Експрес-інформація “Ціную життя та мужність ліквідаторів ЧАЕС”

13 грудня 2020 року в бібліотеці-філії №4 (вул. Є. Коновальця,  132а) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради до Дня вшанування учасників ліквідаціі на Чорнобильській АЕС, підготовлена експрес-інформація “Ціную життя та мужність ліквідаторів ЧАЕС”.

Чорнобильська катастрофа – найбільша в історії світової ядерної енергетики. Трагедія залишила слід у серцях всіх українців. Ті, хто з перших хвилин катастрофи стали на боротьбу з невидимим ворогом – справжні герої. Лише завдяки самопожертві ліквідаторів наслідків катастрофи, багато з яких заплатили за це власним життям і здоров’ям, вдалося локалізувати аварію та врятувати країну і світ від радіаційного забруднення. 14 грудня ми згадуємо тих, хто усвідомлено й мовчки, жертовно віддав за нас своє життя. Пам’ять про героїв-чорнобильців назавжди залишиться у наших серцях. Користувачі бібліотеки мають нагоду ознайомитися з літературою, присвяченій цим подіям.

Відповідальна – Тейсар С.С.

Детальніше

Бібліоінформина “Смачного чаю багато не буває!”

“Прозорий і неміцний – гарний, у міру – прекрасний;
після їжі пити по-менше, перед сном – не пити зовсім;
заваривши – випити; випивши – заварити”.
Лу Юй. Трактат «Канон чаю» (Китай, VIII ст.)

А ви знаєте, що 15 грудня – Міжнародний день чаю?
Ми п’ємо чай регулярно, але чи багато ми знаємо про цей напій? Розповiдати про нього мoжна нeскінчeнно… 

Ми, працівники  абонементу ЦБ (вул. К.Данила, 16) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради із задоволенням нагадаємо вам про Міжнародний день чаю, підготувавши бібліоінформину “Смачного чаю багато не буває!”, якою ознайомимо вас з цікавими фактами про чай:

1.Схід п’є чай понад 5 тисяч років. А Захід – всього лише трохи більше 400 років.
2. До 1800-х років кубики чаю використовувалися у Сибіру як гроші.
3. Чайні пакетики з’явилися в США в 1904 році. Деякі туристи вважають це найгіршим винаходом в світі!
4. Найбільше у світі чай п’є Ірландія, а Британія – тільки на другому місці.
5. Чай – національний напій Ірану і Афганістану.
6. Існує понад 1500 видів чаю.
7. Найбільше чаю виробляє Китай, від нього майже не відстає Індія.
8. Ще один винахід США – холодний чай, хоча є версія, що його придумав один британський продавець чаю на Всесвітній виставці в Сент-Луїсі в 1904 році.
9. Саме холодний чай найбільше п’ють у США – 85%.
10. Після води, чай – найбільш споживаний напій на Землі.
11. У Китаї чорний чай називається червоним.
12. Найдорожче в світі чаювання пропонує готель «Рітц Карлтон» в Гонконзі. Чай на двох там коштує майже 9 тисяч доларів.
13. Чорний чай складає близько 75% всього споживаного в світі.

А ще, ми пропонуємо вам завітати в нашу бібліотеку і насолодитись нашим карпатським чай з плодів і ягід, та ознайомитись з найцікавішими історіями із книг “Теплі історії до…”

Насолоджуйтесь цим ароматним напоєм і будьте здорові!

Відповідальна – Кирста О.М

Детальніше

Інформаційне повідомлення “Я маю право знати”

Всеукраїнський тиждень права проводиться щороку в тиждень, що включає 10 грудня – День прав людини, який відзначається в пам’ять проголошення Генеральною Асамблеєю ООН у 1948 році Загальної декларації прав людини. Він започаткований Указом Президента України від 8 грудня 2008 року.  Головні завдання Тижня – показати важливість правової освіти українців, виховувати в них повагу до закону та прав людини, залучити до участі в цікавих правових заходах.

