Живи та міцній, Українська Державо! – Вмирали у битвах мільйони борців, Щоб стяг синьо-жовтий піднявсь величаво Й над Києвом стольним віки майорів.
Перше листопада – увіковічнена дата в історії українського народу. Саме цього дня, 102 роки тому, на стародавній ратуші Львова вперше замайорів національний жовто-блакитний стяг і після шести століть іноземного поневолення західноукраїнських земель виникла національна українська держава, яка на основі Тимчасової Конституції стала іменувати себе Західно-Українською Республікою.ЗУНР ввійшла в історію як героїчний епізод у боротьбі українського народу за незалежність, вільний, демократичний розвиток.
1 листопада 2020 р. о 14:00читальний зал ЦБ (вул. П. Орлика, 5) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради підготував годину з періодикою “ЗУНР на скрижалях історії”.
Перше листопада є пам’ятною датою в історії українського народу. В цей день на західно-українських землях після сотні літ польського і австрійського панування була створена Західно-Українська Народна Республіка. Вона проіснувала 257 днів, її поразку зумовив цілий ряд факторів, проте жоден з них не здатний перекреслити роль цього державного утворення в історичному просуванні українського народу шляхом національної свободи і державної незалежності. ЗУНР увійшла в історію як героїчна сторінка боротьби українського народу за незалежність. Урядові ЗУНР вдалося налагодити адміністрацію краю, пошти, телеграфу, залізниці, забезпечити функціонування шкіл – шкільництво отримало державний статус, національним меншинам надавалося право “на школу рідною мовою”, утверджувався державний статус української мови.
Для тих, хто цікавиться історією періоду становлення нашої держави, працівники бібліотеки-філії №6 (вул. Вовчинецька, 188) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради, 01.11. 2020 року, провели репортаж з книжкової полиці “ЗУНР у боротьбі за українську ідею”. До заходу була організована книжкова виставка “І повстала ЗУНР…”. На книжковій виставці експоновано літературу, що висвітлює історичні події проголошення Західноукраїнської Народної Республіки, про передумови утворення ЗУНР, її роль та наслідки в історії українського державотворення. Розкриває питання про внесок Станіславова в епоху ЗУНР, діяльність лицарів Листопадового чину.
Книги представлені на виставці:
Арсенич П. Станіславів – столиця ЗУНР / П. Арсенич. – ІваноФранківськ, 1993. – 54 с.
Винниченко В. Заповіт борцям за визволення / В. Винниченко. – К.: Криниця, 1991. – 128с.
Західно-Українська народна республіка: Документи і матеріали : у 5-ти т. – Івано-Франківськ: Лілея-НВ, 2004.
ЗУНР в пам’ятках історії та культури Прикарпаття: Іст.- краєзн. дослідження / Б. Гаврилів., В. Великочий [та. ін.]. – Івано-Франківськ : Прикарпатський ун-т, 1999. – 126 с.
Кокотюха А. Справа отамана Зеленого. Українські хронічки 1919 року: роман / А. Кокотюха. – Х.: КСД, 2014. – 304с.: іл.
Нагаєвський І. Історія Української держави двадцятого століття / І. Нагаєвський. – К.: Укр. письменник, 1993. – 413с.
Станиславів у часи Західно-Української Народної Республіки : документальні свідчення, спогади, оголошення, накази революційної доби Серія : Моє місто / упор. І. Монолатій. – Івано-Франківськ : Лілея-НВ, 2008. –№ 16. – 17с.
Запрошуємо всіх бажаючих до перегляду тематичної виставки.
Земля – наш спільний дім, але чарівна краса планети певною мірою залежить від людей, їх ставлення до неї. Енергозбереження є визначальним фактором розвитку національної економіки. Від розв’язання проблем енергозбереження істотно залежить рівень благополучного майбутнього нашої держави та її громади.
3 листопада 2020 року в бібліотеці-філії №1 (вул. Вовчинецька, 206) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради, працівники бібліотеки підготували тематичну викладку “Збережемо енергію – збережемо майбутнє” приурочену до Днів сталої енергії. Сьогодні енергозбереження є дуже важливим для підтримання екологічного та чистого середовища, для збереження клімату на Землі. Електричну енергію треба використовувати економно та раціонально. Тож Дні сталої енергії є водночас ще й додатковим нагадуванням про нагальну потребу започаткувати в Україні всеохоплюючу національну програму з енергетичного інформування та навчання. Бібліотекарі розповіли користувачам про сучасні способи ощадного й ефективного використання енергії. Адже маленьке зусилля кожного рятує навколишнє середовище, Землю і всіх загалом.
Разом ми можемо врятувати і подбати про все, що для нас є таким цінним: нашу природу, здоров’я, життя і чудову планету!
1 листопада 1918 року на ратуші Львова вперше замайорів синьо-жовтий прапор, як символ створення української держави. 13 листопада Українською національною Радою був затверджений тимчасовий Основний Закон, відповідно до якого за створеною Українською державою закріплювалася назва – Західноукраїнська Народна Республіка (ЗУНР), були визначені кордони, герб і прапор. Президентом ЗУНР було обрано Є. Петрушевича, а головою уряду Державного секретаріату залишився К. Левицький. ЗУНР займала територію 70 тис. кв.м., з населення – 6. млн. ЗУНР проіснувала 257 днів: з 1 листопада 1918 року до 15 листопада 1919 року. Місто Станіславів найдовше був столицею ЗУНР.
В бібліотеці-філії №4 (вул. Є. Коновальця, 132а) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради, 01.11. 2020 року, була оформлена книжкова виставка “Акт Злуки УНР і ЗУНР: втілення і крах ідеалу Соборної України”. На виставці представлені книги про знаменні події 1918-1923 рр. на західноукраїнських землях, праці українських вчених, дослідників з історії ЗУНР. З цих книг користувачі можуть більше дізнатися про історичні події українського народу. Пам’ятати історію нашого народу – завдання кожного із нас.
День першого листопада був, є і залишився в українському житті однією з найбільших подій української історії. Саме тоді, 1 листопада 1918 року, після шести століть іноземного поневолення західноукраїнських земель виникла національна українська держава, яка на основі Тимчасової Конституції стала іменувати себе Західно-Українською Республікою.
Світлі постаті героїв, старшин і стрільців, які ціною свого життя обороняли західні кордони української землі стали бойовим прикладом, вояцькою гордістю та джерелом національної традиції для майбутніх поколінь української нації.
У зв’язку з цією історичною подією, 02.11.2020 року, у бібліотеці-філії №2 (Карпатська, 14) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради була організована працівниками бібліотеки історична-студія: “ЗУНР – перший пагінець державності України ХХ ст.” (до 102-ї річниці проголошення ЗУНР).
Кожне покоління звертається до минулого, говорить з минулим, щоб почерпнути досвід для сучасного й майбутнього, почерпнути знань з історії й зробити висновки для майбутніх дій. Світле майбутнє народу створюється в його власній незалежній державі.
Минають роки і день першого листопада 1918 року належить історії. Нині – він чарівний спогад, наче прекрасний сон, що приснився нашому народові. Пролинуть ще десятки літ і тільки сивоголові старці будуть розказувати внукам про найкращий день історії Галичини.