28 Січня 2025
Бібліотечно-біографічна довідка “Голокост. Цього не можна забувати”
27 січня в Україні, як і в усьому світі, вшановується День пам’яті жертв Голокосту – масового знищення
євреїв і ромів під час Другої світової війни. Цей День проголошений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року, співавторами якої виступили 100 держав, в пам’ять про жертви нацистського терору під час Другої світової війни. Україна на державному рівні приєдналася до відзначення цієї міжнародної дати у 2012 році , хоч і була однією з шести країн-ініціаторів прийняття оонівського документа.
Ця дата 27 січня обрана не випадково: саме цього дня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау неподалік польського Освенціма.
Це сумний день, який сповнений болю. День пам’яті про мільйони людей, які стали жертвами нелюдських вчинків і загинули через ненависть та нетерпимість. Офіційно визнано, що до 6 мільйонів євреїв було вбито протягом Голокосту, з них від 2,2 до 2,5 мільйона на території колишнього Радянського Союзу, значною мірою в Україні. Як відомо, одразу після окупації України нацисти розгорнули широку мережу гетто (найбільшим було Львівське), а згодом почали масово розстрілювати єврейське населення. Одними з найбільших і найвідоміших були розстріли у Бабиному Яру в Києві, але знищення євреїв України було систематичними і повсюдними. Детальніше про цю трагедію можна дізнатися з книг, які є в фондах Абонементу ЦМБ Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради , в яких відтворено найжахливіші сторінки історії ХХ століття, зокрема, на підставі документів та свідчень очевидців.
Софія Андрухович «Амадо́ка» . – Львів: “Видавництво Старого Лева” 2020. – 829с.
Винничук Ю. Танго смерті. – Харків: Фоліо, 2015.- 379с.;
Дучимінська О. Еті // Дучимінська О. Вибрані твори /упор. Є Баран, В. Смирнов. – Івано-Франківськ : Супрун В.П., 2014.-С. 165 – 187;
Келлі Марта Холл Бузкові дівчата. Роман . / Пер. з англійської В. Горбенка. – К. Нора-Друк, 2017. – 544 с.;
Кініллі Т. Список Шиндлера / Томас Кініллі; пер. з англ. Г. Яновської.- Харків: Книжковий клуб “Клуб Сімейного Дозвілля”, 2015.- 432с.
Реньє А. “Тоді в Болехові. Гебрейська одіссея” / пер. з німецької Г. Петросаняк. – Брустурів.: Дискурсус, 2017.- 208 с.;
Тімоті Снайдер ”Чорна земля. Голокост, як історія і застереження”. – Київ “Медуза”, 2017. – 394с.;
Соловка Л., Оришко С. 150 із 150 тисяч… “Голокост євреїв Прикарпаття як складова етнодемографічної Катастрофи Східної Галичини “- Івано-Франківськ : “Фоліант”, 2019. – 576с.;
Фоєрман Ю. Життя і смерть станіславського ґетто // Моє місто: Хрестоматія з історії України / упор. І. Монолатій – Івано-Франківськ : Лілея – НВ,, 2012.- С. 601-613.
Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту нагадує про жахливі події минулого, які ніколи не повинні повторитися. Цей день має надзвичайне значення, щоб віддати шану мільйонам людей, які стали жертвами нацистського терору.
Збереження пам’яті про ці страшні події допомагає забезпечити, щоб майбутні покоління розуміли важливість боротьби за права людини та протидії будь-яким формам ненависті та дискримінації. Цей день – це час для роздумів, вивчення уроків минулого та зобов’язання працювати над створенням більш справедливого і людяного світу. Цей день – ще одна нагода для міжнародної спільноти переосмислити поняття колективної безпеки в сучасному глобалізованому світі, бо якщо в будь-якій його частині розпочинаються агресія й терор, то загроза насправді існує для всіх.