12 Липня 2022
“Шоколадна казка”
Для всіх ласунів 11 липня – особливий день. Солодкоїжки відзначають Всесвітній день шоколаду!
Читачі центральної бібліотеки для дітей МЦБС Департаменту культури Івано-Франківської міської ради зібралися в цей день в читальному залі бібліотеки біля казкового будиночка, аби посмакувати разом не тільки шоколадом, але й прослухати та обговорити казкові твори про шоколад, дізнатися історію шоколадної традиції в Європі, взяти участь у конкурсах та іграх.
Не всі шанувальники шоколаду знають, що шоколад виготовляють із какао-дерева. Висота какао-дерев коливається від 5 до 7 метрів, а термін життя від 25 до 30 років. Какао-дерева можна зустріти на всьому протязі екваторіального поясу, де середня температура 26 ° С та висока вологість. Їх також можна знайти і в дикій місцевості: тварини, поїдаючи їх плоди, розкидають какао-боби по землі, внаслідок чого вони проростають.
Листя какао-дерева великі (в довжину 20-40 см і 7-12 см завширшки). Коли дереву 3-4 роки, воно цвіте білими квітами (1 см у діаметрі). У середньому дерево дає 30 стручків, кожен містить від 30 до 40 бобів, урізаних у білу м’якоть плода.
Плід дерева-какао виглядає як маленька диня, а у внутрішньої м’якоті міститься від двадцяти до сорока зерен чи бобів. Потрібно майже 900 бобів какао, щоб зробити кілограм шоколаду.
Першим із європейців скуштував шоколадний напій Христофор Колумб.
В 1502 Христофор Колумб пристав до берегів Америки, де відкрив безліч нових дивовижних продуктів, у тому числі і какао.
Після повернення до Іспанії, він підніс кілька зерен какао королю Фердинанду та королеві Ізабелль, які не виявили жодного інтересу до цього дивного подарунку. А боби, привезені серед інших дарів королю Фердинанду, просто загубилися в купах скарбів, залишившись непоміченими.
Про дивовижний напій з какао-бобів Європа дізналася у 1528 завдяки іспанському конкістадору (збіднілий іспанський лицар, який брав участь у завоюванні земель чи відкритті торговельних шляхів) Ернану Кортесу. Правда, і сам Кортес, і його солдати пізнали красу какао набагато раніше. На відміну від Колумба, Кортес привіз не лише самі плоди, але також рецепти та все необхідне для приготування шоколадного напою.
Протягом кількох десятиліть какао залишалося іспанським секретом, але згодом його популярність стала настільки високою, що рецепт секретного напою перетнув усі кордони і швидко поширився Європою. Екзотичний напій дуже сподобався іспанцям, але його інгредієнти були настільки дорогі, що насолоджуватися цим напоєм могли дуже мало.
Довгий час шоколад вживали лише у рідкому вигляді. Звична плиткова форма з’явилася лише у середині ХІХ століття. У 1828 році голландець Конрад ван Хаутен запатентував гідравлічний прес, за допомогою якого з какао-бобів можна було добувати масло. А 1874 року на англійській фірмі «Фрай та Сини» навчилися змішувати цю олію з какао-порошком та цукром. Незабаром новий шоколад – у вигляді плиток – викликав величезний попит. Потім у шоколад завдяки нововведенню Даніеля Петера, стали додавати молоко, яке надало йому ніжнішого смаку.
«Солодкий конкурс»:
- Які марки шоколаду вам відомі?
- А які сорти шоколаду вам відомі? (Шоколад молочний, гіркий, пористий, чорний, білий, з мигдалем, фруктами).
- Молочний шоколад– найкращі ласощі для малюків. Він містить сухе молоко та цукор.
- Гіркий шоколад, навпаки, містить менше цукру та близько 70 відсотків какао продуктів.
“Цукерковий марафон”, конкурс на кращого знавця цукерок: по черзі учасники перераховують назви цукерок.
Сьогодні ми познайомимося з трьома невеличкими казками про шоколад, але вони дуже промовисті.
«Гарячий шоколад» М. Солтис-Смирнова, «Карамелькіно» М. Кірносова і «Шоколадна дорога» Джані Родарі.
Спілкування після прослуховування казок.
Чому саме зимою ворона скинула мешканцям лісу шоколадний напій. (Казка “Гарячий шоколад”)
«Карамелькіно»
Чи була у вас така ситуація, коли ви переїли солодкого, і раптом захотілося корисного, кислого, гіркого, тільки не солодкого?
Шоколад – дуже корисний, коли його їсти у невеликих порціях. В ньому дуже багато різних мікроелементів, потрібних для людини. Вчені з’ясували, що найбільш корисним для здоров’я людини є саме гіркий шоколад. Він багатий величезною кількістю корисних речовин. Цинк, магній, мідь, залізо, що містяться в шоколаді, – відмінний аргумент для того, щоб не забувати про нього.
Як стверджують вчені магній, що міститься в продукті протидіє депресії, покращує пам’ять, підвищує стійкість до стресів та зміцнює імунітет.
“Шоколад не тільки заряджає бадьорістю і покращує настрій, але і рятує від інфаркту та інсульту”, – заявляють кардіологи.
Любителі цього десерту сьогодні можуть балувати себе скільки завгодно – і не лише традиційними його видами, а й покуштувати, наприклад, шоколаду з каррі, сіллю, пелюстками квітів, іншими незвичними добавками.
