21.02.2019 року учасники клубу «Люди золотого віку», що діє при читальному залі (вул. П.Орлика, 5) ЦБ Департаменту культури, стали учасниками неповторної зустрічі – «Зустрічі з прекрасним».
У виставковому залі Івано-Франківської дитячої художньої школи (вул.Чорновола, 25) експонується виставка малярських робіт художника і викладача школи Назара Кардаша. В очікуванні зустрічі з автором учасники клубу потрапили в невідомий їм закулісний світ, де навчаються майбутні майстри пензля. І зовсім несподівано побачили чудові і дуже цікаві твори юних художників, виконані в різних техніках і жанрах. Творчі роботи учнів викладача школи Ганни Петруняк вразили нас високою майстерністю та позитивною енергетикою, притаманною дитячим доробкам.
Фото на пам’ять – і перехід у виставковий зал, дуже сучасний як для художньої школи. А далі відвідувачі загубились у часі… Назар – не тільки дуже професійний художник, він ще й майстер слова Його короткі коментарі до кожної роботи створили особливу ауру. Разом із Назаром Кардашем ми поринули в цю ауру, в його творчість, в його роздуми над життям. Кожна робота по-своєму особлива, в кожній із них автор доносить до глядача свої емоції, своє бачення подій, стану природи чи стану душі людини. Ми захоплені і вдячні. Зустріч взаємно збагатила і відвідувачів, і митця.
Відповідальна за проведення заходу бібліотекар Ірина Тарновецька-Мороз.
21 лютого 2020 року в бібліотеці-філії №10 (с. Вовчинець, вул. Вовчинецька, 35) МЦБС Департаменту культури Івано-Франківської міської ради, о 13:00 відбулася година спілкування з широким колом читачів. Присвячена дню мови.
Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова , ота жива схованка його духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки досвід почування. Мова – це дзеркало душі народу, то святиня, з котрою зв’язана не тільки минувшість але і будучість народу і його повага в світі.
За круглим столом відбулася бесіда за запитаннями:
Яке велике значення має мова у житті людини?
Як ми вітаємося?
Головною метою цієї години спілкування показати що мова наш друг і помічник протягом усього життя. Нею можна висловити все: від найновіших наукових відкриттів до найвеселіших віршів, пісень та оповідань.
Також в бібліотеці оформлена книжкова виставка: ”По всім світі пронесу нашу гордість і красу – Рідну мову”.
Мова – душа народу, оберіг наших звичаїв і традицій. Як казали в давнину: «Усе минає, а слово залишається».
Щороку 21 лютого, починаючи з 2000 року, у світі відзначається Міжнародний день рідної мови.
Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову. Ліна Костенко
Це значуще свято для представників 130 національностей, носіїв рідних мов, які проживають на теренах нашої держави.
З нагоди цього свята 21.02 2020 року працівники бібліотеки-філії №6 (вул. Вовчинецька, 188) МЦБС Департаменту культури Івано-Франківської міської ради разом педагогом-організатором дитячо-юнацького клубу «Прометей» Микицей Х.С. провели мовознавчий лабіринт «Рідна мово! В тобі від Бога кожне слово».
Захід розпочався з «Молитви до мови» К. Мотрич. Під час заходу присутні поринули у світ рідної мови: пригадали історію виникнення свята дізналися про її тернистий шлях, багатство і безмежні можливості. Пізнавальними для всіх стали і цікаві факти про українську мову. Учні мали чудову нагоду весело, азартно, цікаво та змістовно позмагатися за звання кращого знавця української мови. Вони брали участь в інтелектуальних іграх, відгадували загадки, розв’язували логогриф «Загублені літери», брали участь в конкурсі «Продовжи прислів’я про мову», «Назви одним словом», «Утворюємо нові слова». Всім присутнім підняли настрій патріотичні поезії та пісні про рідну мову, які прозвучали під час заходу.
Діти мали чудову нагоду познайомитись з книгами представленими на книжковій виставці «Українська мова- мова нашого народу».
