24 Січня 2013
Звіт МЦБС за 2012 рік
Бібліотека була, є і буде завжди частиною суспільства з властивим їй колом обов’язків. Шлях до сталого економічного та соціального зростання не може обійтися без примноження гуманітарного капіталу, в тому числі і бібліотечної галузі. В 2012 році діяльність системи була спрямована на:
Виконання основних контрольних показників роботи і залучення нових користувачів до бібліотеки та читання;
– Розвиток бібліотечної реклами, створення позитивного іміджу бібліотек.
– Забезпечення інформаційних потреб користувачів з використанням всіх ресурсів бібліотек.
– Поповнення та збереження бібліотечного фонду.
– Впровадження новітніх технологій в практику роботи бібліотек.
– Співпраця з владними структурами та громадськими організаціями.
– Пошук додаткових джерел фінансування.
– Зміцнення і поповнення матеріально-технічної бази бібліотек.
Свою діяльність працівники бібліотек спрямовують на популяризацію літератури з різних напрямків – національно-патріотичного, екологічного, краєзнавчого, правового виховання, розвиток професійних, творчих здібностей, підвищення естетичної культури.
Партнерами бібліотек сьогодні є навчальні заклади нашого міста, народні доми, міський осередок Союзу українок, міське товариство «Просвіта», сільські ради, активісти новітніх організацій, депутати сільських та міської ради.
Основні категорії, з якими працюють бібліотеки це діти, юнацтво, дорослі, пенсіонери. Серед них виділяються групи: обдаровані діти, діти, позбавлені батьківської опіки, студенти, працююче юнацтво, безробітні, групи за інтересами. Зараз велика увага приділяється користувачам з особливими потребами.
В 2012 році до бібліотек було залучено 42961 користувачів, з них – 16045 дітей , юнацтва – 14806.Загальна книговидача становила 873042 примірники книг, відвідування користувачами бібліотек становило 282083, середнє відвідування 6,6. Проведено масових заходів по бібліотеках міста 668, в т. ч. по юнацтву 237.
Популяризація літератури здійснюється через інноваційні форми і методи: презентації, репортажі з книжкових полиць та виставок, години цікавої книги, по сторінках нових видань, літературні, народознавчі та історичні години, ярмарки газетно-журнальних статей, активні форми – читацькі діалоги, зустрічі за круглим столом, відзначення ювілеїв митців, письменників, відомих краєзнавців, державних та релігійних свят, зокрема, до дня народження С. Бандери репортаж з книжкової полиці «Як символ нації він буде вічно жити» (абон. ЦБ), монолог патріотичної думки «Судилось вам жити в неволі, живими крізь пекло пройти» (до дня українського політв’язня , абон. ЦБ), виставка-роздум «Прорвуться з болю невигойні рани, і пам’ять заболить…” (абон. ЦБ). Бібліотекарі охарактеризували 15 лютого як скорботний день пам’яті воїнів-афганців, війна яких розтягнулася на довгих 10 років. В скорботі названо цифри загиблих, поранених, пропавших безвісті. Для присутніх організована книжкова виставка «Неоголошена війна». Духовні читання «У світі мудрих думок І.Огієнка» до 130-річчя від дня народження І.Огієнка проведено в філ.№2,5, презентація історичної постаті «Ярослав Стецько: політик, публіцист, діяч ОУН» в чит. зал ЦБ.
В січні місяці виповнилося 65 років від дня народження відомій журналістці, духовній письменниці Калині Ватаманюк. На відзначення цієї дати в бібліотеці-філії №6 відбулася година духовності «Будуємо душу – будуємо долю». Працівники бібліотеки ознайомили присутніх з цією непересічною особистістю, розповіли про її дар слова, який вона не розтратила на дорогах життя, познайомили з книгами, які вийшли з-під пера письменниці. Особливо припали до душі поради від Калини Ватаманюк, в яких простежуються поняття власної місії на землі, строковості життя у тілі і безсмертя душі. Для присутніх була оформлена тематична викладка «Сотворімо себе, обираючи вічність», де були представлені не тільки твори К.Ватаманюк, але й інші твори на духовну тематику.
Інформаційний репортаж «Жертовний хрест під Крутами» (ЦДБ), урок-реквієм «За що ти помер юначе» (філ.№6), присвячений студентам-героям, які загинули за Україну під Крутами, мистецька хвилина «Лесь Курбас – новатор українського театру» (філ.№6 ), присвячена 125-річчю від дня народження видатного українського режисера, актора, теоретика театру, драматурга, публіциста, який в свій час був режисером Гуцульського театру, засновником славнозвісного «Березіля», літературний портрет «Євген Гребінка – предтеча Тараса Шевченка» (філ.№2), загальносистемний день краєзнавства «Це Божий Посланець, глава і Патріярх» до 120-річчя від дня народження Йосипа Сліпого (краєзн. відділ ЦБ). Широко відзначалися шевченківські дні в бібліотеках організацією виставок-портретів «Його благословила доля славою святою» (філ..№7), літературно-художнім екскурсом «У бронзі, граніті, пам’яті народній» ( абон. ЦБ), конкурсами на знавців поезії Т.Шевченка «Нас єднає шевченкове слово» (ЦДБ, філ.№1), літературними читаннями «Слухайте голос безсмертний Тараса» (філ.№13). Читальний зал ЦБ організував виїзну книжкову виставку до конкурсу читців « Провісник волі, великий геній, пророк України», який проходив в центральному народному домі.
Одним із основних напрямків діяльності бібліотек є популяризація краєзнавчої літератури, вшанування визначних людей нашого краю. Так було проведено урок мужності «Олекса Гірник – символ нескореної України», цикл заходів до 350-річчя міста Івано-Франківська – урок народознавства «Над плином двох Бистриць прозорих красується місто моє» (краєзн. від.ЦБ),презентацію книжкової виставки «Місто, повінчане з весною» (філ.№3), екскурс в історію «Майданами та вулицями рідного міста» (чит. зал ЦБ).
В рамках святкування 350-річчя м. Івано-Франківська відбулася презентація локальної мережі, сайту міської централізованої бібліотечної системи з власним потужним сервером та виходом в Інтернет. Придбано обладнання та автоматизовану бібліотечно-інформаційну систему ІРБІС, за допомогою якої формується власний інформаційний ресурс – електронний каталог, який робить доступною для всіх категорій користувачів інформацію про ресурси бібліотек міста, надає можливість їхнього ефективного використання.