Однією з основних рис демократичного суспільства є забезпечення абсолютних прав, гарантування їх непорушності. До них слід віднести: право на життя, тілесну недоторканість, повагу людської гідності, недоторканість приватного життя, особисту та сімейну таємницю, захист честі та доброго імені, свободу совісті, свободу віросповідання, а також правовий, судовий захист. Права і обов’язки, свобода і відповідальність – тільки в комплексі ці поняття роблять людину – людиною, яка живе в суспільстві.

Кожна людина має громадянські й політичні права та свободи, але поряд з цим важливою проблемою сучасного світу є правова обізнаність громадян. З метою поглиблення знань користувачів бібліотеки з основ правознавства, працівники бібліотеки-філії №6 (вул. Вовчинецька, 188) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради підготували інформаційне повідомлення “Я маю право знати”. Протягом тижня ( з 08.12.2020 р. до 13.12.2020 р.) в бібліотеці діяла книжкова виставка “Знання законів – знання прав”, на якій представлені новинки правознавчих видань із фонду бібліотеки. Ця література сприятиме формуванню та підвищенню рівня правової культури наших читачів. Також запрошуємо взяти участь в онлайн вікторині «Що таке права людини?» і перевірити свої знання. Для того, щоб стати учасником вікторини, просто перейдіть за даним посиланням:

https://www.fyrebox.com/play/viktorina-sho-take-prava-_zq1d6ew9d?fbclid=IwAR1l8ZqjvKBZ8qWri3K0fObAoU7MwGol5k7EyFHj0iSb3VShEiGCQbfZH24

Не існує прав без обов’язків, тому, щоб не порушувались людські права, ми повинні неухильно виконувати свої обов’язки. І тоді буде мир і злагода на землі.

Відповідальна – Романюк К.М.

Детальніше

Година з книгою Миколи Симчича “Чорнобильці: герої чи ізгої?”

…І чорним мревом ядерного сна
Зоря кохання в полини упала.
(М. Симчич)

14 грудня – день вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. В цей день, 20 років тому, в 1990 році завершили будівництво саркофагу над четвертим реактором.

Тисячі героїв, жертвуючи своїм життям і здоров’ям, добровільно пішли в радіаційне пекло, щоб врятувати свою землю і весь світ від біди. Однак, «духовний Чорнобиль» може бути страшнішим від радіаційного, бо порушує в суспільстві норми справедливості, мудрості та істини. Про права чорнобильців, які постійно урізають, про «Чорнобиль духовний», який поширюється сьогодні в суспільстві йшлося під час години з книгою Миколи Симчича “Чорнобильці: герої чи ізгої?”,  яку запропонували реальним і віртуальним користувачам в цей день, а саме 14.12.2020 року працівники абонементу ЦБ (вул. К.Данила, 16) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради. Представляючи автора, бібліотекар розповіла про складний шлях написання та видання цієї книги. Микола Симчич – уродженець Косівщини, поет, прозаїк, журналіст, кандидат фізико-математичних наук, член НСПУ та НСЖУ, лауреат обласних премій, автор 9-ти книг, громадський діяч. Твори М.  Симчича друкувались в багатьох вітчизняних та зарубіжних виданнях.
На сторінках книги «Чорнобильці: герої чи ізгої» автор ділиться спогадами про особисту участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Основна тема книги – боротьба чорнобильців Прикарпаття з чиновницькою бюрократією за свої законні права. Ця книжка – засторога від тих бід, які випали на нашу долю та азбука боротьби за свої права. Не можна гратися з атомом, не можна експериментувати з ним. Автор закликає докладати зусиль, щоб атом був мирним, працював на мирну економіку.  Кожен з нас повинен  замислитись над тим, який спадок залишимо нашим нащадкам: чи війну і розруху, чи хороми і дорогезні автомобілі, чи чисту землю і чисте повітря, любов до ближнього і чисте мирне небо над головою.
Сьогодні суспільство має докладати максимум зусиль для утвердження в Україні засад права, справедливості, дотримання законів і норм Конституції, щоб служіння Батьківщині і визнання нею заслуг новітніх героїв були прикладом для майбутніх поколінь.  Бібліотекар наголосила на  важливості саможертовної любові до України всіх її захисників, серед яких і ліквідатори наслідків Чорнобильської аварії, і зачитала вірш Миколи Симчича “Чорнобильська весна”, який присвячений ліквідаторам 1986 року. 

