17 Лютого 2022
“Державна мова – обов’язкова мова українського судочинства”
Кожний народ, кожна нація – це своя неповторна культура, історія, традиції, спосіб життя. І, насамперед, мова. Володіти державною мовою – це не примха, а обов’язок кожного громадянина України. Мова – це генетичний код нації, засіб формування своєї думки. Ми – українці. Держава наша – Україна. То якою ж повинна бути наша мова? Адже без мови нас, як нації не існує. Як писав Володимир Сосюра: “Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема”.
Мелодійна, співоча, солов’їна, барвиста, дзвінка, багата… Такими словами здебільшого характеризують українську мову. 21 лютого увесь світ відзначає свято своєї рідної мови. Міжнародний день рідної мови проголосила Генеральна конференція ЮНЕСКО в листопаді 1999 року. На землі проживає безліч людей різних культур і різних національностей, вони сповідують різну віру й розмовляють різними мовами.
17.02.2022 о 12:00 працівники читального залу (вул. П. Орлика, 5) Івано-Франківської МЦБС провели юридичну лінгвістику «Державна мова – обов’язкова мова українського судочинства» в ліцеї №4 (вул. Південний бульвар, 24) Івано-Франківської міської ради. Захід пройшов в рамках засідання молодіжного дискусійного правового клубу «Діалог» і був приурочений до Міжнародного дня рідної мови.
На захід завітали вчителька української мови та літератури Леся Ярославівна Петрик-Вагилевич та головний фахівець зі зв’язків з громадськістю та пресою Івано-Франківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Дмитро Васильович Савуляк.
Відкриваючи захід, керівник клубу «Діалог» Майя Шегда, наголосила на актуальності теми засідання: «Сьогодні Україна творить свою державу. На її розвиток та зміцнення має бути спрямована і нова мовна політика. 16 липня 2019 року в Україні набрав чинності закон “Про забезпечення функціонування української мови як державної”. Конституція України визначає українську мову як єдину державну мову в Україні та покладає на державу обов’язок забезпечувати всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України. З правової точки зору державна мова – це складова національної ідентичності українського народу, гарантія національної безпеки і суверенітету України та єдності нації, згідно Рішення Конституційного Суду України від 14 грудня 1999 року закони України «Про основи національної безпеки України» та «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики», Концепції державної мовної політики від 15 лютого 2010 року та інших нормативно-правових актів. Ви повинні розуміти, що мова – скарб кожного народу, без мови нема народу, нації. держави. Тому ми всі разом маємо виховувати у підростаючих громадян України почуття патріотизму, любов до рідної мови як неоціненного спадку свого народу, толерантність і повагу до інших мов та національної самобутності інших народів».
У своєму виступі Леся Ярославівна у форматі презентації захоплююче розповідала про історію виникнення і становлення української мови, красу і багатство рідної мови у творах народної творчості, творах письменників і поетів.
Дмитро Савуляк розповідав старшокласникам про Закони України, нормативно-правові та законодавчі акти щодо державної мови, як обов’язкової мови українського судочинства В Україні, як і у кожній європейській країні державна мова – обов’язкова мова українського судочинства. Відповідно до Конституції України наша держава гарантує вільний розвиток, використання і захист мов національних меншин України.
Такі заходи допомагають виховувати любов до рідного слова, до рідної землі, свого народу. Справа кожного українця – знати, берегти, збагачувати велике духовне надбання свого народу рідну українську мову. Бережімо, шануймо, любімо, вивчаймо рідну мову – це чудовий, вільний голос України!
Відповідальна за проведення заходу керівник молодіжного дискусійного правового клубу «Діалог».