Ювілейна посвята“ Наталія Кобринська – піонерка фемінізму в Галичині” 

 «Вона була одинокою жінкою з повним хистом Аріядни»
Ольга Дучимінська

8 червня 2020 року виповнилося 165 років з дня народження Наталії Кобринської, української письменниці кінця ХІХ – початку ХХ ст., видавчині, громадської діячки, зачинательки жіночого руху в Галичині, засновниці українського фемінізму.  

Враховуючи різні виміри  життєвого світу Наталії Кобринської  ― психологічного, соціокультурного, світоглядного, генераційного, творчого, – 10 червня 2020 року працівники абонементу ЦМБ (вул. Короля Данила, 16) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради, підготували для віртуальних користувачів ювілейну посвяту “Наталія Кобринська – піонерка фемінізму в Галичині”. 

“До Наталії Кобринської, як до великого митця, ми приходимо по естетичну насолоду і по знання жіночого характеру,  адже вона створила цілу енциклопедію жіночої душі. Вона намалювала галерею жіночих постатей, правдивих  людей з вразливими і розчахненими душами, інколи далеких від ідеальності, та саме тому правдивих, завжди принадних своєю духовною чистотою з несподіваними, чисто жіночими помислами і вчинками. Світ героїнь “верховинної естетики” Наталії Кобринської ясний, але й сумовитий, сповнений  болю й палкої віри.  Коли б зібрати в уяві жінок, яких описала письменниця,  то так було, ніби на екрані життя нанизані одні за одним кадри розмаїтих людських доль і поривань, жіночої честі і страждання, справдешнього кохання і жахної зневаги, певності і звідчаєності…“ (Дмитро Павличко).

Різні аспекти буття українського народу, освоювалися письменницею та громадською діячкою і еволюціонували в її житті та творчості. Свідченням цього слугують її твори “Дух часу”, “Виборець”, ”Жидівська дитина ”, “Ядзя і Катруся”, твори, що відносяться до першого періоду її творчості (1882 – 1893), згодом оповідання “Душа”, “Омен”, “Св. Миколай”, а також низка казок “Судильниці”, “Рожа”, “Чудовище”, “Хмарниця”, “Простибіг”,  що належить до другого  періоду її творчості (1894 – 1914). Третій період  творчості письменниці (1914 – 1917) різниться від попередніх. Вона у своїх “воєнних новелах” – “Брати”, “Каліка”, “На цвинтарі”, “Полишений “, “Свічка горить”, “Тінь” художньо розгортає значення загальнолюдського та національного.

Бібліотекарі пропонують познайомитися з творами письменниці різних років.

Глибше пізнати Наталію Кобринську, ви можете прогулявшись стежками інтернету та знайшовши її  твори та книги, статті та публікації про неї, зокрема, найновіші:

Кобринська Н. Вибрані твори. – Івано-Франківськ: Місто НВ, 2018. – 460с.; 

Каневська Л. Наталія Кобринська. Портрет без ретуші й у повний зріст (Швець А. «Жінка з хистом Аріадни» : Життєвий світ Наталії Кобринської в генераційному, світоглядному і творчому вимірах : монографія / Ін‑т Івана Франка НАН України ; Лекторій СУА з жіночих студій ; ВГО Союз Українок. – Львів, 2018. – 752 с.) // Закарпатські філологічні студії. Вип. 3. Т. 3. Ужгород, 2018. С. 155‒158.

Кіраль С. Лабіринти життєтворчості української Аріадни (Швець А. «Жінка з хистом Аріадни» : Життєвий світ Наталії Кобринської в генераційному, світоглядному і творчому вимірах : монографія / Ін‑т Івана Франка НАН України ; Лекторій СУА з жіночих студій ; ВГО Союз Українок. – Львів, 2018. – 752 с.) // Слово і Час. 2018. № 7. С. 120‒123. 

Детальніше

“Моря і океани” (до Всесвітнього дня океанів) 

8 червня – Всесвітній день океанів (World Ocean Day) 

Уся планета відзначає цього дня важливе екологічне свято – Всесвітній день океанів, яке було запропоновано під час саміту «Планета Земля» в 1992 році в Ріо-де-Жанейро (Бразилія), а з 2009 року святкують офіційно за рішенням Генеральної Асамблеї ООН.

Щороку 8 червня це свято відзначають усі, хто має навіть найвіддаленіший стосунок до Світового океану. В цей день екологи, іхтіологи та працівники багатьох зоопарків, акваріумів, дельфінаріїв координують свої зусилля для того, щоб захистити права мешканців морських глибин і стабільну екологічну обстановку.

Блакитна безодня Світового океану приховує величезні скарби. Океан багатий на рибу, ракоподібних, молюсків, водорості. У морських течіях, припливах і хвилях зосереджена величезна енергія, а на дні океану знайдені родовища залізомарганцевих конкрецій, фосфоритів, кам’яного вугілля, поліметалічних руд, сірки, золота, олова й алмазів.

Океани – “сині” легені нашої планети, адже забезпечують більшу частину кисню, необхідного для нашого дихання. Вони є одним із основних джерел їжі та ліків, а також важливою частиною біосфери.

Наша спільна турбота про океан стане перешкодою до вимирання багатьох видів рослин і тварин та дозволить майбутнім поколінням насолоджуватися красою, багатством і потенціалом Світового океану.

8 червня 2020 року у бібліотеці-філії № 3 (вул. Хоткевича, 52а) МЦБС Департаменту культури Івано-Франківської міської ради розгорнута виставка до Всесвітнього дня океанів.

Барвисті енциклопедії з яскравими ілюстраціями, науково-популярні журнали, збірки оповідань та віршів, натхненні історії для дорослих та дітей здатні відправити читача у чарівну подорож, відкрити таємниці природи,  допоможуть поринути у світ безстрашних мандрівників і відважних дослідників водної стихії, відкриють таємничу завісу в дивовижний, яскравий і різноманітний, майже казковий підводний світ. Глибини океану відкриють вам свої таємниці і загадки, покажуть красу незвичайних істот, що мешкають на глибині і на водній поверхні.

Також до Всесвітнього дня океанів бібліотекарі підготували онлайн майстер-клас по виготовленню композиції “Мій кораблик в океані”. Діти дізнаються, як створити своїми руками власну колекцію корабликів. 

Щоб змайструвати наші кораблики підійдуть різноманітні матеріали, майже все, що знайдеться під рукою: палички від морозива, зубочистки, кольоровий папір, пляшкові корки, мушлі, пластикові соломинки, пластилін, клей, ножиці, паперові коробки від соку тощо. Такі кораблики може змайструвати кожен, а якщо гарненько прикрасити особливими деталями, то такого неповторного кораблика, чи човника, чи плоту не буде ні в кого! І нехай кораблики з паперу, зроблені своїми руками, додадуть затишку твоїй кімнаті та веселощів – іграм!

Відповідальна за проведення Даниляк Т.

Детальніше
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Top