Детальніше

Правова альтернатива «Вибір за тобою!»

Життя інколи ставить нас в такі рамки, що ми волею-неволею починаємо відстоювати свої права, без яких ми — ніхто. Тому важливо сьогодні знати кожному хоча б ази правової абетки для захисту своїх прав.

2020 рік – рік продовження та реалізації загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я маю право!» з метою утвердження та забезпечення прав і свобод людини, що є головним обов’язком держави.

Щорічно молодіжний дискусійний правовий клуб “Діалог”, який діє на базі читального залу ЦБ (вул. П. Орлика, 5), активно долучається до відзначення Всеукраїнського тижня права (з 10.12 – 14.12. 2020 р.) циклом тематичних заходів.

Цьогоріч  в рамках засідання молодіжного дискусійного правового клубу “Діалог” нашим користувачам та постійним членам клубу була презентована виставка- консультація «Особистість і закон» та правова альтернатива «Вибір за тобою!».

З 9.12. до 13. 12. 2020 р. в читальному залі ЦБ (вул. П. Орлика, 5) Івано-Франківської МЦБС департаменту культури міської ради діяла бібліотечна виставка- консультація «Особистість і закон», присвячена Всеукраїнському тижню права.

Правова виставка популяризує інформацію онлайн-користувачам про права людини і особистості в національному вимірі, формування людської гідності, свободи особистості, міжособистісних стосунків у соціумі,  про взаємозв’язок прав людини та громадянина, про реалізацію й захист прав, гарантованих Загальною декларацію з прав людини, Конституцією, законами України та іншими нормативно-правовими актами.

Проблематика законів суспільства і особистості дуже важлива сьогодні, адже, сучасний світ- це швидкий  темп та зміни різних сфер життєдіяльності людини, технологій та техніки, це постійні зміни в соціальному, юридичному, психологічному, правовому галузях нашого життя. Серйозною проблемою є низький рівень обізнаності не лише юних, але й дорослих громадян України щодо прав людини, прав особистісного розвитку тощо. Центральним елементом, творцем світу людини є сама людина. Суспільні відносини взаємозалежні і потребують організації, упорядкованості, гармонізації, регулювання саме  у правовому відношенні для подальшого розвитку демократичного, європейського суспільства. Кожна особистість має право на власне життя,  на свободу, право на інформацію, на освіту,  на роботу, право на життя, кожен має право на повагу до його гідності, і право на гарантію своїх прав. Адже, права і свободи людини і громадянина є невід’ємними.

Майя Шегда, бібліотекар читального залу презентувала на виставці новинки українського законодавства з питань захисту  прав людини, про правовий статус особистості та юридичну відповідальність наших громадян.

Особливої уваги заслуговують  актуальні статті та публікації з періодичних видань :

  • Бех І. Духовна особистість у контексті освітніх викликів / І. Бех // Рідна школа. – 2019. – №1. – С. 3-7.
  • Лиховоз А. А вчинити інакше він не зміг би / А. Лиховоз // Урядовий кур’єр. – 2020. – 21 листоп. (№227). – С.4.
  • Нелін О. Правові аспекти збереження прав людинив сучасному геополітичному просторі та в Україні / О. Нелін // Юридична Україна. – 2020. – №7. – С. 48-54.
  • Савела В.  Корупція та права людини / В. Савела // Юридична Україна. – 2020. – №4. – С. 69-72.
  • Савчин М. Право на самовизначення та сецесія / М. Савчин // Юридична Україна. – 2020. – №1-2. – С. 4-17.
  • Терещенко І. Ми вільні творити майбутнє! / І. Терещенко // Голос України. – 2020. – 24листоп. № (217). – С. 8.
  • Титаренко Т. Життєвий світ особистості: у межах і за межами буденності / Т. Титаренко. К.: Либідь, 2003. – 376с.
  • Щербанюк О. Нові знання про право та політику / Щербанюк О. // Голос України. – 2020. – 29 жовт.(199). – С. 4.
  • Хом’як І. Атрибутивна функція мови: [державний статус української мови] / І. Хом’як // Дивослово. – 2020.- №9. – С. 41-46.
  • Чорний Г. Хто ми є, українці? / Г. Чорний / Літературна Україна. – 2020. – 17 жовт. (№39-40). – С.6-7.

