Великоднє диво – писанки, урочисті, яскраві, різнобарвні, як весняні квіти. Ці унікальні пасхальні символи протягом тисячоліть першими сповіщають нам про велику радість – воскресення Господа Нашого Ісуса Христа. Вони зігрівають наші душі і наповнюють серця любов’ю.
Тому з такою любов’ю і передсвятковою радістю виготовляли діти групи продовженого дня ці великодні атрибути на годині естетики “Писанковий всесвіт”, яку провела бібліотекарка бібліотеки-філії №23 Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради у Братковецькому ліцеї.
Серед традиційних свят в українській культурі є свято Великодня. Воно вважається найсвітлішим, найважливішим святом й пов’язують його з Воскресінням Ісуса Христа… Писанка – це символ весни, сонця, повернення природи до життя. Розпис писанки – один з найвідповідальніших етапів підготовки до Великодня, адже вони не лише прикраса, а й оберіг на цілий рік.
До Великодніх свят 14 квітня 2023 року, о 14.00 годині,працівники бібліотеки-філії №4 (вул. Коновальця, 132а) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради, було підготовлено і проведено бібліо-майстерню по розмальовці та декоруванню писанок «Писанки чудові – різнокольорові». Участь у заході взяло багато учасників. Приєдналися до цього рукоділля й ГО інклюзивного гуртка «Об’єднані любов’ю», зі своєю керівничкою Червак Марією Володимирівною. Ця форма роботи користується великою любов’ю у маленьких читачів. Дітям були роздані заготовки яєць, а також пензлики, дерев’яні палички, кольоровий папір та фарби.
З цікавої розповіді бібліотекарки, читачі дізналися про способи створення писанок та зміст закодованих символів. А ще, послухали цікаву легенду про писанку та історію свята Великдень.
Під час майстер-класу, діти з ентузіазмом фантазували та експериментували, від чого отримали велике задоволення. Вимальовуючи чудернацькі кривульки на крихкій поверхні, наші гості творили мистецькі шедеври, які мали змогу взяти додому. Кожен створив свою власну писанку, з оригінальним візерунком та вклав в неї частинку себе. Багато з присутніх вперше розписували писанку фарбами.
На завершення заходу, голова ГО «Об’єднані любов’ю» , Червак Марія подарувала для нашої бібліотеки чудовий святково-великодній декор, за що ми їй щиро вдячні.
Сподіваємось, що сьогоднішній день всі запам’ятають, як один з найкращих, який проведений весело, й з користю.
Працівники бібліотеки – філії №4, вітають усіх з прийдешніми Великодніми святами та бажають Перемоги, миру, радості, здоров’я, достатку та Божої благодаті.
Відповідальні за проведення Магас М. М., Ліктей Н. К.
День довкілля — національне екологічне свято, яке відзначається щорічно в третю суботу квітня, починаючи з 1999 року. Його мета – підвищення рівня свідомості українців в питаннях, що стосуються збереження безпеки навколишнього середовища. У 2023 році цей день припадає на 15 квітня.
Головним екологічним викликом для українців є сортування відходів. За даними громадської організації «Україна без сміття», щорічно на українських звалищах опиняється 10 млн тонн сміття. Близько 30-40% цього сміття можна переробляти. Поки ж в Україні переробляється лише 4% відходів.
Тому ми, бібліотекарі бібліотеки-філії №3 Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради, 15 квітня підготували та провели гру-настанову “Правильно сортуй — Землю рятуй”, щоб формувати активну екологічну позицію юних користувачів нашої книгозбірні та зацікавити їх темою сортування. Для цього ми використали інтерактивну настільну гру, завдяки якій учасники зрозуміли як сортувати і що саме можна переробляти. Адже далеко не всі відходи переробляють в Україні — для цього просто немає необхідних потужностей. А ще самі виробники додають сортувальникам клопотів, використовуючи тару, що не підлягає ресайклінгу, наприклад, білі пет пляшки, в яких продається майже вся молочна продукція. Такі пляшки не переробляються!
Також наші юні захисники природи отримали практичні поради:
Тару, яку ви хочете відсортувати, потрібно мити і знімати з неї етикетки.
Коробки, банки і пляшки треба сплющувати. Це заощадить місце.
Перш ніж почати сортувати сміття вдома, дізнайтеся, де у вашому місті приймають вторсировину і в якому вигляді.
Уникайте паковання, яке не підлягає переробці, — краще пошукайте альтернативу.
Сьогодні Україна робить лише перші кроки в напрямку осмисленого споживання і дбайливого ставлення до навколишнього середовища. Як показує світова практика, єдиний ефективний спосіб навчити людей сортувати сміття — починати виховувати і плекати цю звичку з дитинства.
Слово «довкілля» говорить саме за себе: довкілля – це те, що оточує нас, те, чим ми дихаємо і живимося. Без природи та її ресурсів людство не зможе прожити й дня.
Традиційно, у третю суботу квітня ми відзначаємо день довкілля. 14 квітня 2023 року працівники бібліотеки-філії №2 МЦБС Департаменту культури міської ради провели екологічну мозаїку «За чистоту Землі, красу і вроду. За екологію довкілля і душі». Бібліотекар виступив зі вступним словом − «Чисте довкілля – здорова нація». Слухачі активно відповідали на питання вікторини «Жива планета». Також користувачі мали можливість переглянути літературу біля виставки «Нехай Земля квітує всюди – природу збережімо люди». Читачі обмінювалися думками про проблеми навколишнього середовища.
Природа дала все можливе, аби людям було добре жити. Але виникає питання: що ж дала людина взамін природі?… Засмічені вулиці, ліси, міста, висушені річки, вирубані ліси. Винайдено багато нових приладів, які випромінюють негатив природі. Змінюючи її, ми руйнуємо природний стан довкілля і завдаємо шкоду самим собі.
Зробивши нове відкриття чи машину за для комфорту людства, ми забуваємо, що приносимо шкоду фауні та флорі нашої планети. Тварини просто зникають внаслідок діяльності чи бездіяльності людини, суспільства.
І для того, щоб всі на ній жили, треба людині про це турбуватися, берегти наше довкілля. Бо все на Землі взаємопов’язане. Струмочки течуть у ріки, ріки − в моря, моря з’єднані з океанами. І від того, чи чистий струмочок, залежить чистота Світового океану, а від того, чи чисте повітря, залежить життя рослинного і тваринного світу.
Тому завдання кожної людини − берегти нашу планету, а особливо ту територію, де вона живе сьогодні, де будуть жити її діти завтра.
Є багато свят, які люблять зустрічати українці, але одним з головних є весняне свято – Великдень. Це світле і добре свято несе з собою віру, надію і любов.
На передодні цього свята, 14 квітня 2023 року, в бібліотеці-філії №8 МЦБС Департаменту культури міської ради для своїх користувачів бібліотекарка підготувала фольк елегія «Під дзвони великодні хай доля наша квітне».
Спершу бібліотекарка розповіла дітям про історію і традиції святкування Великодня, про писанки та їх таємничу символіку, дізнались, як треба готуватись до свят. Діти зачитували прислів’я, декламували вірші про свято Великодня. Розповідали як святкують Воскресіння Христове у своїх сім’ях. Також була представлена виставка – свято «Линуть дзвони із небес Христос Воскрес».