунай величне наше слово”

21 лютого ми відзначаємо Міжнародний день рідної мови – день, що нагадує нам про силу слова, красу наших традицій глибину культурної спадщини. Вона неповторна і незламна, барвиста і квітуча, співуча і мелодійна. Ця мова починається із маминої колискової та розумної виваженої батьківської поради, з любові, з пісні, з казки. Вона поєднує в собі весь світ, який переповнений чарівністю та дивом, вона об’єднує нас. З нагоди цього дня у бібліотеці-філії №10 с. Вовчинець (вул. Вовчинецька, 35) МЦБС Департаменту культури Івано-Франківської міської ради була проведена поетична п’ятихвилинка «Лунай величне наше слово». Протягом століть українська мова зазнавала утисків, забороні і репресій. Хоч і мову намагалися витіснити, але сьогодні це один із найважливіших символів нашої держави. Під час заходу присутні познайомилися з цікавими фактами про українську мову, познайомилися з літературою представленою на тематичній поличці “Мова – це наша зброя”. Шануймо материнську мову, говорімо українською.

Детальніше

Вахта пам’яті “Обірвана життям струна”

В бібліотеці-філії №5 (вул. Галицька, 100) Івано-Франківської МЦБС, Департаменту культури міської ради, 20 лютого 2025 р. проведено вахту пам’яті «Обірвана життям струна» з нагоди Дня пам’яті героїв Небесної сотні. Бібліотекарі разом з відвідувачами ділилися особистими спогадами про перебування на Майдані з листопада 2013р., оповідали свідчення родичів, знайомих. Решта читачів — пригадували події в Києві 20 лютого 2014р., переглядаючи книгу «Пам’яті Небесної сотні». Батьки і молодші школярі читали і обговорювали невеличкі оповідання для дітей про звитяжців із збірки «Героям слава!». Присутні споминали героїв Небесної сотні, зокрема з Івано-Франківської області: Гурика Романа, Дідича Сергія, Дмитріва Ігоря, Калиняка Богдана, Костишина Михайла, Ткачука Ігоря, Шеремета Василя. Обговорювали момент, коли почалася боротьба народу і правлячого клану в Україні. Слухали розповіді про Майдан у нашому місті, про франківця Романа Гурика, 19-річного студента психологічного факультету Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника. Роман був лідером, дуже допитливим, розумним і чуйним, мав загострене відчуття справедливості. 20 лютого куля снайпера влучила у скроню, обірвавши життя і його мрії. На його честь названо вулицю в м. Івано-Франківську, створено мурал на стіні одного з будинків, скульптуру на його могилі в Меморіальному сквері, пам’ятний знак на території Прикарпатського університету. До слова, Роман Гурик став шостим у родині, хто віддав життя за Україну. Протягом дня, під час вахти пам’яті, в книгозбірні №5 лунали звуки з Майдану, пісні в запису, зокрема «Плине кача». Пам’ятаймо і молімося за тих, хто виборює свободу для України!
Захід підготували та провели працівники бібліотеки-філії №5
Детальніше

Патріотичний репортаж “Моя Україна вільна і непереможна”

24 лютого минає три роки від початку повномасштабного злочинного вторгнення Росії в Україну. Російська агресія проти України стала початком першої континентальної війни в Європі з часів Другої світової, знищивши основи міжнародної безпеки. Ця війна назавжди змінила мирне життя кожного з нас на «до» і «після».  Попри все, ми віднайшли в собі силу, безмежну любов до України та ближніх. Українці опанували нові навички: від пакування гуманітарної допомоги до плетіння сіток та підтримки біженців. Відтепер 24 лютого стане Національним днем молитви. З метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності і територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, в Міському Народному домі відбулася історична година  «Нація нескорених».  Захід розпочався в тиші, хвилиною скорботи за полеглими воїнами та невинно убієнними мирними жителями, чиї життя обірвала російська агресія. Ведуча детально відтворила хронологію подій від 24 лютого 2022 року до сьогодення, називаючи міста, що зазнали руйнувань від російської окупації, та висловила непохитну віру в нашу перемогу. У виконанні солістів МНД звучали патріотичні пісні. У рамках заходу працівники бібліотеки-філії №6 (вул. Вовчинецька,188) МЦБС Департаменту культури Івано-Франківської міської ради 23.02.2025 р. провели патріотичний репортаж «Моя Україна вільна і непереможна», та презентували книжкову виставку «Вклоняємось доземно українському солдату», де зібрано матеріали, що розкривають передумови,  початок і перебіг російсько-української війни; окупацію Криму військами РФ; нову фазу активних бойових дій РФ проти України – повномасштабне вторгнення. У ці дні українці об’єднуються, щоб знову привернути увагу світової громадськості до війни. Ми дякуємо нашим захисникам і захисницям, Збройним Силам України, Національній Гвардії України, волонтерам за захист.

Детальніше
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com