29.09.2021 року бібліотекар інформаційно-аналітичного відділу АБІС, Юлія Каюда, брала участь в зустрічі у рамках проєкту “ЕкоФранківськ” програми “Долучайся. Взаємодій. Створюй”: формування культури екологічної свідомості мешканців Івано-Франківської ОТГ задля сталого розвитку громади.
Дана зустріч була створена для обговорення досягнень та результатів, що стосувалися першого етапу проєкту “ЕкоФранківськ”. Також, Ярослав Мінкін, один із тренерів проєкту проводив детальний моніторинг проєкту 2 етапу “ЕкоФранківуськ”, який був поданий 26.09.2021 року. Адже кваліфіковані рекомендації та підтримка тренерів сприятиме успішній реалізації проєкту.
Дика природа – вільна, дивовижна, досконала, абсолютно інша цивілізація, що стрімко зникає з планети Земля. Вона має свою красу й великі чудеса, свої символи й героїв, свій розум та емоції, свій гумор і творчість.
Кожен вид тварин дикої природи має право на існування.
Царство тварин найбільше серед живих організмів. Острови Землі вражають різномаїттям тварин. Надзвичайно цікавий, різноманітний підводний світ, який чарує своєю красою.
4.10.2021 р. у бібліотеці-філії №1 по роботі з дітьми (вул. Мазепи, 11А) МЦБС департаменту культури Івано-Франківської міської ради відбулося засідання природничого клубу “Паросток” з учнями школи – ліцею №4 3А класу. Присутні дізналися багато цікавого про тваринний світ: які серед тварин наймудріші, які емоційні, а які гумористичні, а також бібліотекар розповіла про цікавий світ медуз , одних із перших жителів підводного світу. Діти із захопленням ділилися своїми знаннями про цікавинки із життя тварин “ У царстві природи” , із задоволенням приймали участь у турнірі “Що ти знаєш про тварин”. Сюрпризом для присутніх була віртуальна подорож “Таємниці тварин”.
Біля книжкової виставки “Серцем слухати умій звуки рідної природи” ознайомилися із книгами по природі.
4 жовтня о 14:00 в бібліотеці-філії №14 (вул. Довженка,12) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради було підготовлено і проведено читацький марафон «Тварини в нашому житті» (до Всесвітнього дня захисту тварин).
Всі, хто завітав в цей день до бібліотеки, мали можливість розповісти про своїх пухнастих улюбленців, про їх звички, характер, набуті навички та інстинкти. Залюбки ділилися своїм досвідом про піклування та любов до них, а також про те, яку важливу роль їхні менші друзі відіграють у щоденному житті.
Бібліотекарка ознайомила відвідувачів цікавою літературою, яка дозволяє глибше пірнути у світ тварин, а такі запитання, як Чи можуть люди існувати без тварин? Яке значення в житті людини мають тварини? Яких тварин називають «санітарами довкілля»? та інші допомогли читачам розширити знання про них.
«Я хочу бути тільки людиною, яких так мало на світі, я хочу бути тільки нею», — так писав у 1929 році в передмові до поеми «Аve Маrіa» український письменник, публіцист, громадсько-політичний діяч Іван Багряний, 115-та річниця від дня народження якого виповнюється в цьому році.
Його ім’я довгий час було більш відоме за кордоном, ніж на Батьківщині, й лише після здобуття нашою державою незалежності про Івана Багряного дізналася вся Україна.У часи важкого відродження повертаються в Україну імена її славних синів, одним з яких був І. Багряний – поет, письменник, публіцист, політичний діяч. Пересічному читачеві ім’я це майже невідоме, бо тоталітарна система робила все можливе й неможливе, щоб голос патріота не був почутий на Батьківщині. Так було до найближчих часів… і ось Постановою Кабінету Міністрів України Івану Багряному присуджується Державна премія ім. Т. Г. Шевченка 1992 року (посмертно) за романи “Сад Гетсиманський” і “Тигролови”, вперше надруковані в 50-ті роки за кордоном. То хто ж він такий – Іван Багряний?
З нагоди 115-ї річниці від дня народження письменника, 02.10.2021 р. о 13:00 у читальному залі ЦБ (вул. П. Орлика, 5) Департаменту культури міської ради, відбувся екскурс творчості “Іван Багряний – людина з душею поета й митця”.
Бібліотекар читального залу Зоряна Петрик підготувала для користувачів та онлайн-користувачів читального залу відеопрезентацію “Художник, що подолав межі заказні” про відомого українця для популяризації його творчого доробку, адже творчість письменника – яскрава, неповторна сторінка нашої історії. Переглядаючи екранізовані моменти та фрагменти з біографії, шанувальники Івана Багряного мали можливість зануритися у світ непростої долі цього чоловіка, збагатити уявлення про українську культуру ще одним ім’ям, адже, подібні моменти завжди залишають глибокий слід у серцях поціновувачів високого художнього слова, збагачують юність духовним потенціалом старших поколінь.
Відповідальна за проведення заходу бібліотекар читального залу Зоряна Петрик.
До 130-річчя від дня народження українського письменника Юрія Клена (Освальд Бургардт 1891-1947)
Юрій Клен (справжнє ім’я – Освальд Бургардт) відомий далеко за межами України. Будучи німцем за народженням, він вважав себе українцем за духом і присвятив своє життя і творчість Україні.
Юрій Клен народився й жив в Україні, став видатним поетом українського Відродження. Активний учасник літературного процесу 20-х років, Юрій Клен був змушений у передчутті політичних репресій емігрувати до Німеччини, а потім – до Праги, де виник культурно-мистецький центр української діаспори.
Перші твори, унікальні за силою впливу на читача, Юрій Клен написав німецькою мовою, а пізніше, уже за кордоном, переклав їх українською.
У своїй творчості він продовжив традицію київських «неокласиків», поєднав неокласичні традиції зі світоглядними принципами «вісниківської квадриги» і трагічним оптимізмом «празької школи».
Під оболонкою досконалих віршів, заглиблених в античне, старокиївське чи західноєвропейське мистецтво, Юрій Клен виявляє болючі проблеми сучасності. Вся творчість митця є яскраво антитоталітарною, вона є пересторогою для майбутніх поколінь, тому нині надзвичайно актуальна.
З нагоди 130-ї річниці від дня народження письменника, 04.10.2021 р. в о 13:00 читальному залі ЦБ (вул. П.Орлика, 5) Департаменту культури міської ради, відбувся захід “Натхненний літописець долі України , її традицій, звичаїв”.
До заходу бібліотекар читального залу Дубовська Оксана підготувала відеопрезентацію “… Лиш сила таємничої любові тебе несе до вічних стратосфер.”
В презентації представлені цікаві маловідомі факти про життя і творчість Юрія Клена, як одного з українських неокласиків, який став живим мостом між репресованими митцями та творцями-діаспорянами. Він – непересічна постать в українській літературі, один із символів українського Відродження. Хоча за походженням він був німець – Освальд-Еккард Бурґгардт – усе життя вважав себе українцем.
На жаль, тепер не кожний читач знає ім’я цього поета. У школі вивчають лише уривок одного його твору – “Прокляті роки”. Збірка Клена була видана в Україні лише один раз в 1991 році й перевидань не мала. Але попри те, що від народження поета минає 130 літ, його творча спадщина не перестає бути актуальною. Як і сама біографія, досить коротка, бо до глибокої старості Юрій Клен не дожив.
Відповідальна за проведення заходу бібліотекар читального залу Дубовська Оксана.