19 Жовтня 2020
Експрес-інформація “Про здоров’я дбай – вітаміни вживай”
16 жовтня 2020 року працівники бібліотеки-філії №3 (вул. Хоткевича, 52а) Івано-Франківської Департаменту культури міської ради провели експрес-інформацію “Про здоров’я дбай – вітаміни вживай” (до Всесвітнього дня здорового харчування).
День здорового харчування відзначається у 50 країнах світу. Його мета — звернути увагу громадськості на проблему харчування в сучасному світі та залучити її до вирішення проблем, пов’язаних з неправильним харчуванням. Адже, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я більшість всіх захворювань людини пов’язана з харчуванням. Стан здоров’я людини, її працездатність, опірність хворобам та тривалість життя значною мірою залежить від режиму і правильності харчування.
Осінь — пора, коли дозрівають дари природи, що збагачують наш організм поживними речовинами, вітамінами та клітковиною. Бібліотекарі організували книжкову виставку та виготовили буклет, щоб користувачам бібліотеки було легко розібратися, які саме продукти їсти і як їх найкраще готувати, адже осінь — саме та пора, коли важливо запастись вітамінами на увесь рік.
ТОП найкорисніших овочів осені очолюють такі прості овочі, як гарбуз, морква, картопля, капуста, солодкий і гіркий перець, броколі. Саме вони можуть стати джерелом багатьох життєво важливих вітамінів. Окрім того, ягоди обліпихи, волоські горіхи, шпинат та білий гриб — теж багаті на корисні мікроелементи та вітаміни. Соняшникова олія, кукурудзяна крупа та пшоно теж не пасуть задніх у «корисній» таблиці. Інформацію про те, які саме продукти їсти і як їх найкраще готувати, можна знайти в книгах та періодичних виданнях, які зібрані на книжковій виставці.
Вітамін А — міститься в їжі тваринного походження, але його похідний — провітамін А присутній в овочах, зокрема в моркві та гарбузі. Добре смакує гарбузовий суп зі сметаною, це чудове вітамінне рішення, адже для засвоєння цього вітаміну потрібна термічна обробка овочів та жири.
А ось вітамін Е вважається потужним антиоксидантом — це вітамін проти старіння. Він міститься у соняшниковій олії, волоських горіхах та насінні. Краще не смажити на олії, а приправляти нею, скажімо печену картоплю або інші овочі.
Вітамін С, який тримає наш імунітет в тонусі, насправді не лікує від застуди, але якщо в організмі його не вистачає, то людина може бути вразливою до хвороб. Найбільше вітаміну С міститься в обліписі. Можна запастися ягодою, зробити порційне пюре з обліпихи і заморозити та пити помаранчевий напій усю зиму — це найкраща профілактика від грипу та застуди. Окрім того, чудовим джерелом вітаміну С є – броколі і червоний солодкий та гострий перець.
Фолієва кислота в осінніх продуктах також присутня. Та ж сама капуста броколі та шпинат багаті не лише на фолієву кислоту, а й на вітамін К і С, залізо, магній та калій. Тому шпинатовий або овочевий суп з броколі до ваших послуг. Нагадаємо, що саме фолієва кислота — це обов’язковий вітамін для жінок, які планують вагітність.
Без вітаміну В1 ми неспокійні та напружені. Лікарка, Уляна Супрун, радить їсти печену картоплю в мундирі. Ще цей вітамін міститься в гарбузі, кукурудзяній крупі та пшоні. А от вітамін В2 можна знайти в лісі чи на ринку, адже він присутній у білих грибах та шпинаті. Вітаміну В6 багато в нуті. Звісно ж, нут — потужне джерело білку, тому фалафель чи нутові котлетки — чудове рішення для голодної людини.
Як ми бачимо, продукти, збагачені вітамінами — це одні із найдоступніших для українців овочі. Аби бути здоровим і не хворіти, достатньо дбати про гігієну — мити руки, вакцинуватись, знаходити час для здорового сну та збалансовано харчуватись.
Також бібліотекарі підготували для користувачів добірку рецептів із рекомендованих продуктів. Стане в нагоді книга О. Вербинець “Страви на чотири пори року. Осінь”, видана видавництвом “Свічадо”.
Відповідальна за проведення Озарко М. М.