7 Квітня 2025
Валеологічна суперечка “Підступні бульбашки, чипси, сухарики” (До Всесвітнього дня здоров’я)
7 квітня відзначають Всесвітній день здоров’я. Тому саме час зайнятися профілактикою хвороб. Почнімо зі здорового харчування. Через відсутність здорових харчових звичок значна частина дорослого населення України харчується нераціонально, а це є причиною 20% передчасних смертей у світі, — повідомляє Центр громадського здоров’я МОЗ України.
59,0% українців мають надлишкову масу тіла, а 24,8% — ожиріння. Про це свідчать результати дослідження поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань в Україні у 2019 році (STEPS).
Тому ми, бібліотекарі бібліотеки-філії №3 Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради, 7 квітня провели валеологічну суперечку “Підступні бульбашки, чипси, сухарики”. Підготували для наших читачів корисні поради як підтримувати здорову масу тіла та уникнути ожиріння і чим шкодять «неправильні» продукти:
- Уникайте надмірної кількості солі, цукру та трансжирів. Останні здатні підвищувати ризик розвитку серцево-судинних захворювань і сприяти збільшенню маси тіла. Їх часто можна зустріти у маргаринах і спредах, випічці промислового виробництва та фастфуді;
- Споживайте більше овочів, фруктів, цільнозернових продуктів і білкової їжі;
корисне — не завжди дороге. Звертайте увагу на сезонні продукти, як-от буряк, морква, капуста, гарбуз, яблука тощо. Вживайте каші нешвидкого приготування — гречку, пшоно, вівсянку тощо. Додавайте у страви насіння льону чи гарбуза — це доступне джерело корисних жирів та мікроелементів, а також квасолю — джерело білку і клітковини;
гарним орієнтиром є «Тарілка здорового харчування»: пів тарілки – овочі та фрукти, чверть – цільнозернові продукти (каші, цільнозерновий хліб), і чверть – білкові продукти (м’ясо, риба, яйця, бобові).
Щоб уникнути формування шкідливих харчових звичок, важливо дотримуватись збалансованого харчування, яке відповідатиме потребам організму на різних етапах життя. Збалансований раціон позитивно впливає не лише на масу тіла, а й на загальне самопочуття, рівень енергії та роботу мозку.
Також дотримуйтесь інших простих порад:
будьте фізично активними: щодня займайтеся хоча б 30 хвилин руховою активністю;
контролюйте розмір порцій: їжте усвідомлено, не переїдайте, не відволікайтеся на телевізор чи гаджети під час прийому їжі;
пийте достатньо води: уникайте солодких напоїв, натомість обирайте чисту воду. Для дорослих рекомендований об’єм — 2–3 літри води на день (включно з водою, яка міститься в їжі);
дотримуйтеся режиму сну: якісний сон допомагає регулювати обмін речовин і зменшує ризик набору маси;
створюйте здорове середовище вдома: готуйте корисні страви, залучайте сім’ю до активного способу життя.
Також до уваги читачів та учасників заходу ми підібрали тематичну науково-популярну літературу, що стосується здорового харчування та покращення якості життя.
Будьте здорові, приготуйте щось смачненьке і корисне на вечерю та зберіться на чудову весняну прогулянку швидким кроком до бібліотеки.
Відповідальні за проведення працівники бібліотеки-філії №3.