В окремих бібліотеках пройшли масові заходи на відзначення 170-річчя від дня народження Миколи Лисенка, українського композитора. Це заочна зустріч з корифеєм «Микола Лисенко і його роль у розвитку української культури» (чит. зал ЦБ), знайомство з творчістю «Музика серця видатного майстра» (філ.№5), музична хвиля «І неповторних звуків злива» (філ.№6).
Не залишилися поза увагою відзначення Великодніх свят. Бібліотека-філія №13 с. Хриплин вже традиційно напередодні великодніх свят разом з народним домом проводять театралізовану Хресну дорогу. На кожній з 14 стацій Хресної дороги відбувалися розважання жертвою і муками Христа в намаганні пізнати таємницю терплячого Христа. Крім того, сільські бібліотеки-філії разом із школою організовують великодні гаївки для дітей у своїх селах.
З особливим трепетом у душі бібліотечні працівники готуються і проводять масові заходи до Дня матері. Адже це свято особливе і стосується кожного з нас зокрема. Майже в кожній бібліотеці відбувається якесь дійство – це і бібліотечні виставки,години поезії, дитячі ранки. І вже традиційно для бібліотечних працівників системи відбувається свято матері, яке готуємо самі. В цьому році воно відбулося під назвою «Мамо рідненька, голубко сиза». З уст наших працівників лунали слова вдячності нашим матерям, читалася задушевна поезія, линула українська пісня на їхню пошану.
«Здоров’я – це ще не все, але все інше без нього – ніщо» – говорили античні філософи. Для того, щоб зберегти здоров’я, бути успішним у житті, створити гарну сім’ю, потрібно не піддаватись впливу шкідливих звичок, вести здоровий спосіб життя. Саме в такому напрямку і працюють бібліотекарі, популяризуючи літературу з даних питань. До Всесвітнього дня боротьби з туберкульозом в філ.№6 проведено урок-застереження «Обери життя: сучасний стан і лікування туберкульозу», презентація книжкової виставки «Здоров’я людини – здоров’я нації» (філ.№7), експрес–повідомлення «Туберкульоз – зупинимо недугу разом»(філ.№1), година здоров’я «Краса – у здоров’ї, біда – у злих звичках.»(філ.№4). До Всесвітнього дня здоров’я – презентація книжкової виставки «Здоров’я – скарб, цінуй його» (філ..№10), книжкова полиця «Бережи здоров’я змолоду» (філ.№8).
До Всесвітнього дня боротьби з тютюнопалінням, СНІДом проведено урок-застереження «Зайве, шкідливе, огидне» (ДФ№1), інформаційний тренінг «Профілактика шкідливих звичок» (філ.№14), пізнавальна година «Тютюнопаління – це не для мене» (філ.№3), пізнавальна бесіда «Страшний супутник людства – СНІД» філ.№13, тест-вікторина «СНІД – небезпека соціального значення» (філ.№14), міні-репортаж «СНІД –загроза нації» (філ.№8).
Одним із пріоритетних напрямків роботи бібліотек є популяризація літератури з питань євроінтеграції України, вступ України в Євросоюз, перспективи розвитку України в європейській спільноті. Для цього в бібліотеках проводяться експрес-повідомлення «Європо, прийми нас в спільноту» (філ. №4), «Україна. Європа. Майбутнє» (філ.№3), організовуються книжкові виставки «Європа – спільний дім» (філ.№7), круглий стіл «Україна в Євросоюзі: переваги і сподівання» (філ.№7). Цікаво пройшов на абонементі центральної бібліотеки каскад інформаційних повідомлень по журналу «Євробюлетень». Бібліотекарі представили для користувачів цікаві статті , ознайомили з матеріалами про святкування цього дня в інших країнах, а також розповіли як воно було започатковане.
Традиційно в бібліотеках проходять масові заходи в пам’ять про перепоховання Т.Шевченка на Чернечій горі: літературно-поетична година «Твоя дума , твоя пісня , не вмре не загине» в філ.№13, експрес-повідомлення «Останній шлях пророка» на абонементі ЦБ. Працівники абонементу розповіли присутнім, що 58 днів знаходився прах Т.Шевченка в Петербурзі. Але народ з великої любові до свого співця не залишив його на чужині, і травні місяці труна з прахом поета знайшла свій вічний спочинок на Чернечій горі у Каневі.
Національно-патріотичне виховання підростаючого покоління, юнацтва – важлива ділянка роботи бібліотек. Тому до дня героїв у травні проведено такі заходи: організовано тематичні полички і проведені репортажі «Пам’ятаймо героїв імена» , «Впали як цвіт на морозі»(філ.№6, краєзн. від. ЦБ), в бібліотеці №2 проведено урок історичної пам’яті «Слава героям на віки віків».
Годиною з періодикою «У сяйві слов’янської писемності і культури» в читальному залі ЦБ було відзначено день слов’янської писемності і культури. Крім цього в бібліотеках-філіях пройшли : година цікавих повідомлень «Творці слов’янської писемності» (філ..№8), хвилинка книголюба «Книга для людини як сонце у житті» (ДФ№1), літературна хвилина «Всевладний світ слова» (філ..№4).
1 червня відзначається Міжнародний день захисту дітей. В цей день вже традиційно бібліотеки, що обслуговують дітей, організовують справжнє свято. В бібліотеках організовуються для них мандрівки по улюблених книгах, фотоконкурси, конкурси малюнків на асфальті. В бібліотеці-філії №1був проведений правознавчий калейдоскоп «Наші права – щасливе дитинство», інформаційний діалог «Дітям про права дитини» в філії №14.
Напередодні проведення Євро-2012 методико-бібліографічний відділ ЦБ підготував до друку і видав методичні рекомендації до цієї події. А вже під час проходження Євро-2012 в бібліотеках організовувались книжкові виставки та полиці «Рік під знаком Євро», «Підтримаймо Україну», «Футбол єднає Європу» (бібл-філ.№ 1,2,4,7,13). В бібліотеці-філії №13 пройшла пізнавальна хвилина «Олімпійські символи дружби та єдності», де бібліотекар розповіла про історію Олімпійських ігор, про їх символіку, про олімпійських чемпіонів, про українських олімпійців, якими пишаємось.
В червні місяці відзначили 75-річчя Богдана Бойка, письменника, нашого земляка – літературною годиною «Орудував пером – орав загінку» (філ.№8), 95 річницю від дня народження єпископа Софрона Дмитерка –експрес-інформацією « Усе життя – на службі Господеві» (краєзн. відділ ЦБ), народознавчою годиною «Трійця в силі, Трійця в нашій оселі» (абон. ЦБ).
