4 Квітня 2019
Народознавча мозаїка для людей «золотого віку» в ПЗОВ “Лімниця” – “Не я б’ю – верба б’є, здоров’я тобі дає”
03.04.2019 року на базі літнього відпочинкового табору с. Лімниця за підтримки міського голови Руслана Марцінківа та директора Департаменту культури міської ради Надії Загурської вже вкотре відбувся День дозвілля для людей «золотого віку».
Цього разу завідувач відділу обслуговування ЦБ Кирста О.М. провела для присутніх народознавчу мозаїку “Не я б’ю – верба б’є, здоров’я тобі дає”, адже саме Вербна неділя розпочинає цикл великодніх свят.
Бібліотекар постаралася розкрити духовну сутність, містичну велич даного свята, підкресливши, що Вербна неділя – одне з дванадцяти головних свят для всіх християн, тож присутні мали можливість дізнатися, що означає це свято. Бібліотекар наголосила, що саме, Вербна Неділя – знаменна для всіх християн подія: Вхід Господа в Єрусалим. Після того, як воскрес Лазар, прості люди повірили в особливу силу Господа і зустрічали його дуже урочисто. Господь з’явився верхи на ослі, що було підтвердженням його добрих намірів, тому що осел в східній культурі вважався символом миру на відміну від коня – тваринних войовничих солдатів. Під час ходи городяни виклали Ісусу дорогу своїм одягом і пальмовим листям, підкреслюючи велику радість і повагу. Після своєї появи Ісус творить кілька чудесних зцілень, повертаючи сліпим зір і зцілюючи кульгавих.
Також всім цікаво було дізнатися на яке число випадає Вербна Неділя 2019 року і чому саме так називається.
Вербна неділя не має постійної дати і щороку потрапляє на інший день, а іноді змінюється і місяць. Для розрахунку християни використовують спеціальні правила, які дозволяють визначати дати переходячих церковних свят. Ці правила називаються пасхалією. Вербна неділя завжди передує великому тижню, відзначають його за сім днів до настання Великодня. Тому визначити дату на яку випаде свято, можна легко, навіть не знаючи правил пасхалії: досить відняти один тиждень від дати Великодня. Оскільки Воскресіння Господнє в 2019 році випадає на 28 квітня, то Вербну неділю православний світ відзначить 21 числа цього ж місяця.
Назва Вербна неділя прижилася не відразу, у слов’ян це свято довгий час іменувалося Квітконосним тижнем. Верба – це трансформація, яка сталася з пальмовими гілками в старослов’янських обрядах, оскільки при вході в Єрусалим Господа вітали листям пальмових дерев. Так, як найчастіше ця неділя випадає на початок весни, у українців вона стала символом пробудження та оновлення природи.)
Та найцікавіше присутнім було дізнатися традиції святкування Вербної неділі, звичаї та прикмети на які варто звернути увагу під час підготовки до святкування та під час освячення гілочок верби – основного символа радості і свята.
Бібліотекар вела інтерактивну бесіду в форматі “А чи знаєте Ви?”,
– скільки гілочок потрібно для освячення?
-
що роблять з вербою після освячення?
-
що їдять в цей день, адже Вербна неділя завжди потрапляє на період Великого посту?
-
що означає звичай бити один одного освяченою вербою і які слова промовляють при цьому?
Відповіді на ці та багато інших питань, пов’язаних із багатьмами прикметами свята, присутні отримали, прослухавши поради бібліотекаря разом з наочними прикладами.
Бібліотекар провела присутніх стежками, які ведуть у чарівний світ дитинства, народних вірувань та різних прикмет Вербної неділі. Захід був інтерактивним. В атмосфері дружньої бесіди присутні і самі розказували свої власні історії, які супроводжують дане свято.
Окрім того, бажаючі змогли переглянути народознавчі книги та плакати даної тематики, підготовлені працівниками абонементу ЦБ.
Тепла, невимушена атмосфера спілкування панувала під час проведення заходу, незабутні враження залишились після його проведення. Відпочиваючі табору ще довго ділилися враженнями, консультувалися з бібліотекарем, навіть обмінювалися телефонами. Окрема подяка Директору ПЗОВ “Лімниця” С. Бандурі за чуйне ставлення і сприятливі умови для проведення народознавчої мозаїки.
А ще багато теплих слів подяки хочеться сказати Дарії Петречко, учасниці заходу, автору та упоряднику 3-х альбомів “Вишивані скарби”, яка один із цих альбомів подарувала користувачам абонементу ЦМБ.
Захід проведений для людей «золотого віку», відпочиваючих на базі літнього відпочинкового табору с. Лімниця. Відповідальна Кирста О. М.