8 Січня 2025
Бібліофоторепортаж “Ретро Івано-Франківськ: найстаріше фотоательє Франківська, яке дійшло до наших днів”
7 січня – день народження фотографії. Так вирішили французькі академіки на своєму засіданні в Парижі в 1839 році. Фізик Франсуа Араго розповів ученим про винайдення дагеротипів – найперших фотокарток. Їх робили за допомогою міді, срібла і йоду. Відкрив цей принцип Луї Дагер. До України фотографування дійшло в 1840 роках. З нагоди такого дня вітаємо з святом всіх, хто любить фотографувати і таким чином фіксує історію, особистостей чи події. Бібліотекарки Абонемента ЦМБ Івано-Франківської МЦБС підготували для вас бібліофоторепортаж “Ретро Івано-Франківськ: найстаріше фотоательє Франківська, яке дійшло до наших днів”
З історії…
У червні 1903 року на Сапіжинській, 20 (нині – Незалежності) розпочало свою роботу фотоательє «Рембрандт». “Новий фотографічний заклад під назвою “Рембрандт” з’явився в нашому місті по вул. Сапєжинській, 20. – йшлося у оголошенні в місцевій пресі того часу. Фотографії, виконані в цьому закладі, які ми мали можливість оглядати на виставці при вул. Сапєжинській, відзначаються правдивою схожістю і досконалою ретушшю й нічим не поступаються фотографіям, виконаним у першорядних закладах столичних міст. Ательє “Рембрандт” робить фотографії у різних форматах, а особливо в найновішому “сецесія рембрандт”, як окремих осіб, так і групові”.
“Новий фотографічний заклад під назвою “Рембрандт” з’явився в нашому місті по вул. Сапєжинській, 20. – йшлося у оголошенні в місцевій пресі того часу. – Фотографії, виконані в цьому закладі, які ми мали можливість оглядати на виставці при вул. Сапєжинській, відзначаються правдивою схожістю і досконалою ретушшю й нічим не поступаються фотографіям, виконаним у першорядних закладах столичних міст. Ательє “Рембрандт” робить фотографії у різних форматах, а особливо в найновішому “сецесія рембрандт”, як окремих осіб, так і групові”. В 1909 р. фотосалон змінив адресу і переїхав з вул. Сапєжинської (нині вул. Незалежності) до так званого Пасажу Єґера (нині будинок по вул. Січових Стрільців, 16), писала історик Олена Бучик. В цій будівлі заклад працює і понині, хоча в радянські часи він мав назву “Ракурс”, а за часів незалежності, спершу мав назву «Кодак», а згодом, закладу повернули первісну назву – Рембрандт”. Фотосалон називався “Rembrandt”. Великий голландський художник Рембрандт Харменс ван Рейн найбільше прославився як портретист, тож, ймовірно, саме тому засновники назвали заклад на його честь. Фотосалон “Рембрандт” також спеціалізувався в основному на портретній зйомці. Тут можна було замовити три види портретів: уже згаданий “сецесія рембрандт” по 3 корони за 6 шт., візит-карту по 2 корони 80 галерів і кабінетний портрет по 5 корон. За 7 корон можна було збільшити вже готову фотографію. У фотосалоні діяла рекламна акція – при замовленні шести штук звичайних фотографій клієнт отримував ще три знімки в подарунок, але вже у форматі поштівки. Як стверджувала реклама, фотосалон “Рембрандт” славився якісною ретушшю, тобто художники розфарбовували чорно-білі зображення вручну. Для цього використовували акварельні, масляні фарби, кольорові олівці й пастель. Власниця фотосалону – Світлана Пронь говорить : ”Це історична будівля, пасаж Єгера, тут надавалися фотопослуги, і я хочу, аби воно так було й надалі, аби будинок зберігся». Зберігаймо унікальні пам’ятки і фото застиглі у часі. В цей день вітаємо сердечно усіх без винятку: і фотолюбителів, і фоторепортажників-журналістів і фотомитців, бо всіх вас об’єднує одне – любов до фотографування.
Відповідальні за підготовку бібліофоторепортажу про найстаріше фотоательє Франківська, яке дійшло до наших днів бібліотекарка Абонементу ЦМБ Івано-Франківської МЦБС тетяна Нємцева та завідувачка відділом обслуговування ЦМБ – Кирста Ольга.