Незагойною раною в нашому житті залишиться день 22 червня – початок Великої Вітчизняної війни. В цей день в бібліотеках організовується цикл скорботних заходів – година скорботи «Ще довго пам’яттю болітиме війна» (філ.№4), патріотичні читання «Неопалима купина людської пам’яті» (філ.№13), тематична виставка «Друга світова війна та історична пам’ять» ((філ.№2), годину пам’яті у читальному залі ЦБ «Не пройди сучаснику спокійно, зупинися біля монументу».
30.06.12р. в центральній бібліотеці було відзначено 71 річницю проголошення Акту відновлення Української держави на чолі з Ярославом Стецьком, політиком, публіцистом, діячем ОУН, творцем української державності.
В 2012 році ми відсвяткували 16 річницю Конституції України. По бібліотеках міста пройшов цілий цикл заходів на відзначення цієї дати. Це : тематична полиця «Правовий гарант Конституції» (краєзн. від. ЦБ), презентація книжкової виставки «Від «Руської правди» до Конституції України» (філ.№4), репортаж з книжкової полиці «Живі букви закону України» (ДФ№1), історична довідка «З історії української Конституції» (філ.№6).
25 червня бібліотеки міста відзначили легендарну особистість Романа Шухевича, якому б в цей день виповнилося 105 років. Історична година «Хто вмирає в боротьбі – в серцях живе повік» пройшла в філії №3, тематична викладка літератури «Нескорений командир» в філії №6, бібліографічна довідка «Роман Шухевич: непересічна постать в історії України» була зроблена для користувачів в філії №5.
Книжкові фонди бібліотек – основне знаряддя для обслуговування користувачів. Саме від його якісного складу, наповнення, очищення, вивчення залежить якість обслуговування. В 2012 році основна увага зверталася на комплектування художньою, довідко-бібліографічною, науково-популярною, дитячою літературою, передплатними та періодичними виданнями. Передплата на періодичні видання на 2012рік становить 89 тис. грн., назв – 139, з них газет -46, журналів -93.
Поступило літератури на суму 109360 грн. в кількості 4132 примірники книг. Це бюджетні кошти, з обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.Франка, література взамін загублених, спонсорські. Для сільських бібліотек-філій додатково сільські ради виділили: с. Крихівці – 3952 грн. (філ..№9), для філії №11с.Угорники – 1000грн., для філії №13с. Хриплин – 4000 грн. На протязі року здійснили вивчення 85 розділу фонду по кожному філіалу. Також очищалися фонди від застарілої та зношеної літератури. В бібліотеці-філії №3 була проведена звірка фонду.
На протязі року бібліотеки Івано-Франківської МЦБС працювали в проектах, які започатковані ще в 2011році і діятимуть по 2013р включно.
Один із них «Відтворимо історію бібліотеки», який передбачає відстеження подій бібліотечного життя від часу створення бібліотеки і до сьогоднішнього дня, підготовка матеріалів для створення літопису, галереї бібліотечних працівників, які стояли біля джерел заснування бібліотек міста. Для цього оформлені альбоми з цікавими матеріалами , зібрані світлини з життя бібліотек, показано зміни, які сталися в бібліотеках, зокрема, комп’ютеризація, створення локальної мережі, обслуговування користувачів з використанням новітніх технологій.
Активно працюють бібліотеки в проекті «Місто – селу», який основним завданням ставить – довести сільські бібліотеки-філії №9,10,11,12,13 до рівня міських бібліотек. Взаємовідвідування, надання практичної допомоги в організації масових заходів, індивідуальній роботі з користувачами, інформаційній по задоволенню запитів як окремих читачів, так і цілих груп – головні пріоритети даного проекту. Оприділені партнери сільських бібліотек – міські бібліотеки по відповідних мікрорайонах.
На протязі 2012 року в сільських бібліотеках-філіях №9 с. Крихівці, №10 с.Вовчинець , №11 с. Угорники, №12 с. Микитинці, 13 с. Хриплин пройшли громадські слухання, в яких брали участь голови сільських рад, депутати сільських та міської ради, активісти-читачі, священики, представники громадських організацій. Мета даних слухань – чи потрібна бібліотека в селі сьогодні. Насамперед розглядалися пропозиції жителів сіл, якою вони хочуть бачити бібліотеку сьогодні, які додаткові послуги вона може надавати жителям села. Основні питання , які постали перед учасниками громадських слухань – це стан та наявність бібліотечного фонду, який має задовольняти запити користувачів, пошук нетрадиційних джерел комплектування, роль сільської ради у виділенні додаткових коштів на придбання літератури, канцтоварів, створення комфортних умов для користувачів бібліотек. Але найголовніше сьогодні – це впровадження в роботу новітніх технологій, комп’ютерів, підключення до Інтернету, використання локальної мережі. Сільські бібліотеки беруть на себе функції, можливо, не зовсім відповідні до свого призначення, але по скільки вони служать громаді, то повинні і жити її турботами, потребами.
Тісна співпраця на сьогоднішній день склалася між міськими і шкільними бібліотеками. Центральна міська дитяча бібліотека, яка, по суті, є організатором ще одного проекту «Співпраця міських і шкільних бібліотек», разом з методичним відділом управління освіти проводять спільні семінари, загальноміські конкурси «Краща книга року-2011,2012», «Кращий читач року», залучають до спільної роботи міські бібліотеки-філії, які обслуговують дітей, та шкільні бібліотеки, які знаходяться відповідно по їхніх мікрорайонах. Спільна праця, участь в масових заходах на допомогу освоєнню шкільної програми дають непогані результати.
Відколи в наших бібліотеках розпочалися капітальні ремонти, придбання нових меблів, виділення коштів для придбання літератури, в нас запрацював ще один проект «Створення сучасної моделі масової бібліотеки. Презентація бібліотек.» На сьогоднішній день відбулися презентації в ДФ№1 (вул. Гетьмана Мазепи,11а), в бібліотеці-філії№7 (вул. Дністровська,22), в читальному зал ЦБ (вул. Пилипа Орлика,), в бібліотеці-філії №2 (вул. Карпатська,14), в краєзнавчому відділі ЦБ (вул.. Мазепи,3). Зараз до презентації вже готове приміщення адміністрації ЦБ (вул. Короля Данила, ) де знаходиться відділ комплектування, методико-бібліографічний відділ, кабінет директора МЦБС. Поступово ремонт буде продовжуватися на абонементі (одне книгосховище вже відремонтовано), який планують завершити в 2013 році.
