5 Травня 2023
100 хвилин по Івано – Франківську “Ваш гід – бібліотека”
7 травня наше місто Івано-Франківськ відзначає свій день народження, 361 річницю заснування.
Гарним початком відзначення Дня міста став чудовий захід “100 хвилин по Івано-Франківську: “Ваш гід – бібліотека”, організований і проведений працівниками абонементу ЦБ Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради спільно з театр-студія “Жива історія” в форматі відкритого заходу для колег – завідувачок бібліотек-філій Івано-Франківської МЦБС. Нестандартний захід такого формату розпочався в 11:00 на абонементі ЦБ коротким знайомством з бібліотекою, презентацією книжкової виставки та невеликим оглядом творчості письменників міста. Провели бліц-вікторину про першу назву вулиці Короля Данила (на якій знаходиться книгозбірня) і її заснування. Правильною відповіддю потішила бібліотекарка бібліотеки-філії №3 – Віра Якимечко і отримала книжковий приз – антологію Літературний StanislawІФ, до якої увійшли твори відомих містян за три з половиною століття.
( Довідка: 25 травня 1899 року у Станиславові виникла ще одна вулиця. ЇЇ проклали грунтами Леона Гальперна та нарекли на честь польського короля Стефана Баторія. Монарх правив Річчю Посполитою у ХVІ столітті, був талановитим полководцем і розгромив війська Івана Грозного. Вулиця вела до газового заводу (на Ленкавського) та заселялась переважно євреями. У часи німецької окупації вулиця отримала назву Торфової, за совітів – Михайла Фрунзе. Від 1992 року вулиця називається Короля Данила, саме таку назву вона носила у часи ЗУНР. Вулиця славиться чудово збереженими кам’яницями).
Продовжили захід в середмісті неймовірною екскурсією містом. Стартували в 12:00 від символа Івано-Франківська – міської ратуші, що на площі Ринок, яка наче той фенікс із попелу, тричі повставала з руїн.
Тут мали можливість приєднатися до екскурсії всі бажаючі, серед яких і депутатка Верховної Ради України – Оксана Савчук, і очільниця культури міста – Надія Загурська, і головна спеціалістка Департаменту культури Олександра Туєшин (поетка Леся Геник), і директорка МЦБС – Оксана Вовк, і багато-багато містян і гостей міста та ВПО, серед яких користувачі бібліотеки з Харкова та представники Центру “ЯМаріуполь”.
Мандруючих містом чекали цікаві локації з неймовірними і маловідомими фактами з історії Івано-Франківська, його вулиць та знаних людей, пов’язаних з цими вулицями від талановитої та ерудованої бібліотекарки абонементу ЦМБ, історикині за фахом і освітою – Марії Зіняк.
Родзинкою екскурсії стало те, що на певних локаціях гостей чекали герої різних історичних епох, які “ожили”, щоб розповісти учасникам дійства про себе, а втілювали героїв у життя неперевершені актори театру-студії “Жива історія”:
- Біля Колегіяти (Колегіальний Костел Пресвятої Богородиці) нас зустрів Станіслав Потоцький (у харизматичному виконанні Богдана Гасюка) – герой битви під Віднем 1683 року, на честь котрого у 1662 році було названо місто;
- Полковник “Грім” полковник УПА, референт СБ Карпатського краю (1944—1949), командир ВО-4 «Говерла» (1945—1954). Лицар Золотого Хреста Заслуги 1 класу (в ролі Петро Ганцюк) разом зі своєю дружиною Ольгою Герасимович ( яку чудово втілила Аліна Маліновська) розповіли про свою історію біля своєї таємної штаб-квартири на вулиці Лесі Українки;
- На вулиці Труша всіх зустріла Наталія Кобринська (яку прекрасно зіграла Ірина Садула) – українська письменниця, засновниця організованого фемінізму в Україні, котра створила першу феміністичну організацію «Товариство руських жінок». Всі вони розповідали свою історію біля будівель, які так чи інакше пов’язані з життям і діяльністю історичних постатей;
- Далі екскурсійна група попрямувала до Темпеля – Станіславської Синагоги. Біля пам’ятника страченим націоналістам присутні хвилиною мовчання віддали шану полеглим Борцям за Незалежну Україну всіх часів. Опісля повз будівлю “Сокола” (більше відому, як “вежа Рапунцель”) екскурсія рушила до Вічевого Майдану, де вже очікувала архикняжна Гізела (Акторка, режисерка театру “Жива історія”, бібліотекарка краєзнавчого відділу ЦБ – Тетяна Зарецька.)
Завершилася театралізована мандрівка у сквері біля Вічевого Майдану, де на відвідувачів очікував патрон міста – Іван Якович Франко (Олег Кравець справді схожий на Каменяра) разом з Юзефою Дзвонковською, другою явою Франкової любови, Femme fatale, якій Каменяр присвятив не один вірш (дебютна роль чарівної Христини Бакіної, бібліотекарки бібліотеки-філії #6)
Щира подяка всім учасникам театру-студії “Жива історія” (режисерка Тетяна Зарецька) за їхній вуличний перформанс “Лики минулого. Ретроспектива”, яким вони долучилися до відзначення дня міста, відтворивши дух епохи та харизматичність історичних постатей, саме завдяки їм, учасники екскурсії мали змогу познайомитись із самими героями , які творили історію міста, буквально доторкнутися до міських легенд.
Екскурсія залишила яскраві враження, жваві обговорення події та новими світлинами.
Щиро вдячні всім, хто долучився до екскурсії по місту “100 хвилин по Івано-Франківську: Ваш гід – бібліотека” і кожному, хто допоміг доторкнутися до історії нашого міста та його славетних Героїв.
Дякуємо Богу і ЗСУ за можливість проводити такі заходи, зберігати свою історію та творити її сьогодні на славу Україні!
Щиро сподіваємося, що наступного року День міста ми відзначатимемо під вільним небом Незламної Країни.
Відповідальні за проведення заходу – працівники абонементу ЦМБ. Гідом була бібліотекарка абонементу ЦБ, Марія Зіняк, яка перевтілилась в харизматичну панянка початку ХХ ст.