4 Грудня 2012
Аналіз громадських слухань
Аналіз громадських слухань в бібліотеках-філіях №9,10,11,12,13 на тему «Роль бібліотеки в житті громади села. Чи потрібна бібліотека в селі сьогодні?»
На протязі 2012 року в сільських бібліотеках-філіях №9 с. Крихівці, №10 с.Вовчинець, №11 с. Угорники, №12 с. Микитинці, №13 с. Хриплин пройшли громадські слухання, в яких брали участь голови сільських рад, депутати сільських та міської ради, активісти-читачі, священники, представники громадських організацій. Насамперед розглядалися пропозиції жителів сіл – якою вони хочуть бачити бібліотеку сьогодні, які додаткові послуги вона може надавати жителям села. І найголовніше – чи потрібна бібліотека в селі сьогодні.
Основні питання , які постали перед учасниками громадських слухань – це стан та наявність бібліотечного фонду, який має задовольняти запити користувачів , пошук нетрадиційних джерел комплектування, роль сільської ради у виділенні додаткових коштів на придбання літератури, канцтоварів, створення комфортних умов для користувачів бібліотек. Але найголовніше сьогодні – це впровадження в роботу новітніх технологій – комп’ютерів, підключення до Інтернету, використання локальної мережі.
На сьогоднішній день партнерами сільських бібліотек є школи, народні доми, новітні організації, священики, приватні підприємці, які знаходяться на території села. Саме від їхніх зусиль і співпраці залежить успішна робота бібліотеки. Особливо це стосується школи. Партнерські відносини, співпраця сільської і шкільної бібліотеки не тільки обслуговувати користувачів, а й сприяти вихованню у дітей патріотизму, любові до своєї України, вчити берегти природу, дбати про навколишнє середовище, боротися з шкідливими звичками, вести здоровий спосіб життя, поважати старших, успішно навчатися, щоб стати достойними громадянами своєї держави.
Сільські бібліотеки беруть на себе функції, можливо, не зовсім відповідні до їхнього призначення, але поскільки вони служать громаді, то повинні і жити її турботами, потребами. Для цього були оприлюднені результати соціологічних досліджень, бліц-опитувань, результати вивчення читацьких інтересів.
В результаті цього в бібліотеці-філії №13 с. Хриплин був створений бібліотерапевтичний центр, який є результатом побажань громади села. Мета цього центру – поєднання практичних порад сімейного лікаря-терапевта с. Хриплин Глеб Світлани Валентинівни і популяризація літератури на медичну тематику з боку зав. бібліотеки-філії №13 Бабій О.С. Таке поєднання двох професіоналів лікаря та бібліотекаря – сприяє інформуванню жителів села з найнеобхіднішими знаннями про власне здоров’я, популяризацію здорового способу життя, боротьби з шкідливими звичками, нетрадиційними методами лікування, фітолікування, профілактика і лікування різних захворювань.На протязі року проводилися бесіди з лікарем і , відповідно організовувалися книжкові виставки, репортажі з книжкових полиць, перегляди літератури.
Компетентність та ерудованість завідувачки бібліотеки-філії №9 с. Крихівці Малик Оксани Петрівни зумовили прийняття пропозиції голови сільської ради призначити її редактором газети «Крихівецький вісник» та відповідальною за випуск.
Бібліотека-філія №10 с. Вовчинець повинна активніше прилучатися до участі та підготовки загально сільських свят: свята села, Різдвяних , Великодніх, Розколяди, відзначення річниць УПА, Дня Незалежності, Соборності України. А також звернути увагу на обслуговування людей похилого віку, інвалідів.
Бібліотека-філія №11 с. Угорники , яка в 2011 році перейшла в нове приміщення повинна активізувати свою роботу по донесенню рішень сільської ради до відома мешканців села, зокрема , налагодити роботу Публічного центру регіональної інформації, де була б відображена найновіша інформація про діяльність органів місцевого самоврядування для блага села. Практикувати обслуговування одиноких людей, перестарілих.
Бібліотека-філія №12 с. Микитинці, основне завдання якої є побудова нового приміщення для бібліотеки, а також особлива увага на обслуговування читачів з особливими потребами. Депутати сільської ради, голова обіцяють виділяти кошти на придбання літератури для сільської бібліотеки.
Проаналізувавши матеріали громадських слухань сільських бібліотек-філій.
РЕКОМЕНДУЄМО
- розширити коло партнерів бібліотеки;
- спільними зусиллями дбати про поповнення фондів новою літературою, яка сприятиме задоволенню запитів жителів сіл;
- головам сільських рад виділяти кошти по мірі можливості на придбання нової літератури, канцтоварів, створення комфортних умов для користувачів і бібліотекарів;
- вишукати кошти для придбання меблів бібліотеці-філії №10 та №11, які перейшли в нове приміщення, залучати депутатів сільських та міських рад;
- виділити нові приміщення для бібліотек-філій №9 с. Крихівці та №12 с.Микитинці;
- Призначити зав. бібліотеки –філії №9 Малик Оксану Петрівну редактором газети «Крихівецький вісник» та відповідальною за випуск газети (на громадських засадах);
- спільними зусиллями посприяти придбанню комп’ютерів для сільських бібліотек і по мірі можливості підключити їх до мережі Інтернет;
- звернути увагу на обслуговування читачів з особливими потребами;
- відновити книгоношення для людей похилого віку та інвалідів;
- зав. бібліотеками-філіями приймати активну участь у відзначенні державних, релігійних свят, Днів села;
- постійно удосконалювати і змінювати послуги бібліотек з урахуванням змін у соціумі;
Відповідальними за дотримання і виконання даних рекомендацій призначити завідувачок сільськими бібліотеками-філіями:
- №9 –Малик О.П.
- №10 – Кулиній М.Д.
- №11 – Рокетська О.С.
- №12 – Дем’янець Т.Р.
- №13 – Бабій О.С.