В ці осінні дні Абонемент Центральної міської бібліотеки Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради отримав ще один чудовий подарунок – книги від ТОВ “Видавничий дім “Простір” (директорка – Нужна Олена Василівна), надіслані Новою Поштою для поповнення бібліотечного фонду. Книга – найкращий подарунок бібліотеці і її користувачам, а коли це не одна, а цілих 8 книг, то і радість від подарунку збільшується в 8 разів. Та як не радіти, коли, відкривши посилку бачиш унікальну книгу: “Академічна традиція українського зарубіжжя: історія і сучасність”.
День української писемності та мови – це щорічне свято в нашій державі. У цей день ми вшановуємо прекрасну, милозвучну та неповторну українську мову. Кожного року свято припадало на 9 листопада, разом із відзначенням Дня пам’яті Преподобного Нестора Літописця. Він написав літопис “Повість минулих літ”, а також був ченцем Києво-Печерського монастиря. Нестора вважають послідовником Кирила та Мефодія, які створили слов’янську писемність. З 1 вересня 2023 року Українська Греко-католицька та Православна церкви перейшли на новий календар, відповідно і День української писемності та мови перенесено з 9 листопада на 27 жовтня.
27 жовтня у бібліотеку-філію №16 (с.Черніїв) МЦБС Департаменту культури міської ради завітали наші учні 2-А класу Черніївського ліцею із своїм класним керівником Світланою Михайлівною Пісак. В День української писемності та мови дітки мали змогу ознайомитися із книжковою мандрівкою «І зачаровує серця – пісенна українська мова». Мова – це наша неоціненна спадщина, з нею ми не розлучаємося протягом усього життя. Ми щасливі, що народилися й живемо на такій чудовій, багатій, мальовничій землі – в нашій славній Україні. У мові – вся доля народу, без неї, немає минулого й майбутнього. Наша мова – мова серця, ласки, душі, добра…! Дітки із задоволенням декламували вірші та вислови про нашу чарівну, чудову, мелодійну українську мову.
Ну що б, здавалося, слова… Слова та голос – більш нічого. А серце б’ється – ожива, Як їх почує!.. Знать, од Бога І голос той, і ті слова Ідуть меж люди!
Тарас Шевченко
Мова – це найважливіший засіб спілкування і пізнання та один із ключових факторів незалежності країни. Щороку 9 листопада Україна відзначає День української писемності та мови. Але 28 липня 2023 року Президент України Володимир Зеленський підписав указ про зміну дати святкування з 9 листопада на 27 жовтня. Зміни були внесені через перехід Православної церкви України та Української греко-католицької церкви на новоюліанський календар. Зазвичай в цей день вшановують пам’ять Преподобного Нестора-Літописця, послідовника творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія. Відзначають найкращих популяризаторів українського слова та проводять Всеукраїнський радіодиктант національної єдності, до якого приєднуються навіть українці, які живуть за кордоном.
27 жовтня 2023 р. об 11.00., в День української писемності та мови, завідувачка книгозбірні № 5 Івано-Франківської МЦБС (вул. Галицька, 100) писала Радіодиктант національної єдності з переможницею Радіодиктантів-2011, -2018 Галиною Понеділок з Івано-Франківська. Цьогоріч назва тексту “Дороги України”, авторкою якого є письменниця і перекладачка, лауреатка Шевченківської премії Катерина Калитко. А зачитав – актор Івано-Франківського театру Олексій Гнатковський.
Долучитись до найбільшого україномовного флешмобу можна до 29 жовтня включно — написавши диктант за записом, оприлюдненим на усіх платформах Українського Радіо. Так зробили наші читачі. Головне надіслати ваш диктант паперовим листом до 29 жовтня або на електронну скриньку до 11 години ранку 30 жовтня. Адже текст радіодиктанту буде оприлюднено у понеділок, 30 жовтня, об 11:00. Якщо ви хочете, щоб ваш диктант перевірили фахівці, ви можете: надіслати ваш диктант паперовим листом за адресою: 01001 м. Київ, вул. Хрещатик, 26. Важливо, щоб на штемпелі була дата 27, 28 або 29 жовтня; сфотографувати/відсканувати написаний текст (у форматі .jpg, .png, .jpeg, .tiff, .pdf) та надіслати його до 11:00 30 жовтня на адресу: rd@suspilne.media.
Всеукраїнський радіодиктант національної єдності започаткований у 2000 році командою Українського Радіо задля єднання навколо мови. Відтоді він став найбільшим щорічним україномовним флешмобом, який об’єднує українців і знавців української мови по всьому світу.