Інформхвилинка “Стежина зболеного серця”

Дівчина мрії Івана Франка з’явилася на світ 11 лютого 1857 року в с. Угорники Станіславського повіту у священичій сім’ї. Це була перша жінка в житті Івана Франка. Донька священика Ольга Рошкевич (у заміжжі – Озаркевич) була першим коханням поета — «несміла, як лілея біла, з зітхання й мрій уткана». Іван, тоді ще студент університету, зустрів її, прийшовши в гості до свого друга. Між ними спалахнуло кохання. Та два арешти Франка за участь у гуртку демократичної молоді поставили хрест на його намірах одружитися з Ольгою.

Вона отримала ґрунтовну домашню освіту. Жінка була здібна до науки, вивчала німецьку і французьку мови та гру на фортепіано. Пізніше перекладала твори Еміля Золі з французької мови і добре володіла інструментом, займалася самоосвітою та була добре обізнана з тогочасними творами світової літератури. 14 вересня 1879 року Ольга Рошкевич взяла шлюб з випускником духовної семінарії Володимиром Озаркевичем, сином посла до віденського парламенту Івана Озаркевича, рідним братом письменниці Наталії Кобринської. Це був спочатку фіктивний шлюб. Доля тогочасних жінок, а ще й з того кола, була цілком визначена – кухня, діти, церква. Вони перебували виключно в ласці свого чоловіка. А Франко не міг забезпечити дружині хороші умови. Його гнали з багатьох робіт. Тому Ольга Рошкевич, розуміючи ситуацію, вийшла заміж за Володимира Озаркевича. Писала Франкові, що ділила хату навпіл і про почуття з чоловіком не розмовляла. Однак, пізніше вона таки змогла полюбити свого чоловіка. Цікавим і неординарим фактом було те, що разом з Озаркевичем прибуток з обробітку землі надсилала Павликові й Франкові, аби ті розвивали українську пресу. А за те, що Озаркевич підтримував зв’язки з Франком, був народовцем, він завжди отримував парафії подалі від центру. Помалу провінційне життя поглинуло Ольгу. Відомо, що в останні дні життя Франка вона була неподалік від нього – в домі Величків. Іван дуже просив її про зустріч. Та Ольга не прийшла. Пізніше пояснювала, що не могла дивитися на руки, які її обнімали… Вона хотіла залишити його в своїй пам’яті юним.

До творчого доробку Ольги Рошкевич (Озаркевич) належать: зібрані весільні пісні й обряди в селі Лолин, переклад повісті Еміля Золі «Довбня», яку видано 1879 року з передмовою Івана Франка, переклад твору Марії Софії Шварц «Сімнадцяті і двадцяти роковини», опублікованого в альманасі «Дністрянка» 1876 року. І сьогодні одна із вулиць села є названа в честь цієї непересічної жінки, причетної до творення нашої літератури.

Саме тому, у бібліотеці-філії №11 (с. Угорники) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради була підготовлена інформхвилинка “Стежина зболеного серця”. 

І нехай ця вірність двох сердець залишається тим добрим ідеалом справжньої дружби і любові.

Детальніше

“Найкращий подарунок – книга!”

14 лютого у світі відзначають Міжнародний день дарування книг. Мета Міжнародного дня дарування книг – надихнути людей по всьому світу не тільки подарувати книгу, друзям, рідним, знайомим, чи улюбленій бібліотеці, а поширювати любов до книг та читання.

12.02.2021 р.  завідувачка бібліотеки-філії №12 (с. Микитинці, вул. Грицишина, 10) МЦБС Департаменту культури Івано-Франківської міської ради провела годину добра та любові  “Найкращий подарунок – книга!”, присвячений цьому святу. Захід відбувся з учнями 1-Б класу Микитинецького ліцею, бо саме з таких років варто прививати діткам любов до читання. 

Це було їх перше знайомство з бібліотекою, тож захід пройшов яскраво та емоційно. Діти уважно слухали розповідь про важливість книг, та з радістю ділились враженнями про прочитані казки. В кінці заходу маленькі учні отримали в подарунок від бібліотеки цікаві книги, солодкі презенти, та символічні сердечка. 

Користуючись нагодою, хочу висловити щиру подяку всім, хто в різні роки долучався до благородної справи – дарування книжок, і тим хто сьогодні підтримує цю традицію.

Відповідальна за захід: Вовк О.М.

Детальніше

“Його душа співала і творила”

11.02.2021 року о 13.00 год на абонементі ЦБ (вул. К.Данила,16) Івано-Франківської  МЦБС Департаменту культури  міської ради відбулася ювілейна посвята “Його душа співала і творила”, присвячена 150 річниці від дня народження Леся Мартовича (1871-1916), письменника,  громадського діяча родом з с.Торговиця Городенківського району. 

 “Не для слави, а для людей” – ці прості, але глибокі за змістом слова характеризують усю діяльність українського письменника-класика кінця 19 – початку 20 ст. Леся Семеновича Мартовича.

      Лесь Мартович пройшов важкий, але чесний життєвий шлях. Його життя і самобутня творчість органічно пов’язані з чарівним куточком української землі у межиріччі Черемоша і Прута. За майже три десятиліття до початку 20 ст. в селянській родині цього чудового краю – Покуття – 12 лютого 1871 року народився Лесь Мартович. Батько його був писарем і вирішив за всяку ціну дати синові добру освіту. Вчився Лесь у сільській школі. Після її закінчення у 1882 році він вступає до польської гімназії в Коломиї. З 1892 року письменник навчається в Чернівецькому університеті на юридичному факультеті і в 1895 році складає перший юридичний іспит та одержує право працювати помічником адвоката. Починається його довга мандрівка по провінціальних містечках Галичини. Сіре життя галицької провінції, нудьга, а згодом і серйозна хвороба не давали змоги розвинути таланту письменника, але він все ж не покидав мрії про літературу і рвався до Львова.

Детальніше

“Василь Вишиваний”

10.02.2021 р.  в бібліотеці-філії №14 (вул. Довженка,12) МЦБС Департаменту культури Івано-Франківської міської ради підготовлено біобібліографічну довідку в форматі презентації “Василь Вишиваний” з нагоди 126-річниці від дня народження Вільгельма фон Габсбурга (Василя Вишиваного).

Ерцгерцог Австрії із династії Габсбургів-Лотарингських з юнацьких років відкрив для себе Україну, вивчив українську мову та взяв псевдонім Василь Вишиваний. “Я при рапорті заявив одверто,що почуваю себе Українцем  і інтереси України для мене на першім місці”, – писав в своїй “ Автобіографії” Вільям фон Габсбург. Військовий, політик, дипломат, поет, розвідник, – все це одна людина,яка і сьогодні є однією з найзагадковіших постатей не тільки України, але і всієї Європи, тому заслуговує на вивчення і дослідження її життя.

Підготувала Араджіоні С.П.

Детальніше
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Top