20 Лютого 2025
Розважально-пізнавальна мандрівка «Країна мовних цікавинок»
Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно й неустанно
Політь бур’ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде. Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам…
Усім відома істина, що мова — це душа народу, святиня, з якою пов’язане не тільки минуле народу і його сьогодення, а й прийдешні віки. 21-го лютого всі народи Землі відзначають Міжнародний день рідної мови. Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року в Бангладеші влада жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання бенгальської мови. Відтоді в Бангладеші цей день став днем полеглих за рідну мову. У 1999 році на Тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було започатковано Міжнародний день рідної мови, а починаючи з 21лютого 2000 року цей день відзначають і в Україні. У Святому письмі сказано: «Спочатку було Слово». Тож мова має божественне походження, вона подарована людям як вище благо.
До Міжнародного дня рідної мови, в бібліотеці-філії № 22 с. Тисменичани Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради пройшла розважально-пізнавальна мандрівка «Країна мовних цікавинок». Захід бібліотека підготувала для учнів 5 –го класу Тисменичанського ліцею, які прийшли з учителькою української мови та літератури Ткачук С. М. Учні дізналися про історію виникнення свята, багато цікавих фактів про рідну мову. Діти розділились на дві команди. Гра складалася з багатьох конкурсів на запитання яких треба було давати відповіді. За кожну правильну відповідь кожен учень, або група отримувала сердечко. Розпочався конкурс з розминки «Доповни прислів`я».
У конкурсі «Мовознавці» в якому усі запитання стосувались української мови, завдання виконувались усією командою. А ще в нас були конкурси «Доповни прислів’я», «Словникар», «Відповіді у словах», «Тренуємось добирати риму». Весело пройшов конкурс «Пантоміма». Завдання полягало в тому, щоб учень прочитавши фразеологізм про себе, зміг мімікою зобразити зміст фрази для оточуючих. Цікаво було бачити і слухати як діти логічно мислять. Завдання було важкувате, але діти дуже активно мислили і відгадували фразеологізми. В результаті одна команда отримала 31 сердечко, – інша 30. Але загалом перемогла дружба, бо команді з меншою кількістю сердечок додали ще одне за складніші завдання. На кінець заходу усі взяли участь у виготовленні плакату – шані рідній мові. Заробленими сердечками прикрасили плакат. Для відвідувачів в читальній залі функціонує бібліотечна виставка “Слово рідне – ти мені від Бога”
Наш захід – це поетична передмова до досконалого вивчення рідної мови. Вивчати її, удосконалювати свої знання, збагачувати словниковий запас під час читання і спілкування, досконало володіти нею – обов’язок кожного справжнього українця.