10 грудня 1948 р. Генеральна Асамблея ООН затвердила Загальну декларацію прав людини, яка проголосила центральний пункт концепції прав людини — визнання людської гідності кожної особи. Кожна людина, кожен громадянин своєї держави – особистість, і вона має бути соціально активним, цілеспрямованим, відповідальним, в певній мірі юридично підкованим, щоб мати певні характерні якості особистості задля свого захисту. Кожна особистість вибирає свій шлях розвитку в соціумі.

З нагоди річниці прийняття Загальної декларації прав людини 10 грудня 2020 року в читальному залі ЦБ (вул. П. Орлика, 5) Івано-Франківської МЦБС департаменту культури міської ради відбувся захід правова альтернатива «Вибір за тобою». У форматі кінотеки клубу «Діалог» наші користувачі мали змогу переглянути та проаналізувати однойменний промовистий кіноролик «Вибір за тобою».

В коментарі до перегляду керівник клубу Майя Шегда зауважила: «Згідно Конституції України кожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості в соціальному, економічному, політичному, правовому вимірі. Отже, пріоритетом для будь-якої держави має бути дотримання прав і свобод людини. Кожний громадянин України, кожен з нас завжди має вибір. Тільки чесна та гідна людина може досягти успіху, отримати досвід, стати прикладом для молодого покоління. Вибір за тобою: бути людиною чи бути тінню. Але не кожна особистість задумується про свій шлях життя, розкласти акценти на основні пріоритети свого життя. Конституція України зазначає, що “кожному гарантується право на свободу думки і слова” (ст. 34), навіть на найбожевільнішу теорію, головне законів не порушуй. Майдан, Революція Гідності, людські жертви, молодь, студенти, що спричинило їх подвиги?  Напевно, це глибоке відчуття людської гідності, честі, усвідомлення себе вільно народженою людиною, рівною в правах, честі і гідності з громадянами інших європейських держав. Отже, вибір завжди за нами. Головне вірити у свої сили та у правильність своїх дій.

На захід була запрошена заступник директора Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги – Тичковська Іванна Михайлівна, центр, який дає можливість українцям безкоштовно отримати консультацій з юридичних питань, зразки написання процесуальних документів в різні державні установи, адвокатський захист та право відстояти свої інтереси у суді.

«На жаль, в Україні немає практично жодного права людини, яке б не порушувалося. Але, на захист прав людини спрямовано норми різних галузей права. Так, Кримінальний кодекс України передбачає конкретні заходи покарання за злочини, зокрема, за вбивство, тілесні пошкодження, пограбування, хуліганство тощо; Кодекс законів про працю України містить норми про охорону праці і техніку безпеки; Цивільний кодекс регулює питання, пов’язані з відшкодуванням збитків, заподіяних особі, тощо. Серед підлітків є поширеною думка, що до повноліття за їх правопорушення відповідають батьки. Але, насправді, це твердження є помилковим. Законодавством передбачено конкретні випадки, коли юридична відповідальність неповнолітніх починається з 16 років, а за вчинення деяких кримінальних злочинів і з 14 років. Ми зобов’язані знати свої права і свободи, обов’язки сьогодні, які захищають людину від свавілля з боку інших осіб, та права і свободи, які захищають людину від свавілля з боку держави і знати, як користуватися своїми правами. Вибір за тобою (ст. 23 — кожна людина має право на вільний розвиток своєї особистості)…, – прокоментувала Івана Михайлівна.

Сподіваємось, що даний цикл правових заходів  допоможе користувачам дізнатися про трактування певних прав і  понять, про взаємозв’язок українського громадянина і державних установ та інстанцій, визначитися з конкретними питаннями, посилаючись на європейські та українські законодавчі норми й правові документи, здобути навики написання звернень, позовів на захист своїх прав.

Відповідальна за проведення заходу Шегда М. Б.

Детальніше
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Top