Година з книгою “Ставай, Україно, до бою” Катерини Мандрик-Куйбіди

Година з книгою “Ставай, Україно, до бою” Катерини Мандрик-Куйбіди
✒️Сьогодні, 12 січня о 15 годині, у День українського політв’язня на Абонементі ЦБ Івано-Франківської МЦБС відбулася година з книгою “Ставай, Україно, до бою” Катерини Мандрик-Куйбіди – української поетеси, учасниці визвольних змагань, довголітньої політичної ув’язненої. 🔶️Дух пані Катерини не зламала ні радянська репресивна машина, ні катівні, ні спецпоселення. У її душі квітнув пурпур цикорію, розстелились густо-зелені ліси рідного села. Ось як писав у передмові до цієї книги український літературознавиць Степан Хороб: 🔷️“Саме віра і пам’ять є у поетичному світі Катерини Мандрик-Куйбіди тими національно-духовними й естетичними імперативами, без яких вона не мислить ні свого життя, ні житті своїх вцілілих у борні побратимів, зрештою, ні сущих та майбутніх поколінь своїх співвітчизників: “ти без віри, як безкрила птаха”, “віру бережи свою щомога”, “всю правду голосно кажіть!”, “та пам’ять духу ожива”. Ось як життєстверджувально писала Катерина Мандрик-Куйбіда, гаптуючи поетичним словом новий овид для прийдешніх поколінь:

***
Нас не впокорила пітьма
І холоди московських тюрем,
Тайга у Комі та зима.
Свою недолю ми обдурим!
Наш дух свобідний не зламав
Своїм шаленством ворог лютий.
Як скот у таборі тримав.
Йому ми цього не забудем!
Скипає ненавистю кров,
Ми помстимося, лютий враже.
Ти українців не зборов!
А ми тебе? – Це час покаже.
Із цим на силі ми ростем
Неначе увібрали гори.
Москво, помститися прийдем
І спалимо тебе, потворо!
[1957 рік]
📖Поезії пані Катерини ольфакторні: читаючи – відчуваєш шлейф макового цвіту з бахромою-серцевинкою, ноти різнотрав’я рідних стежок. А поміж ними аромати шафранів, бузку, світанкової роси. Здається, аби вижити там, серед лютих морозів, треба було зобразити все дороге серцю словом! І те звучання було своєрідним метафоричним льодорубом для всіх, кого живило слово цієї Жінки:
***
Морозом лютим, снігопадом
Із двадцять п’ятим роком нині
Мене весна вітала радо…
І вдарив конвоїр по спині
[1952 рік]
🔷️Під номером “В -1 -684”, пані Катерина відбувала таборові літа. Цинга, блощиці, матраци й подушки, набиті дерев’яною стружкою, примерзле до інею стін її сатинове волосся, затхле повітря бараку й постійно присутній у ньому дух смерті. І все ж серед цих тернових колючок, поетеса берегла свою душу:
✒️“За цих нелюдських обставин виникала особлива потреба в інтенсивному духовному житті. Лише воно тримало тебе людиною, попри намагання системи перетворити кожного на тварину, яка живе тільки інстинктами. Глибокі релігійні переживання, пошук сенсу саме в такому табірному житті, обов’язок продовжувати боротьбу в нових умовах, звернення до творчості дозволяло в’язням зберегти себе і вижити”.
🔷️Ось як згодом напише про пані Катерину син-поет Василь Куйбіда:
***
Сивина, кульбаби і криниця,
Пісня нахилилася над ними.
Мама у реальносьі чи сниться
За часів, що стали золотими?
Не вагайся, не впадай у тугу.
Мерехтить – інакшає безодня,
І дощі ідуть із виднокругу,
Де рука орудує Госполня.
Ось вона змережила майбутнє,
Браму неба вивершила строгу.
Сивина, кульбаби – ось посутнє,
І дощі уже через дорогу.
[зі зібрки Василя Куйбіди “Розпізнавання голосів”, Київ “Юніверс”, 2015 рік].
📖Упродовж дня бібліотекарка ознайомлювала присутніх як із творчістю пані Катерини, так і її особистістю.
Поділіться цим записом в:
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Top