7 Квітня 2021
Бібліопропозиція “Добрі поради для вашого здоров’я”
07 квітня Всесвітній_день_здоров’я, тому у бібліотеці-філії №17 (с. Березівка, Шевченка, 30) Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради підготували бібліопропозицію “Добрі поради для вашого здоров’я”. Метою якої є: виділити основні поради для цілісного здоров’я людини: і фізичного, і духовного; поєднати сучасний спосіб життя з життям наших прадідів, адже ми нащадки славного українського народу. Здоровий спосіб життя, в традиціях українського народу якимсь невидимим чином, був присутній завжди. Люди жили, харчувались, дотримувались гігієни, підтримували устрій сім’ї та шанували заповіді Божі так, ніби це звичайне життя на всій землі.
1.Фізична праця була щоденною невід’ємною нормою, а як ми тепер знаємо – то найкращий і безкоштовний лік від морального розвантаження та депресій.
2. Харчування є важливою складовою здорового способу життя. Якщо згадувати давні роки, то збалансованому харчуванню помагали пісні дні, п’ятниця і середа без м’яса і молочної їжі (із 365 днів року 178 припадало на пісні дні). Колись завжди на столі мав бути хліб: житній-щоденний, пшеничний-святковий. Серед основних страв: каші (пшеничні, гречані, пшоняні, кукурудзяні), борщ, юшка зварена з картоплею, квасолею, бобами, вареники, риба, овочі і фрукти, квас, узвар.
3. Вплив навколишнього середовища: сонячні промені, свіже повітря і чиста вода. “Бережи одяг поки новий, а здоров’я – поки молодий”, “В сім’ї порядок треба знати: в один час лягати, в один – вставати”, “Перед сном вікно відчиняти, міцний сон впускати.” Сама праця заставляла проводити багато часу на свіжому повітрі (адже працювали в основному на полі), лягати та прокидатись в один і той самий час.
4. Важливо теж згадати про сім’ю, як основну ланку, що навчала та формувала спосіб життя дітям. Адже, сім’я, де панує любов і злагода ще змалку вчить дітей поважати старших, любити працю, бути чесним і терпеливим. І кожен, з дитинства пам’ятає: мамину пісню, батьківські поради і настанови, дідусеві казки, бабусині вишиванки і тепле, рідне слово. Як каже народна мудрість “Яке дерево, такі й квіточки; які батьки – такі їх діточки”. Адже, за 4-ю заповіддю: “Шануй батька і матір, і добре тобі буде до кінця віку”.
5. Ну і звичайно ж культура, яка розвивала таланти, дарувала задоволення та відпочинок: це і читання різного роду літератури, і виспівування пісень, розповіді балад, легенд, оповідок, танці. Варто згадати і фольклорну спадщину – приказки та прислів’я, які були на будь-яку тему завжди, тому й сьогодні наша підготовлена бібліопропозиція “Добрі поради для вашого здоров’я” тісно переплетена українськими народними прислів’ями.