Проводячи презентації бібліотек, працівники вишукують інноваційні форми популяризації літератури, інформування користувачів з різних питань, пропонують використання в роботі новітніх технологій для задоволення всесторонніх запитів.
На протязі 2012р. бібліотеки міської МЦБС брали участь в обласному конкурсі «Творчі таланти серед бібліотечних працівників Івано-Франківщини», де зав. бібліотеки – філ. №3 (вул. Гната Хоткевича,52а) зайняла перше місце в номінації «Бібліокутюр’є» – вишивка. Методичним відділом було знято фільм «Творчий портрет Світлани Гуменяк» ( Є на сайті Івано-Франківської МЦБС).
Крім цього серед бібліотек системи була організована бібліоіміджсесія «Це цікаво для місцевої громади». Бібліотека-філія №13 представила цікавий матеріал про бібліотерапевтичний цент, створений для жителів села Хриплин на базі бібліотеки разом із сімейним лікарем-терапевтом Глеб С.В.
Бібліотеки Івано-Франквської МЦБС прийняли активну участь в фотоконкурсі «До бібліотеки – всією родиною» в рамках акції «Читаємо всією родиною». Виявляється , в бібліотека-філіях появилися цілі династії, коли читають вже три покоління однієї родини. Це люди,які люблять і цінять книгу , бібліотеку і бібліотекарів, які в свою чергу з пошаною і увагою відносяться до цих родин – інформують їх про нові надходження, запрошують на масові заходи, які проводяться в бібліотеці, залучають до участі в них. За підсумками першого етапу фотоконкурсу переможцем вийшла родина Пташників, які є постійними користувачами центральної міської бібліотеки. Книга в цій родині займає чільне місце. Тут змалечку діти були привчені до читання і бережливого ставлення до книги. Загальний читацький стаж родини Пташників на абонементі ЦБ 115 років.
З метою кращого вивчення запитів користувачів в бібліотеках проводяться бліц-опитування, соціологічні дослідження як в рамках окремих філій, так і в системі взагалі. Так в 2012році бібліотеки Івано-Франквської МЦБС взяли участь у Всеукраїнському соціологічному дослідженні «Патріотизм у розумінні сучасної молоді». Для цього було залучено 25 респондентів. Як показали результати дослідження,бібліотекам необхідно: вивчати думку молоді про сучасну картину розвитку демократичної України, роль і місце молоді в цьому процесі; вивчати стан фондів бібліотек на наявність літератури з питань патріотичного виховання, результати якого використати при доукомплектуванні фондів з даного питання; активізувати діяльність клубів за інтересами, організовувати дискусійні форми популяризації літератури серед молоді; сприяти утвердженню у молодих користувачів гордості за державу Україну бібліотечними формами і методами.
2012 році проведено моніторинг серед юнацтва на тему «Художня література: Рейтинг популярності. Що читає молодь у ХХІ столітті». В опитуванні взяло участь 120 користувачів юнацького віку, які поділилися своїми думками на рахунок своєї обізнаності про сучасну художню літературу, висказали свою думку на рахунок кращої книги року 2012р. Приємно було довідатися, що молодь найчастіше прислухається до порад і рекомендацій бібліотекарів при виборі книг і має достатньо знань, щоб користуватися довідково-бібліографічними матеріалами при виборі художньої літератури.
В центральній бібліотеці створено сайт Івано-Франківська МЦБС. Його структура : Головна, Новини, Методична скринька, Філії, Про нас, Послуги.
Йде наповнення матеріалами, що стосуються життя системи – історія створення центральної бібліотеки, статут, відомості про бібліотеки-філії, послуги, які надають бібліотеки своїм користувачам. Також подаємо на сайт перспективні заходи по різних напрямках роботи, анонси, інформуємо про проведену роботу, досягнення. По мірі можливості поміщаємо світлини. Планується відкриття нових рубрик.
Працівники методичного відділу зробили і виставили на сайт Презентацію інформаційних зон бібліотек. Кожна інформаційна зона – це творчість колективу бібліотеки, фантазія, естетичне оформлення. Інформаційна зона для користувача – це ключ до бібліотеки, до найновішої інформації не тільки про бібліотеку, але й події, що відбуваються сьогодні в інформаційному просторі.
Працівниками методико-бібліографічного відділу центральної бібліотеки постійно надається методична і практична допомога на місцях під час виїздів в бібліотеки-філії з питань впровадження в роботу інноваційних форм, індивідуальної роботи та керівництва читанням різних категорій читачів, організації та використання каталогів, довідково-бібліографічної та інформаційної роботи. Здійснено 30 виїздів. Увага – на новопризначених працівників: проведено два стажування, семінар-нараду, кожної середи працює «гаряча лінія». Проводимо моніторинги з різних питань бібліотечної роботи: виконання планових показників, масова робота по окремих напрямках, діяльність клубів за інтересами, робота з фондом.
Належна увага при обслуговуванні користувачів приділяється різним групам. Це – діти, юнацтво, обдарована молодь, діти позбавлені батьківської опіки, безробітні, люди з особливими потребами, дорослі, люди похилого віку, пенсіонери. Наші бібліотеки обслуговують всі ці категорії, використовуючи індивідуальний підхід до кожного зокрема, що дає свої результати. Ефективна форма роботи з цими категоріями це бенефіс читача, яка сприяє залученню нових користувачів до бібліотеки.
На належному рівні бібліографічна робота ЦБ. Протягом року було виконано 300 бібліографічних довідок, які відповідали читацьким запитам. Було підготовлено та видано інформаційний бюлетень «Нові книги, що надійшли у фонди ЦБС», (випуск 2). Для бібліотек було складено бібліографічних списки «Подвижник Духу і Віри» ( до 120-річчя Йосифа Сліпого), «Чорнобиль – наша печаль і турбота», «УПА: тернистими шляхами до омріяної України» (до 70-річчя УПА), «Українські скаути: цінності, позиції, орієнтири» (до 100-річчя утворення Пласту). Бібліограф постійно проводить консультації для користувачів щодо користування довідково-бібліографічним апаратом бібліотеки, поповнюється новими матеріалами «Публічний центр регіональної інформації», папки-досьє до тем :
•Соціальний захист населення;
•Пільги ветеранам,інвалідам, чорнобильцям;
•Пенсійне забезпечення громадян;
•Надзвичайні ситуації.
