29 січня Україна вшановує пам’ять Героїв битви під Крутами.Це одна з трагічних і водночас легендарних сторінок в історії українських визвольних змагань 1917-1921 років.
29 січня 2021 р. завідувачка бібліотеки-філії № 9 (с. Крихівці, пл. Двір 1) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради спільно з працівниками Народного дому с. Крихівці провели захід відеоподорож у героїчне минуле “Юних сміливців лиш жменька була – із серцем зі сталі і духом з граніту”, вшанувавши пам’ять Героїв Крут.
Дата 29 січня увійшла в українську історію як день пам’яті мужніх героїв, що душу й тіло поклали за самостійність, волю та незалежність Батьківщини.
Працівники бібліотеки-філії №7 (вул. Дністровська 22) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міськради вшанувала цю дату хвилинкою пам’яті “Трагізм і героїзм Крут”.
Бій під Крутами – це героїчна і водночас трагічна подія. Вона знаменувала початок нової епохи національного пробудження українців, усвідомлення права жити на власній землі та святого обов’язку – боронити її. Під час хвилинки завідувачка бібліотеки відмітила, що трагічна загибель студентського куреня під Крутами стала символом патріотизму і жертовності в боротьбі за незалежну Україну.
Доповненням до заходу стала виставка літератури “ Життя, присвячене свободі”.
28.01.2021 р. в бібліотеці-філії №14 (вул. Довженка,12) МЦБС Департаменту культури Івано-Франківської міської ради підготовлено бібліогід «Крути в художній літературі» до 103-річниці пам’яті Героїв Крут.
Героїзм цих молодих людей захоплює. В один момент вони зрозуміли, що вирішується доля України і тому “книжки змінили на гранати… щоб… з огню творити славний час, бо настав вже час все Україні в дар принести!”.Так, в пам’яті народу назавжди залишиться героїчний вчинок крутянців. Про них складаються вірші та пісні. На їхньому героїчному прикладі виховалось не одне покоління українців. Вони готові віддати найдорожче – своє життя за рідну Україну, за власну націю, її добро і її честь. Ця героїчна і трагічна сторінка української історії викликає значний резонанс серед української творчої інтелігенції.
Пропонуємо скористатись презентацією бібліогіда « Крути в художній літературі» та відвідати бібліотеку.
29 січня – День пам’яті героїв Крут – саме там, у 1918 році відбувся бій, що на довгі роки став одним із символів боротьби українського народу за свободу і незалежність. У зв’язку з цією подією, працівники бібліотеки-філії №2 (вул. Карпатська, 14) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради 29.01.2021 року організували виставку-реквієм: «Їхня кров, немов вічний вогонь волі» (до Дня пам’яті героїв Крут).
У бою під Крутами полягли київські студенти й учні, що 1918-го стали на захист незалежності своєї Вітчизни. Назва невеликої станції Крути, що розташована на Чернігівщині уздовж лінії Бахмач-Київ, ознаменувала відлік нового духовного злету нації, який уже протягом майже століття є національним символом для десятків поколінь борців за свободу та незалежність. Кров під Крутами не була пролита марно. З неї, наче з безсмертя розцвітають пелюстки Волі. Вже 29 січня 1919 року на роковини бою під Крутами, до Аскольдової могили героїв прийшли студенти й гімназисти. Вони дали клятву на вірність Україні, на вірність тим ідеям, за які життям заплатили герої. Крути, без сумніву, були, є і будуть, завдяки героїзму молодих студентів, однією з героїчних сторінок нашої історії. Крути стали початком нової доби в історії України. Без Крутів навіть Акт злуки 22 січня 1919 року був би лише документом.
29 січня – річниця бою під Крутами – подія, яка набула для українського народу символічного значення. Крути стали легендою, символом героїзму та жертовності молодого покоління в боротьбі за незалежність України.Цей день назавжди залишиться в нашій пам’яті, день подвигу та прикладу для майбутніх і нинішніх поколінь. День надії і любові до своєї Вітчизни.
З нагоди цієї дати в бібліотеці-філії №13 (с.Хриплин, вул.Берегова, 4в) МЦБС Департаменту культури Івано-Франківської міської ради розгорнута інформаційна викладка літератури “Крути. Бій за майбутнє”.
Бій під Крутами – це і тріумф і трагедія. У ньому переплітається і біль і смуток і гордість за молодих юнаків. Та героїчна і водночас трагічна подія знаменувала початок нової епохи національного пробудження українців, усвідомлення свого права жити на власній землі та свого обов’язку боронити її.
Героїв Крут називають “першими українськими кіборгами”, а саму подію – боєм за наше майбутнє. Україна пишається молодими героями, пам’ять про них, як і та велична слава, за яку вони боролися, – невмируща. 103 роки минуло з часу тих трагічних подій, а боротьба за нашу незалежність та цілісність триває.