Літературний глобус “Навколо світу з кавою”

1 жовтня – Всесвітній день кави. Ми, бібліотекарі бібліотеки-філії №3 Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради, завжди відзначаємо цей день і з повагою ставимося до цього чудового напою. І цього разу, на відзначення кавового дня, 2 жовтня 2024 року ми провели Літературний глобус “Навколо світу з кавою”. Як завжди, наші читачі могли познайомитися з тематичною літературою, яка стосується кави, а також почути чимало цікавих історій, пов’язаних з цим напоєм. Ми переконані, що кава нерозривно пов’язана з літературним процесом, адже більшість європейської та американської творчої еліти проводила в кав’ярнях майже весь робочий день. Подібні чимось до міні-бібліотек, вони були місцем, де можна було знайти свіжу пресу, почути новини, попрацювати, обмінятися думками з колегами тощо. Запрошуємо і вас випити запашної кави в найвідоміших літературних кав’ярнях світу. 

“Les Deux Magots” – Париж, Франція

Одне з найстаріших кафе в районі Сен-Жермен-де-Пре в Парижі, “Les Deux Magots” (що перекладається як “Дві китайські статуетки”), колись було популярним центром для літературної інтелігенції.  1885 року в будівлі редакції однойменного журналу розташувалася кав’ярня, де окрім кави подавали лікер. Відвідувачами були, зокрема, Поль Верлен, Артюр Рембо та Стефан Малларме. Кафе заснувало власну літературну премію Prix des Deux Magots. Її присуджують за новий або нетрадиційний французький роман щороку з 1933 року.

Кав’ярня «Les Deux Magots» відіграла значну роль у культурному житті Парижа.

Зараз це популярне місце для туристів, але воно все ще приваблює художників, поетів і письменників з усього світу.

“The Eagle and Child” – Оксфорд, Англія

У 1930-х роках Джон Рональд Руел Толкін, Клайв Стейплз Льюїс та інші члени їхньої письменницької групи “Інклінгс” проводили щотижневі обіди в кафе “The Eagle and Child”, щоб обговорити свої твори та ідеї. Група збиралася у приватній вітальні, яку вони називали “Кролячою кімнатою”, і обговорювала фантастичні ідеї про чарівників і гобітів. У той час Льюїс працював над космічною трилогією, що складалася з “З тихої планети”, “Переландра” і “Та жахлива сила “, а Толкін писав “Володаря перснів”. Зараз у кафе виставлені картини та принти з цих широко популярних романів.

Кафе “Везувіо” – Сан-Франциско, США

Розташоване через алею від книгарні Лоуренса Ферлінгетті “Міські вогні”, фанкове кафе “Везувіо” (Сан-Франциско, США) було засноване в 1948 році. Зараз це історичне місце, відоме літературою, джазом і мистецтвом. У 1950-х роках воно слугувало місцем зустрічі авторів покоління бітників – літературного руху, що експериментував з відвертими темами. Відомий поет і прозаїк Джек Керуак був провідною фігурою цього руху. Хоча інші відомі письменники, такі як Генрі Міллер, проводили час у кафе “Везувіо”.

В Україні також було культове літературне кафе, де проводила свій час літературна еліта Харкова другої половини 1920-х років. Кафе «Пок» розташовувалося відразу за театром Леся Курбаса «Березіль» по вулиці Сумській. У ньому письменники «розмінювали» свої гонорари та аванси, отримані від видавців, тут же створювалася література, програмні документи та платформи. Наприклад, засновник та теоретик українського футуризму Михайло Семенко мав свій постійний столик у глибині знаменитого кафе. Цей столик був його «штабом семенківської організації» та редакцією журналу «Нова генерація». В останні роки в Україні сформувалася потужна культура споживання кави. Найкращі сорти кави за демократичними цінами можна замовити в атмосферних кав’ярнях українських міст, бо кава не лише бадьорить, а й  надихає та об’єднує.

Пийте каву, читайте книжки, відвідуйте не лише кав’ярні, а й бібліотеки.

Відповідальні всі працівники

Поділіться цим записом в:
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Top