29 Вересня 2021
“Великий українець: життя та доля Михайла Грушевського”
“Біда України в тому, що нею керують
ті, кому вона не потрібна.” (М. Грушевський)
29 вересня 2021 року виповнюється 155 років від дня народження Михайла Сергійовича Грушевського.
З нагоди ювілею видатного вченого світового рівня, одного з лідерів українського національного руху, невтомного дослідника історії та культури українського народу у бібліотеці-філії №13 (с. Хриплин, вул. Берегова, 4в) МЦБС Департаменту культури Івано-Франківської міськради відбулася інформаційна хвилинка “Великий українець: життя та доля Михайла Грушевського”
Народився Михайло Грушевський в м.Холм(нині Польща). Ще в гімназійні роки почалося його свідоме захоплення українською історією та літературою, пошук свого місця у справі служіння Україні.
Вершиною наукової діяльності Михайла Сергійовича стала реалізація його мрій ще з київських студентських часів – написання суцільної історії України. В основу цієї праці була покладена розроблена автором історична схема самостійного розвитку українського народу від найдавніших часів.
Послідовники Грушевського назвуть його “Історію України-Руси” метрикою українського народу, поставивши в один ряд з Шевченковим “Кобзарем”
Внесок Грушевського у розбудову української державності та в історичну науку – величезний: незмінний голова Центральної ради України, президент Української Народної Республіки, започаткувавши інститут президентства у нашій країні. Він був однією з центральних постатей політичного життя України початку ХХ століття; одним з тих, хто стояв біля витоків нової незалежної Української Народної Республіки, її стрімкого народження, короткочасного існування, та трагічної загибелі.
Так само трагічною можна назвати й долю самого Грушевського, чиє життя було понівечене кривавими політичними переворотами. У січні 1918 року, під час штурму Києва, більшовики цілеспрямовано спалили фамільний маєток історика. Вщент згоріли цінні рукописи, бібліотека, унікальні колекції рушників, вишивок, килимів, порцеляни та прикрас.
Мабуть, у світовій практиці не знайдемо долі, аналогічній долі Михайла Грушевського, автора понад двох тисяч праць, талановитого професора-педагога, видатного історика, письменника, перекладача, етнографа, соціолога, публіциста, одного з фундаторів Української Академії наук, автора десятитомної “Історії України-Руси”,яка сьогодні є найповнішою історією нашої країни.