«Права жінок і мир на планеті»

8 березня традиційно відзначають свято весни, краси та жіночності — Міжнародний жіночий день. Історія свята пов’язана з боротьбою жінок за  політичні, економічні та соціальні права. З  1977 року  рішенням Організації Об’єднаних Націй це свято року набуло статусу міжнародного — «Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир». 

10 грудня 1948 р. у Парижі було прийнято Загальну декларацію прав людини.  Це  перший  в  історії  міжнародних  відносин  акт,  в  якому проголошено широке коло основних прав і свобод людини, згідно ст. 1 «Всi люди народжуються вiльними i рiвними у своїй гiдностi та правах» та ст. 2 «Кожна людина повинна мати всi права i всi свободи, незалежно вiд раси, кольору шкiри, статi, мови, релiгiї, полiтичних або iнших переконань, нацiонального чи соцiального походження, майнового, станового або iншого становища».

Історія ідеї прав людини бере свої витоки в давнині. Вже в Біблії містяться положення про цінність і недоторканність людського життя, рівності людей. Окремі означені виступи за права жінок у світовій історії фіксуються ще з часів римського права. Але у відкриту площину боротьба за права жінок переходить у ХІХ ст.

06 березня 2021 року о 14:00 в читальному залі ЦБ (вул. П. Орлика, 5) Департаменту культури Івано-Франківсько міської ради, в рамках засідання клубу «Діалог» в онлайн форматі, відбувся історико-правовий екскурс «Права жінок і мир на планеті».

До уваги наших віртуальних користувачів керівник клубу «Діалог» Майя Шегда запропонувала однойменну відеопрезентацію до Міжнародного дня прав жінок і миру. В хронологічній  і змістовній послідовності історико-правовий екскурс інформує нас про вітчизняні та міжнародні правові засади прекрасної половини людства жінок. Слід відзначати, що в плині часу позитивно змінювалася демократична динаміка гендерна рівність, ствердження феміністичних засад та реалізація прав жінок на всіх рівнях.

Ратифікувавши Конвенцію ООН, Україна автоматично прийняла на себе низку юридичних зобов’язань з ліквідації всіх форм дискримінації щодо жінок і забезпечення рівності чоловіків і жінок на національному рівні. Отже, держава зобов’язана забезпечити дотримання норм і стандартів Конвенції та погодилася на контроль з боку Комітету ООН з ліквідації всіх форм дискримінації щодо жінок. 

Визначивши людину, її права найвищою соціальною цінністю, Конституція України приєдналася до європейського і світового бачення цього питання, закріпила його загальнолюдське вирішення як обов’язкове для держави і для всіх інших учасників суспільних відносин. Громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. 

В нових реаліях,  у період Революції Гідності та під час бойових дій в ООС, жінки України були помітними учасницями Майдану, захисницями і волонтерками на фронті. Збройні сили України розробили гендерну політику, яка передбачає забезпечення ефективного впровадження гендерного підходу для створення гарантій рівних прав та можливостей. Отож, права жінок поширюються і на пакет прав військовослужбовців України.

З кожним роком відзначення Міжнародного жіночого дня в Україні все частіше стає приводом для просвіти широкої громадськості з питань прав та можливостей жінок. У великих містах України щорічно організовуються марші жіночої солідарності. «Права жінок – права людини» – основні гасла, що лунають під час маршу. 

Таким чином, сьогодні рух за права жінок трансформувався в рух за суспільний прогрес, і ті завдання і цілі, які ставлять перед собою учасники руху, стосуються не тільки жінок, вони значущі для розвитку всього суспільства в цілому, в якому чоловік і жінка виступають єдиною системою, взаємодіють і доповнюють один одного, в якому рівність двох статей – це питання рівності людського існування.

Сучасна жінка України є уособленням краси, кохання та материнства. Сьогодні наші жінки не тільки є берегинями родинного спокою, але й стоять на захисті Батьківщини в одному строю разом із чоловіками.  І тому мають реальне право скористатися повним пакетом законодавчих та нормативно-правових актів згідно Конституції України та міжнародно-правової політики України.

В ході підготовці відеопрезентації використані інформаційні джерела з книжкового фонду бібліотеки та був здійснений широкий моніторинг інтернет- ресурсів:

https://decentralization.gov.ua/uploads/library/file/430/4.pdf

https://uk.wikipedia.org/wiki

https://helsinki.org.ua/prava-zhinok-i-henderna-rivnist-v-ukrajini-o-uvarova/

http://www.center.gov.ua/component/k2/item/3423

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/530-20#Text

https://ips.ligazakon.net/document/view/mu11251

https://ips.ligazakon.net/document/view/mu11251?an=5

http://womenua.today/15rokiv-zakonu/

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/233-20#Text

https://tut-cikavo.com/krajini/yevropa/867-tsikavi-fakti-pro-evropejskij-soyuz

http://dspace.pnpu.edu.ua/bitstream/123456789/3643/1/Ljubenna.pdf

https://mfa.gov.ua/mizhnarodni-vidnosini/yevropejskij-soyuz

https://ela.kpi.ua/bitstream/123456789/31835/1/Ridna_bakalavr.pdf ….

Відповідальна за проведення заходу бібліотекар читального залу Майя Шегда.