До 170-річчя від дня народження М.Лисенка було підготовлено та видано письмову бібліографічну довідку «Геній української музики»,яку рекомендовано для читачів та працівників бібліотек. У систематичній картотеці статей виділено актуальні рубрики : 75 років від дня народження В. Чорновола, 290 років від дня народження Г.Сковороди, 340 років від дня народження Пилипа Орлика,Вибори до Верховної Ради України – 2012р. Систематично поповнюється новими матеріалами картотека «Письменники – лауреати літературних премій». Крім цього, бібліограф надає постійно методичну і практичну допомогу бібліотекам-філіям з питань довідково-бібліографічної роботи.
Бібліотека міста продовжували вести у другому кварталі 2012р. активну роботу по популяризації літератури з різних галузей знань, художньої, дитячої та науково-популярної літератури, відзначаючи державні, релігійні свята, ювілеї письменників, визначних людей нашого краю, пропагуючи здоровий спосіб життя, збереження навколишнього середовища. При цьому впроваджували інноваційні форми роботи серед різних категорій читачів.
Бібліотеки міста провели ряд заходів до 22 річниці прийняття Декларації про Державний суверенітет України, зокрема, ярмарку газетно-журнальних статей «Перший крок до волі»(чит. зал ЦБ), прес-інформацію «Декларація про Державний суверенітет України» (філ..№12,4).
В читальному залі центральної бібліотеки Івано-Франківської МЦБС проведено годину з періодикою «Перший крок до волі», приурочену до 22 річниці прийняття Декларації про державний суверенітет України.
До уваги користувачів читального залу було представлено газети «Демократична Україна», «Урядовий кур’єр», «Слово Просвіти», «Голос України», журнали «Віче», «Зовнішні справи» і відповідно статті, які стосувалися теми прийняття декларації, зокрема, «Декларація з утопічним присмаком», «Попередниця незалежності», «Державний суверенітет у добу глобалізації» та інші.
Показано непростий шлях від часу прийняття і утвердження декларації і до сьогоднішніх днів, сучасні дискусії навколо суверенітету України. Адже саме декларація про Державний суверенітет стала і є виявом великих надій і сподівань українського народу.
Аналогічний захід – прес-інформація «Декларація про державний суверенітет України» – був проведений в бібліотеці-філії №12 с. Микитинці.
27 липня 2012р. було вшановано день визволення міста від фашистів . В бібліотеках-філіях організовувалися репортажі з книжкових полиць, викладки літератури «Щоб нам ославить вас , герої» (краєзн. від. ЦБ, філ.№4), історичне повідомлення «Шануймо живих, пам’ятаймо загиблих» (філ.№8).
Особлива увага на відзначення Дня українського прапора і Дня Незалежності України. По бібліотеках були організовані книжкові виставки «Живи Україно, живи для краси» (ДФ№1), «Духом завжди була вільною, залишилася Україною» (філ..№7), патріотична година «Прапор – символ і гордість держави»(філ..№4,6,3).
На високій ноті патріотичного піднесення святкують День незалежності в селах, де є наші бібліотеки-філії №9 с.Крихівці, №10 с.Вовчинець, №11 с.Угорники, №12 с. Микитинці, №13 с. Хриплин. Традиційно свято розпочи- нається з Святої літургії у храмах, де згадують всіх , хто поклав свої голови на вівтар незалежності України, просили кращої долі і Божої благодаті для українського народу. Після Літургії вся процесія сільської громади йде до могили борцям за волю України, де відправляється панахида за полеглими, проводиться година духовності. Бібліотекарі готують сценарії, пересипані віршами, піснями. Виступають голови сільських рад, воїни УПА, активісти, всі бажаючі. Опісля відбувається святковий концерт в народному домі, перегляд книжкових виставок, тематичних полиць в бібліотеках відповідно до теми.
Кожного року в селах відбувається День села, який готують спільно сільська рада, бібліотека, народний дім. Спільними зусиллями складається сценарій свята, розробляється план масових заходів, запрошуються гості, готується святковий концерт. Особливо цікава пройшов день села Крихівці (філ.. №9). Цьогоріч воно співпало з відкриттям будівельною компанією «Ярковиця» нового містечка «Калинова слобода» та відкриттям пам’ятника «Жінці-українці». Свято відбувалося на стадіоні с. Крихівці, було багато гостей, виступали художні колективи народного дому, коломийський гурт «Дзвони». Для молоді була організована дискотека. Завершилося свято святковим феєрверком. В бібліотеці були організовані: книжкова виставка, тематична полиця «З історії села», «Мої Крихівці: історія і сучасність», складений рекомендаційний список літератури.
Туризм на Прикарпатті – особлива галузь народного господарства і тому бібліотеки міста популяризують літературу з даного питання шляхом організації книжкових виставок «Запрошують мальовничі Карпати» (27.09. – Всесвітній день туризму (філ№7), тематичних полиць «Прикарпаття – центр зеленого туризму»(ДФ№1), година цікавих повідомлень «По сторінках журналу «Міжнародний туризм» (чит. зал ЦБ).
Турбота бібліотек про своїх користувачів – людей похилого віку – особлива. 1.жовтня, коли відзначається Міжнародний день людей похилого віку, запрошуємо їх до бібліотек, зігріваємо своєю теплотою, пропонуємо нову літературу, періодику, пригощаємо чашкою чаю , ведемо сердечні розмови з ними. Такі зустрічі відбулися в бібліотеці-філ.№4,6.
Читальний зал ЦБ знаходиться на вул. Пилипа Орлика, 340 річницю від дня народження якого відсвяткувала вся прогресивна громадськість нашого міста. Біля бібліотеки відкрито пам’ятний знак Пилипу Орлику, гетьману і автору першої Конституції України. Для всіх запрошених в читальному залі була проведена історична година на дану тематику. Вшанували видатну історичну особистість і бібліотеки-філії №12,6,14.
70-річчя утворення УПА широко відзначалося активною популяризацією літератури в усіх міських бібліотеках. Було проведено цілий ряд заходів: історична година «Зроджена народом, нескорена в борні»(філ.№3), година патріотизму «Згадаймо ту славу, що в пісні перейшла»(чит. зал ЦБ), історичний урок «З нескореного роду» (філ№6).
