1 Лютого 2022
“Євген Маланюк – самобутній митець української діаспори”
01.02.2022 року виповнюється 125 років від дня народження Є.Ф. Маланюка (1897-1968), українського поета, мистецтвознавця, літературознавця.
З цієї нагоди бібліотекарі абонементу ЦБ (вул. К. Данила, 16) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради підготували тематичне відео: літературний портрет “Євген Маланюк – самобутній митець української діаспори”, в якому розповіли про життєвий і творчий шлях поета.
Євген Филимонович Маланюк народився 20 січня 1897 року в Ново-Архангельську на Херсонщині в родині українських інтелігентів. Спочатку він навчався в реальній школі в Єлисаветграді, а потім — у Петербурзькому політехнічному інституті. В 1914 році юнак подав документи до Київської військової школи, яку закінчив, отримавши звання офіцера, і став начальником кулеметної команди 2-го Туркестанського стрілецького полку на Південно-Західному фронті. У 1917 році став керівником оперативного відділу Генерального штабу . У 1920 році разом з Армією УНР (Української Народної Республіки) Є. Маланюк емігрував, спочатку жив у Каліші в таборі для інтернованих українських частин. У 1922 році він разом з Ю. Дараганом заснував журнал «Веселка». З 1949 року — переїхав до США, де й помер 16 лютого 1968 року.
Усе своє життя в еміграції Маланюк пильно стежив за подіями на окупованій Батьківщині, зокрема за процесом своєрідного літературного відродження 1920-х pp. і його розгрому в 1930-х pp. та наступними подіями.
Найголовнішою ідеєю, що проймала і поезію та есеїстику Є. Маланюка, була ідея української державності. Усією своєю творчістю поет прагнув дати відповідь на запитання: що являє собою українська культура, яке місце вона посідає серед інших культур, що є причинами тогочасного занепаду країни, як відродити українську державність.
У розв’язанні цих проблем важливу роль Маланюк відводив ролі поета, бо вважав, що поет — це своєрідна ланка між Богом і землею, людьми: “Як в нації вождів нема, Тоді вожді її поети”.
Безсумнівно, Євген Маланюк — одна з найяскравіших постатей вітчизняної літератури XX ст., її безумовний класик. Усією своєю творчістю він прагнув сприяти відродженню української держави для сильної та самобутньої української нації.
Відповідальна: Кирста О.М.