24 Січня 2025
Бібліотечне культкафе «Під палітуркою»
Постійна рубрика Івано-Франківської МЦБС розповість вам про постатей, які в різні роки творили українську культуру, – самобутніх філософів, геніїв слова, законодавців музичної моди, золотих імен українського живопису, режисерів-новаторів, громадських діячів, благодійників.
Ці короткі віртуальні рандеву триватимуть приблизно…філіжанку кави)
Історія української культури – драматична і часто трагічна, як і долі відчайдухів, які попри заборони і переслідування, у часи тотальної заборони всього українського, зуміли підняти національну культуру на високий рівень і навіть здійснити вплив на культуру світову.
X-MASS – 2022
Ірод надалі бомбить без упину Назарет і Вифлеєм,
Ще й каже: “По мирних жителях ми взагалі не б’єм…”
А пастушки-рятувальники усе розгрібають завали.
Чого тільки не надивилися, кого тільки не діставали.
У Вифлеємі з завалів зруйнованого хліва
Немовля дістали живісіньке! Мати також жива.
Ось у пелюшку піксельну загорнули Людське Дитя.
Бачиш, маля, у які часи починати мусиш життя.
Зверху бушлатом укрили, з емблемою ДСНС,
І дихає парою на немовля кошлатий службовий пес.
Віслюки і верблюди розбіглися,
зоопарки їхні розбомблені.
Коні, що мали зігріти диханням,
згоріли на стайні в Гостомелі…
Аж ось, обличчя ховаючи в бородах —
не знать, молоді, чи старі, —
У камуфляжі й масивних брониках приходять Тріє Царі!
Вони говорять у рацію голосами своїми захриплими:
“Потрібна евакуація! Потрібна група підкріплення!
Тут важко з орієнтирами. Надійний лише один —
Велика яскрава зірка над нами на нуль годин!”
Клубочиться над Палестиною холодна січнева ніч.
І віриться, що побратими їхній почують клич.
І рине небесне воїнство? Хор ангелів гряне з небес?
Немовля посміхається й тягне долоньки,
На шевроні угледівши хрест…
24 січня 1961 року у Львові народився український письменник, перекладач Олександр Ірванець. Зростав у Рівному. Закінчив 8 класів Рівненської СШ № 18 (1976), Дубенське педагогічне училище (1980) та московський літературний інститут. Почав писати вірші ще в педучилищі, друкувався в періодичних виданнях. Перша книжка поезій – «Вогнище на дощі» побачила світ у 1986 році. Його твори перекладалися англійською, німецькою, французькою, шведською, польською, чеською, білоруською, італійською, хорватською мовами. 1985 року Ірванець разом з Юрієм Андруховичем та Віктором Небораком заснував літературне угрупування неоавангардистів “Бу-Ба-Бу”, яке існує і досі. Літугруповання стало втіленням карнавального необарокового мислення, притаманного метаісторичній карнавальній культурі людства. Найвідомішим твором Олександра Ірванця є «Травнева балада» або ж «Санітарочка Рая» – вірш про кохання молодого поета та привабливої працівниці Рівненської обласної лікарні. З 1993 року постійно мешкає в Ірпені під Києвом. У березні 2022 року два тижні був в російській окупації, зміг вибратися з окупованого міста вбрід через річку Ірпінь. Олександр Ірванець – майстер жанру альтернативної історії, інтимної лірики гостросоціальної іронічної поезії, політичної сатири. На сторінках своїх оповідань та романів, у властивій саме йому манері, він розповідає про події та людей, які, на перший погляд, здаються буденними та непримітними. Однак саме в цих історіях йому вдається повністю розкрити тему людської совісті та моральності суспільства. Відомий також як автор п’єс, доволі скандальних. В драматургії шукає оригінальних форм викладу, пише п’єси для читання, тобто не так для режисера, як для читача-слухача, який їх зрозуміє й сам здійснить уявну «постановку». Автор понад двох десятків книг та численних публікацій у часописах і альманахах Європи й Америки. Досліджував українсько-німецькі літературні зв’язки в Берлінському університеті Гумбольдтів. Часто влаштовує зустрічі зі своїми читачами в різних українських містах.