Ряд заходів до Дня Державності на західно-українських землях пройшли в бібліотеках-філіях №6,13,ДФ№1, краєзнавчому відділі ЦБ. Це тематична поличка «ЗУНР – історія народ» (філ. №4), викладка літератури «Єдність – ознака державності»(краєзн. від. ЦБ), інформаційне повідомлення «І став той день осінній весною українського народ» (філ. №13,ДФ№1).
Різними бібліотечними формами відзначався День української писемності та мови. Година спілкування «Мово рідна, живи в ріднім домі» (філ.№10,11), літературний конкурс «Українка я мала, в мові вправна та метка»(ЦДБ,ДФ№1), тематична поличка «О, мово,музико, калино»(краєзн. від. ЦБ).
Бібліотеками Івано-Франківської МЦБС пом’януто жертв голодомору. Організовувались репортажі з книжкових полиць, книжкових виставок «Три колоски, закуті дротом» (чит. зал ЦБ, філ..№2).
Бібліотека-філія №12 с. Микитинці Івано-Франківської міської централізованої бібліотечної системи, народний дім , школа провели вечір-спогад «Засвіти свічку пам’яті» для жителів села.
В жалобі оформлена сцена – на столі свічка, хліб, колоски, обв’язані чорною стрічкою. На захід запрошена жителька села Бутюк Ганна, свідок голоду 1947 року.
Хвилиною мовчання вшанували присутні жертв голодомору. В принишклому залі лунали вірші , скорботні молитви до Господа. З сльозами на очах ділилася спогадами жителька села Бутюк Ганна. Вона пережила ті страшні часи, коли люди пухли від голоду, але мусили вправно здавати державі зерно, молоко, м’ясо, худобу.
В уяві присутніх вимальовувались страшні картини штучно створеного голодомору , жертви невинних, які вмирали на всеплодючих чорноземах, на безмежних ланах з рясним урожаєм.
Зав. філією №12 зробила перегляд книжкової виставки «Чорний біль : 1932-1933», на якій були представлені:
•Чорна книга пам’яті України – К.: 1998р.
•Марочко В. Творці голодомору (1932-1933) – К.: 2008р.
•Мулик М. Трагедія нації. Івано-Франківськ: Місто НВ, 2008р.
•Самчук У. Марія. Хроніка одного життя. К.: 1991р.
•Барка В. Жовтий князь .- Х.: 2003р.
Належна увага в роботі бібліотек приділялася популяризації літератури з питань здорового способу життя та боротьби з шкідливими звичками. Це дискусійна хвилина «Наркоманія : злочин чи хвороба»(філ.№6) , підліткова дискусія «Стоп! Наркотик»(філ..№7), урок застереження «Профілактика шкідливих звичок»(філ..№14). Виставка літератури «Здоров’я – безцінний скарб» (філ.№14) , година моралі «Молодь в оманному світі спокус» (філ.№2), репортаж з книжкової полиці «Щоб життя перемогло» (філ..№5).
Належним чином в бібліотеках відзначалися ювілеї письменників, поетів, відомих краєзнавців, визначних людей нашого краю. Це постійно діючі книжкові виставки «Письменники-ювіляри», на яких демонструємо відомості про них, їхні твори, матеріали про них. Активно відзначили бібліотеки 55-річчя від дня народження поета , члена спілки письменників України, нашого земляка Ярослава Ткачівського.
В читальному залі центральної бібліотеки відбулася імпреза літературної постаті поета-пісняра, журналіста Ярослава Ткачівського з нагоди його 55-річчя.
До уваги поціновувачів таланту п. Ярослава бібліотекарі читального залу представили творчий доробок письменника: його поезію, прозу, вірші, покладені на музику. Все це відображено на книжковій виставці «І слово це у мене від Всевишнього». Читалася духовна, інтимна, гумористична поезія, уривки з прозових творів.
Присутніх зацікавили збірки «Дивосвіт грають весни», «Хміль солов’їних ночей», «Срібне весілля», «Воскресіння», «Сльоза блаженства» та інші.
Лауреат премій ім. М.Лукаша, Т.Мельничука, І.Франка, В.Стефаника – Ярослав Ткачівський не зупиняється на сьогоднішньому доробку, а з трепетом в серці , з численними творчими задумами дивиться в завтрашній день.
Користувачі читального залу , присутні на цьому мистецькому заході, насолоджувалися неповторністю поетичного обдарування поета, їхні серця звучали в унісон з унікальною творчістю нашого краянина, відповідального секретаря обласної організації Національної спілки письменників України Ярослава Ткачівського, яку представили працівники бібліотеки.
Традиційно відзначаються в бібліотеках річниці Івана Франка, Тараса Шевченка, Лесі Українки, Богдана Лепкого та інші. Це цілі цикли книжкових виставок, тематичних полиць, відкритих переглядів літератури «І.Франко – поет національної честі», «Низький уклін , тобі Кобзарю», «На струнах Лесиної поезії»( міські філіали №.1, 3, 8, 10,13).
З нагоди 141 річниці від дня народження Лесі Українки відділом обслуговування ЦБ в малому залі народного дому «Просвіта» в рамках засідання міського осередку союзу українок був проведений масовий захід «ЇЇ зоря повік буде ясна». Поезія Лесі Українки спонукає до вершинної досконалості, справедливості й добра. Тож не дивно, що читачі і сьогодні тамують спрагу з джерел Лесиної творчості. Багатогранність творчості Л.Українки розкрили ведучі працівники відділу обслуговування ЦБ, презентувавши виставку-персоналію «Високе світло імені та слова», познайомили присутніх з невичерпним і неосяжним творчим набутком Л.Українки, з книгами про визначну фундаторку новітньої української літератури, які знаходяться в фондах абонементу ЦБ. Та особливо акцентувалася увага на повість-есе С.Пушика «Лесине Карпатське літо» про перебування Л.Українки в Карпатах від квітня до кінця вересня 1901 року. Живе слово Лесі Українки прозвучало заключним акордом літературної імпрези , адже своїм великим іменем вона і досі торує дорогу нам, українцям, до самих себе: до мови, до родини, до рідної землі.
На пошану Богдана Лепкого, 140 річницю якого ми відсвяткували 9 листопада, було проведено літературну розповідь «Повернувся із небуття» в філ. №13, годину поезії «Висока зоря Богдана Лепкого» – в філ. №2, літературний портрет «Я слави не бажав» в філ. №8.