І навіть, о диво, є шоколад для схуднення! Їсти солодке і худнути стало можливим завдяки винаходу іспанських кондитерів. До його складу увійшли особливі амінокислоти, які пригнічують апетит. На смак шоколад для схуднення нічим не відрізняється від традиційного, а ось колір у нього незвичайний. Цукерки мають зеленуватий відтінок, який їм надають водорості, багаті на вітаміни А і В12.
“Авторські рецепти”: конкурс. Учасникам потрібно придумати рецепти: “Іриски” – від брехливості; “Карамельки” – від грубіянства.
«Шоколадна дорога», Джанні Родарі
А ви як думаєте, пощастило трьом братам, що вони натрапили на шоколадну дорогу і з’їли дуже багато шоколаду і печива, і що все це їм дісталося даром.
Ні! Чому?
- Знищили цілу шоколадну дорогу
- Заблукали
- Нічого не бачили навкруги. Три братика не бачили ні звірів, ні птахів, ні краси навколишньої природи, так як нічим не цікавилися, крім їжі.
- Не зробили ніяких висновків – з’їли ще й візок свого рятівника
Як називають таких людей?
- Ненажери, а по відношенню до селянина – невдячні.
Обжерливість всі мудреці світу вважають гріхом. Людина, що надає занадто велике значення поїданню всілякого роду смакоти – заблукала на життєвій дорозі, втратила головні орієнтири сенсу існування. У багатьох народів є прислів’я, що говорить “ми їмо, щоб жити, а не живемо, щоб їсти!”
«Чарлі і шоколадна фабрика», Р. Дал
«Чарлі і шоколадна фабрика» — найпопулярніша книга Роальда Дала, одного з літературних батьків Джоан Ролінґ — авторки «Гаррі Поттера»… Жив собі бідний хлопчик, якому раз на рік — на його день народження — дарували єдиний дарунок — маленький шоколадний батончик. Але хлопчик мав добре серце, і тому з ним трапляється неймовірна пригода, яка не залишить байдужими ні дітей, ні дорослих. Можливо, це найзворушливіша повість нашого часу. «Чарлі й шоколадна фабрика» — одна з тих справжніх і захоплюючих книжок, які необхідно прочитати кожній дитині.
Адже кожна дитина побачить і порівняє себе з героями книжки та їх недоліками, такими, як пиха, жадібність і злість. Замислиться і попрацює над собою! Адже такі недоліки дуже властиві діткам – і їх вік тому зовсім не виправдання.
Історія створення книги
Книга була написана протягом 1961-1962 рр. Вона має присвячення: «Для Тео». Тео – син письменника, до речі у Роальда Дала було 5 дітей. В 1962 році померла його 7-річна донька Олівія. Щоб підтримати дітей, Дал почав вигадувати для них казки. Так народилася і казка про Чарлі.
Основою для історії стали дитячі враження автора. Під час навчання в школі-інтернаті «Рептон» він та інші хлопчики отримували цікаві подарунки. «Час від часу кожен хлопчик нашої школи отримував звичайну сіру картонну коробку. Хоч вірте, хоч ні, це був подарунок від великої шоколадної фабрики «Кедбері». Усередині коробки лежало дванадцять плиток, усі різної форми, з різною начинкою і всі з номерами від 1 до 12. Одинадцять із цих шоколадок були новими винаходами фабрики. Дванадцята, добре нам відома, була «контрольною»». Рональд та інші хлопці дегустували їх і ставилися до цього дуже серйозно. Саме тоді він став сприймати шоколад як результат складних лабораторних досліджень і мріяв працювати в кондитерський лабораторії, уявляючи, як він створює новий, невідомий сорт шоколаду.
«Я, Віллі Вонка, вирішив дозволити цього року відвідати мою фабрику п’ятьом дітям. Майте на увазі – тільки п’ятьом і не більше. Цих п’ятьох щасливців я скрізь водитиму особисто і дозволю їм побачити всі фабричні таємниці та чари», – так вирішив дивовижний, геніальний кондитер, дивакуватий, закоханий у свою справу і справедливий власник фабрики Віллі Вонка. («Чарлі і шоколадна фабрика» Віллі Вонка)
Екскурсія по фабриці оказалася для дітей нелегкою справою! Всі діти, за винятком Чарлі, не звертають уваги на попередження Вонки і виявляються жертвами власних вад, потрапляючи по черзі в різні ситуації, які змушують їх покинути фабрику. В кінці залишається тільки Чарлі, якому дістався головний приз – він стає помічником і спадкоємцем містера Віллі Вонка, а решта дітей отримують обіцяне довічне забезпечення шоколадом.
Давайте згадаємо героїв казки:
- Жадібний хлопчик Августус Глуп
- Розбещена батьками Верука Солт
- Дівчина, яка постійно жує жуйку, – Віолетта Борегарт
- Хлопчик, що не може жити без телевізора, Майк Тіві
- Хлопчик з бідної сім’ї – Чарлі Бекет
Дітям було цікаво. Вони дізнались історію шоколаду, поспілкувались, подякували один одному за увагу і розмову, прослухали казки про шоколад. Казковий будиночок також був мовчазним учасником, а наприкінці заходу зробив для всіх сюрприз! У Всесвітній день шоколаду будиночок пригощав цукерками!
Відповідальна за підготовку та проведення заходу Томілова Лілія Іванівна