23 Травня 2022
Голосні читання творів Т. Шевченка “Встане правда! Встане воля!”
22 травня 2022 року – Україна відзначає 161 рік від Дня перепоховання (1861) українського поета, художника, мислителя Т. Г. Шевченка на Чернечій горі поблизу Канева.
Цей день – невмирущий символ для нашого народу! Перепоховання Тараса Шевченка стало подією для України ХІХ століття, яке спонукало українців до відкритої маніфестації своїх поглядів. В 60-70 роки минулого століття біля пам’ятника Шевченка, саме 22 травня, патріотична молодь читала вірші та виголошувала промови. Кожен рік у день перепоховання до могили поета з різних куточків світу приїжджають українці, щоб засвідчити пам’ять про Великого Кобзаря.
Вшанували пам’ять славетного поета та пророка і в нашому місті.
Цього дня, 22.05.2022 року працівники абонементу ЦБ Івано-Франківської МЦБС Департаменту культури міської ради організували голосні читання творів Т.Шевченка “Встане правда! Встане воля!” біля Меморіальної дошки Т. Г. Шевченку .
Затрембітала трембіта учасника молодіжної творчої спільноти (що діє при бібліотеці) Олександра Мельника, забринів її могутній звук, владно і зазивно покликав до Шевченкового слова.
“Як умру то поховайте мене на могилі серед степу широкого на Вкраїні милій”, – цими словами Тарас Шевченко висловив своє останнє бажання бути похованим на рідній землі. Цими словами із відомого “Заповіту” і розпочала бібліотекарка захід, коротко ознайомивши присутніх з історію смерті та перепоховання славетного Кобзаря.
Запрошена на захід професорка ПНУ ім. Василя Стефаника, письменниця Ольга Деркачова, в своєму виступі підкреслила актуальність відзначення Дня перепоховання Т. Г. Шевченка на Чернечій горі поблизу Канева. Вона наголосила, що дана подія є знаковою, адже саме в цей день, наш пророк повернувся на Україну.
Акцентувавши важливість віршів Шевченка в наш час, зачитала присвяту “До Основ’яненка”.
Олександр Мельник вразив присутніх не тільки дивовижним трембітанням, а ще й неймовірним читанням напам’ять поезії “Холодний Яр”
Незважаючи на примхи погоди, це були незабутні шевченківські читання, які, вічним словом Кобзаря зупиняли перехожих на вулиці та наповнювали надією серця присутніх, змушуючи їх задуматись над змістом поезій Пророка.
Підсилювали емоційне сприйняття віршів Т.Г.Шевченка пісні на його слова , у виконанні франківського барда Андрія Маврика.
Хвилювання і непідкупні почуття викликало спільне виконання “Заповіту” поета, яке увінчалось покладанням квітів до меморіальної дошки Т.Г.Шевченка.
Незважаючи на вітер, присутні ще довго ділились сучасними асоціаціями, що виникли у них після почутих пророчих рядків.
Щиро вдячні всім учасникам за неймовірне прочитання віршів та виконання пісень, Ользі Деркачовій за цікаві факти про 22 травня 1861 року.