Бібліотека-філ.№2 провела музичний калейдоскоп до 140-річчя С. Крушельницької «Соломія гідна легенди про себе», читальний зал ЦБ мистецьку імпрезу «Солов’їний голос України Анатолій Солов’яненко», філ.№5- мистецьку годину «Митець великої душі» до 85 річниці від дня народження Михайла Фіголя.
14.10.12р. в читальному залі ЦБ відбувся загальносистемний день краєзнавства «Осягнення таємниці слова, приурочений до 70-річчя від дня народження Дмитра Юсипа, літературного критика, члена спілки письменників України , нашого земляка, великого поціновувача бібліотеки. Під час проведення дня краєзнавства було зроблено мультимедійну презентацію постаті Дмитра Юсипа, складено рекомендаційний список літератури, організована книжкова виставка.
Окрема сторінка в діяльності бібліотек – це клуби за інтересами. Впродовж багатьох років вони діють в наших бібліотеках, об’єднуючи користувачів з різними смаками , уподобаннями та потребами. Це клуб «Діалог» (чит. зал ЦБ), «Ліра» (філ.№1), «Муза» (філ.№2), «Свічадо» (філ.№3), «Срібні передзвони» (філ.№7), два дитячі клуби «Паросток» (ДФ№1), «Барвінок» (ЦДБ)
Відповідно до свого профілю відбуваються засідання на найрізноманітніші теми. Правовий клуб «Діалог», який вже впродовж років діє при читальному залі ЦБ, тісно співпрацює з обласним управлінням юстиції, центром соціальних служб для сім’ї та молоді Прикарпаття, службою у справах неповнолітніх Івано-Франківської ОДА, клінікою, дружньою до молоді, Юридичною клінікою юридичного інституту ПНУ ім.. В.Стефаника. На засідання клубу запрошуються фахівці-юристи Назар Саведчук, Катерина Гичка, А. Мухіна, психологи, лікарі, священики. Членами клубу є учні старших класів ЗОШ №4.
На протязі 2012 року відбувалися такі засідання: «Соціально вразливі верстви суспільства: піклування держави і милосердя», «Правовий захист довкілля – насущна вимога часу», «Злочини серед неповнолітніх: напрями запобігання».
Літературний клуб «Ліра» (філ..№1) свої засідання проводить до ювілейних дат, зокрема, до 140-річчя від дня народження Костянтини Малицької «Життя присвятила рідному краю», до 120р від дня народження Марини Цвєтаєвої «Моїм пісням, написаним так рано…», до дня смерті Олени Теліги « Життя довжиною у вічність». Бібліотекарі розробили цікавий сценарій, який включав сторінки життя Олени Теліги, її поезію, яку з задоволенням читали члени клубу. До уваги присутніх була презентована виставка-портрет «Як спалах блискавки». Значна увага під час засідання клубу приділялася відносинам Олени Теліги і Олега Ольжича. Поезія Олени Теліги патріотична і лірична . Вона вчить любити Вітчизну, бути вірним своїм ідеалам.
Девіз клубу «Муза», який працює при бібліотеці-філії №2, – «Муза – сестра милосердя». І тому деякі засідання відбуваються в притулку для неповнолітніх, дітей обділених батьківської опіки. Особливо яскраво пройшло засідання до дня матері «Мамо рідна! Хай святиться ім’я твоє». До Міжнародного дня людей похилого віку пройшло засідання «Осінь життя має бути сонячною», на яке були запрошені користувачі бібліотеки, жителі мікрорайону пенсійного віку. Їх познайомили з новинками літератури, періодики, читали поезію, зігрівали добрим словом. Насамкінець було запропоновано прослуховування співу відомої української співачки Соломії Крушельницької. Під час цього засідання присутніх пригощали солодощами та чаєм. Всі присутні залишилися задоволені таким заходом і попросили їх запросити в бібліотеку ще.
Клуб «Свічадо» (філ..№3) – це клуб морально-етичного напрямку. Члени клубу юнацтво – учні старших класів, студенти вишів, працююча молодь – порушують проблеми морально-етичного змісту. Зокрема, «Уроки людяності, добра і милосердя», вечір етичних роздумів «Розрада моя і надія мій рідний Івано-Франківськ» Всі засідання проходять у формі діалогів, дискусій, викладі власних думок. Паралельно відбувається популяризація літератури з даної тематики. За роки в цьому клубі склалися вже свої традиції, постійні члени з старших класів вже стали студентами, а дехто вже й працює.
Клуб «Срібні передзвони» (філ.№7) популяризує літературу, яка впливає на формування естетичних смаків,а також літературу краєзнавчого характеру. Клуб діє на базі ЗОШ №13. Учні старших класів є постійними членами клубу. Цікаво пройшло засідання клубу на тему «Рідне місто моє Франкове», яке проходило по майстерно підготовленому сценарію. Читалася поезія наших земляків С. Пушика, О.Короташа, Ю.Андруховича, Р.Юзви, демонструвалася мультимедійна презентація історичних пам’яток Івано-Франківщини, лунали пісні на слова українських письменників про наше місто і наш прикарпатський край. Ще одне цікаве засідання «Срібних передзвонів» пройшло в філії №7 на тему «Сурмач походів, співець життя, молодості, любові», приурочений до 100-річчя від дня народження Андрія Малишка.
При обслуговуванні користувачів юнацького віку приділяється увага на задоволення виробничих, професійних потреб, профорієнтацію, популяризацію правових знань. Перед користувачами, які закінчують школу, постає питання вибору професії, розкриваються обрії майбутнього. Бібліотека одна із ланок, яка повинна допомогти розібратися всім, хто йде у доросле життя. Перш за все це картотеки навчальних закладів нашого міста, області , України, це тематична популяризація літератури з питань профорієнтації : тематична поличка «Розповіді про професії» (філ.№9),»Куди піти вчитися» (краєзн. від. ЦБ), презентація книжкової виставки «Мрій, учись, твори, дерзай» (абон. ЦБ), міні-дискусія «Вибирай професію свідомо» (філ.№8), діалог з фахівцями «Вибір професії – крок у доросле життя», анкетування для старшокласників «Профорієнтація в школі: нові освітні позиції і програми» (чит. зал ЦБ), година спілкування «Вибери справу до душі), година профорієнтації «Світ нових професій – веління часу»(філ..№4).
