6 Листопада 2020
Онлайн мандрівка “Мурал – мистецтво вуличного живопису”
Центральна бібліотека для дітей (вул. С.Бандери, 8. Т.: 53-25-97) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради пропонує читачам здійснити онлайн мандрівку “Мурал – мистецтво вуличного живопису”.
“Мурал – це своєрідне маркування простору, він показує: тут Україна, ми – українці.”
“Можна ходити від мурала до мурала і певним чином отримувати візуальні коди, яке пропонує місто.”
Ознака сучасного міста – наявність муралів. Це нове урбаністичне мистецтво, яке поєднує в собі графіті, інсталяцію, мурал-арт, перформанс. “Мурал – це як іще один знак нашої присутності на цій землі”, – так влучно висловився про сучасне міське мистецтво фольклорист, професор університету ім. Тараса Шевченка – Олена Івановська.
Мурали (від лат. mūrālis — «стіна») — це стилістичні зовнішні розписи на стінах та фасадах житлових будинків або промислових об’єктах. Вони відрізняються характерними сюжетними композиціями та складною технікою виконання. Як правило, мурали покривають всю площину поверхні й створюються з дозволу представників влади або на їх замовлення.
Мурали можуть слугувати засобом вираження активності до соціальних змін, протесту або певних прагнень у суспільстві.
Україна є країною, де живопис муралу розвивається та знаходить підтримку у суспільстві. Осередком такого виду урбаністичного мистецтва є і місто Івано-Франківськ, у якому мурал впевнено займає міський простір. У Івано-Франківську є до десяти художників, котрі якісно працюють із настінним розписом.
Сприйняття муралів різними людьми неоднакове: для одних – красиво і сучасно, для інших – «негармонійно». Проте всі сходяться на одному, що: “мурал – це своєрідне маркування простору, яке демонструє: тут Україна, ми – українці.”
Що вуличне мистецтво дає місту? “Якщо воно підкріплене смисловими навантаженнями, добре виконане і не псує пам’яток культурної спадщини, то воно стає додатковою принадою міста. Можна ходити від мурала до мурала і певним чином отримувати візуальні коди, яке пропонує місто. Набір муралів, які з’являються, характеризують стан міста і смаки мешканців, це певний соціальний і культурний зріз”, – вважає Лілія Гоголь, кураторка франківської галереї сучасного мистецтва.
Тож пропонуємо здійснити онлайн екскурсію “Мурали Івано-Франківська”:
Відповідальна за захід – Томілова Л.І.