Любити, шанувати і плекати рідну мову – святий обов’язок кожного українця. А надто сьогодні, в такі неспокійні часи для нашої держави. 21 лютого Україна відзначає чудове свято – Міжнародний день рідної мови.
Саме в цей день, 21 лютого 2020 року, бібліотека-філія №8 (вул.Блавацького, 1) МЦБС Департаменту культури Івано-Франківської міської ради провела мовну сагу для учнів 4-го класу ЗШ №6.
Спочатку учні довідались про історію визначення свята, його значення для збереження та розвитку мов світу. Під час заходу діти поринули у чудовий і прекрасний світ нашої рідної мови, відчули її багатство, мелодійність, красу.
Учні з гордістю читали вірші, скоромовки, прислів’я про мову. Розширили і поглибили свої знання про мову, прийнявши активну участь у мовних іграх.
Найактивніші діти були нагороджені невеличкими призами. На завершення діти смакували смачним печивом. Учні отримали масу задоволення.
21 лютого центральна бібліотека для дітей (вул. С. Бандери, 8. Т.: 53-25-97) централізованої бібліотечної системи проводила медіа-вікторину «Краса і сила української мови» до Міжнародного дня рідної мови з учнями 7 класу школи №21.
“Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову”
Ліна Костенко
«У світі їх тисячі. Є китайська та суахілі, є чукотська і романська. А мексиканської та американської немає. А якою найчастіше користуєтеся ви?» З такої інтелектуальної загадки почалося спілкування бібліотекаря з читачами.
Мова — одна з найбільших святинь народу. Немає мови — припиняє існування й сама нація. “Нації вмирають не від інфаркту. Спочатку їм відбирає мову,” – з тривогою звертається до свого народу Ліна Костенко. Бібліотекар ознайомила дітей з вражаючою статистикою щодо мов світу.
Нині у світі нараховується 6809 «живих» мов
Найбільш поширена мова світу – китайська: вона налічує 1,2 мільярда мовців
Англійська мова є першою для 354 мільйонів людей і для такої ж кількості людей – другою
Щотижня у світі зникає одна мова, разом із нею в історію йде і народ – носій цієї мови
За невтішним прогнозом лінгвістів, через 25 років від «наявних» живих мов залишиться лише десята частина
90% сьогоднішніх мов світу знають менше 100 тисяч осіб, а відтак ці мови мають проблемну перспективу
357 мов мають до 50 носіїв, а отже знаходяться на грані вимирання
46 мов мають тільки по одному носію, разом із їх смертю помре й мова, яку вони представляють
Вчені стверджують, що для того, щоб мова жила й успішно розвивалась, необхідно, щоб на ній розмовляло не менше 1 мільйона осіб. Таких мов нині у світі не більше 250
Кількість мов, якими розмовляють люди нашої планети, зменшується швидше, ніж зникають рідкісні види птахів і тварин.
Шокуюча статистика дає відповідь на питання, чому лінгвісти всього світу б’ють на сполох і чому виник Міжнародний день рідної мови. Збереження багатомовності дає можливість зберегти унікальний погляд на нашу тисячолітню історію і культуру, виробити найбільш широкі підходи у сфері взаєморозуміння і людяності.
Цей день – ще одна нагода для кожного громадянина усвідомити причетність до свого народу, до рідної мови.
В бібліотеці відбулася серйозна розмова про мови світу і про рідну, українську мову. Діти висловлювали свої почуття і відчуття, свої міркування щодо рідної мови, ділилися життєвими ситуаціями, головними героями яких була мова. Школярі ознайомилися з мовними обов’язками громадян, зачитували та тлумачили вислови видатних людей про мову, говорили про те, що саме вони можуть зробити для своєї мови.
Наприкінці заходу гості відгадували вікторину «Краса і сила української мови» у комп’ютерній версії і одразу отримали бали. Свої враження від заходу та свої почуття до рідної мови писали на сердечках та кріпили до дошки.
Було позитивно та мотиваційно!
Відповідальна за підготовку та проведення заходу Томілова Лілія.