Популяризуючи правові знання серед юнацтва, бібліотекарі проводять цікаві для цієї категорії форми : юридичний діалог «Знаємо та реалізуємо свої права» (філ.№7), тематична поличка «Права та обов’язки дитини» (філ.№4), година спілкування «Сучасна молодь: основні цінності, позиції, орієнтири» (чит. зал ЦБ), консультативний пункт «Молодь на крутих поворотах долі»(філ.№2). Цікавим для молоді була і година цікавих повідомлень «Таємниці лідерства» (філ.№3), «Шлях до успіху» (філ.№6), інформаційний діалог «Компас успіху» (філ. №14), інформаційний коктейль «Європейська підтримка молоді» (філ.№5), інформаційне повідомлення «Безробіття: як рятуватись молоді», інформаційний діалог «Гендерна політика серед молоді: в сім’ї, на роботі, в політиці» (філ..№7).
Традиційно в бібліотеках системи відзначаємо день студента. В бібліотеці-філ.№7 пройшла година з молодіжною періодикою «Студентська пора – найкраща», в філії №7 інформаційна хвилина «Час найкращих сподівань», в філ.. №2 вікторина «Сьогоднішній студент. Який він?».
14 лютого день особливий для закоханих – день святого Валентина. В бібліотеці-філії №2 відбувся літературно-музичний вечір «На крилах любові». Майстерно складений сценарій, пересипаний любовною поезією, музичні записи, студентський гумор, ну і звичайно книги – все це пройшло як одна мить. Студентська молодь , юнацтво винесли багато позитивних емоцій від цього дійства.
Презентація любовного жанру пройшла на абонементі ЦБ під назвою «Любов – це душі найвищий злет», читацькі турніри «Стріли Амура коханням зовуться» в філії №1, викладка поетичних творів «Кохання –вічне джерело життя» (філ..№8).
3 грудня минуло 290 років від дня народження Григорія Сковороди. Саме до цієї дати був приурочений вечір-портрет «Мудрець, замріяний філософ до дальніх правнуків іде», який пройшов в бібліотеці-філії №3. Бібліотекарі ознайомили присутніх як формувалася особистість великого мислителя, філософа, розкрили багатогранність його обдарувань. До проведення вечора-портрета було залучено учнів ЗОШ №19, студентів Прикарпатського університету, бібліотекарів. Цікаво було представлено його дитячі роки «Від рідної оселі», виняткові здібності та мрії, «В обителі науки та мистецтва» – навчання Сковороди в Києво-Могилянській академії, де він перевершив своїх однолітків тямущістю, наполегливістю та похвалами вчителів. Дальше були уроки мудрості від Г. Сковороди, знайомство з творами про Г. Сковороду. Організована книжкова виставка «Народний мудрець Григорій Сковорода». Присутні на цьому вечорі зрозуміли, що якщо не вимагати багато від світу й неухильно слідувати своєму внутрішньому покликанню, то можна й, живучи у світі, бути вільним від нього.
В грудні місяці завжди активізується робота по відзначенні зимових свят –Андрія, Миколая, зустріч Нового року. Бібліотекарі активно популяризують літературу з даної тематики. Разом зі школами організовуємо андріївські вечорниці (філ..№1, 2,З), свято Миколая (ДФ№1, ЦДБ), бліц-повідомлення «Як зустрічають Новий рік у світі та в Україні» (чит.зал ЦБ).
25 грудня відзначили 75 років від дня народження В’ячеслава Чорновола, засновника Народного Руху, Героя України, радянського дисидента. В краєзнавчому відділі ЦБ патріотична година «Все віддав для однієї ідеї», по філіях – патріотичні хвилини про життя В.Чорновола «Син України» (філ.№5,7), політичний портрет «Життя як спалах»(філ.№3).
В бібліотеці-філії №3 відзначили 135-річчя від дня народження Гната Хоткевича, засновника Гуцульського театру. Бібліотека-філія №3 знаходиться на вулиці, яка носить його ім’я. Тому й пошана до нього – особлива.
2012 році компанія Майкрософт презентувала Івано-Франківській МЦБС програмне забезпечення в рамках всесвітньої програми дарування програмного забезпечення компанії Майкрософт . Загальна ринкова власність цього внеску 15.825.00 доларів.
Івано-Франківська міська дитяча бібліотека вийшла переможцем Всеукраїнського конкурсу бібліотечних інтернет-сайтів у 2012 році в номінації «Кращий сайт бібліотеки» для дітей та юнацтва. Отримала сертифікат, який надає право безкоштовного оформлення річної передплати на електронну копію журналу «Колосок» з організацією та налаштуванням точки доступу на території бібліотеки.
Директор Івано-Франківської МЦБС Медвідь Г.М взяла участь в одноденній зустрічі директорів центральних бібліотек ЦБС, що стали фіналістами третього раунду конкурсу «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до мережі Інтернет», на якій обговорювались питання: процес поставки обладнання, налагодження роботи центрів вільного доступу до Інтернет, звітність в рамках проекту, обмін досвідом та ідеями.
24 листопада 2012р. в рамках програми «Бібліоміст» в бібліотеки-філії №2,3,4,7 Івано-Франківської МЦБС надійшло обладнання для організації безкоштовного доступу до Інтернету для користувачів: комп’ютери з програмним забезпеченням, принтери, сканери . Отримана комп’ютерна техніка одразу ж була підключена до мережі. Бібліотеки-переможці запрошують жителів нашого міста до роботи в мережі Інтернет з безкоштовним використанням протягом всього робочого часу.
З 24.09.12р. по 12.10.12р. працівники Івано-Франківської МЦБС пройшли навчання в регіональному тренінговому центрі ОУНБ ім. І.Франка за темами «Основи комп’ютерної грамотності. Введення до інформаційних технологій» та «Основи роботи в Інтернеті».
Опанувавши новітні технології підчас навчальних тренінгів, бібліотечні працівники зможуть надати доступ до світових інформаційних ресурсів тисячам наших краян і оперативно задовольняти їхні інформаційні потреби.
Національна бібліотека України для дітей видала книгу «100 кращих бібліотекарів України дитячих бібліотек». Одна із кращих – заступник директора по роботі з дітьми Івано-Франківської міської дитячої бібліотеки Іванцева Ганна Дмитрівна.
В 2012 році бібліотеки працювали стабільно, цікаво, згідно планів роботи, бібліотекарі були творчими, ініціативними. Користувачі наших бібліотек залишилися задоволеними. Кожна бібліотека виконала місію, яка була на неї покладена. Попереду Новий рік, нові завдання, тож будьмо всі здорові, щоб з усім справитися в 2013 році.