Анонс подій

Event Information:

  • Вони прославили наше місто

      Іван Франко

    (27.08.1856 - 28.05.1916)

      Ivan FrankoПисьменник, учений, драматург, критик, перекладач, громадсько-політичний діяч. Бував у нашому місті в 1883, 1884 роках. Неодноразово його голос звучав перед громадою Станіславова. В 1889 році - в доповіді з нагоди річниці Тараса Шевченка, в 1890 році - на шевченківському концерті виступив з блискучою промовою про поему "Тополя". В 1910 і 1914 роках у залі "Руської бесіди" (тепер вул. С. Стрільців, 24) читав свою поему "Мойсей".

    Написав понад 100 оповідань, новел, 10 повістей і романів. 90 разів відвідував міста і села Прикарпаття. В 1960 році в селі Криворівні на честь Івана Франка відкрито літературно-меморіальний музей.

    В 1962 році місто Станіслав перейменовано на Івано-Франківськ, в травні 2010 року встановлено пам’ятник І. Франку та є вулиця, названа на його честь.

     

    Денис Січинський

       (1865-1909)

      Denys SichynУкраїнський композитор, диригент, музичний діяч. Перший професійний композитор на західно-українських землях.

    В 1902 році у Станіславові заснував першу в Галичині українську музичну школу, був ініціатором створення Спілки співочих і музичних товариств Галичини, автор опери "Роксолана", кантат на слова Т. Шевченка, романсів "Як почуєш вночі", "І золотої, і дорогої".

    Похований на міському цвинтарі (нині меморіальний сквер). Ім’я Дениса Січинського носить Івано-Франківський музичний коледж, у якому стоврено музей на його честь, а на фасаді встновлена художньо-меморіальна дошка (1985).

    Традиційно в Івано-Франківську проходить Всеукраїнський конкурс хорової музики ім. Д. Січинського.

     

    Ярослав Луковецький

    (1908-1993)

    Yaroslav Lukovets

     

    Український художник, випускник Краківської академії, створив галерею портретів української інтелігенції - Б. Лепкого, В. Стефаника, О. Кобилянської, І. Франка, Л. Українки.

    Був головним художником Станіславського муз.-драм. театру, одночасно працював в обласному будинку народної творчості, створив товариство художників, організував малярську школу і майстерню в Станіславові. В 1951 році був репресований і засланий до Костроми, в 1991 році - реабілітований.

    В 2002 році заснована Обласна премія в галузі мистецтва і архітектури імені Я. Луковецького. На вулиці Чорновола в Івано-Франківську відкрито меморіальну дошку.

     

     

    Денис-Лев Іванцев

    (1910-2003)

    Denys Ivancev

     

    Український художник, протягом 1970-2003 рр. проживав в Івано-Франківську. Закінчив Краківську академію мистецтв, засновник української мистецької групи "Зарево". Був знайомий і підтримував звязки з Б. Лепким. Член "Асоціації незалежних українських митців" у Львові. Автор сотень високохудожних творів, які зберігаються в Івано-Франківському художньому музеї, в колекції його великої родини, а також за межами України.

    В селі Делієві Тлумацького району, де жив і працював Д. Іванцев, в школі відкрито його музей, а одна з вулиць носить його ім’я.

     

     

     

    Софрон Мудрий

    (27.11.1923)

    Sofron Mudryj

     

     

    Церковний діяч УГКЦ, єпископ-емерит, професор. Відомий як талановитий вчений, автор праць з історії Української церкви.

    В 1949 році емігрував за кордон, спочатку у США, потім у Рим, де здобув ступінь магістра філософії, у Лютеранському університеті - ступінь доктора. З 1974 року - ректор Колегії святого Йосафата (20 років). В 1994 році повернувся в Україну, став ректором Івано-Франківського теологічно-катехитичного духовного інституту. В 1995 році  - генеральний вікарій Івано-Франківської Греко-Католицької Єпархії.

     

     

    Михайло Фіголь

    (1927-1999)

    Mykh Figol

     

    Художник, педагог, доктор мистецтвознавства, професор Прикарпатського університету ім. В. Стефаника. Заслужений художник України, лауреат Обласної премії ім. В. Стефаника, автор численних пейзажів, портретів, картин на історичну тематику. Автор книжок "Мистецтво стародавнього Галича", "Радість і смуток Ярослава Петрака", багатьох статей з мистецтвознавства, каталогів художніх виставок.

    В 1998 році відкрито домашню картинну галерею М. Фіголя. На приміщенні художньо-графічного факультету Прикарпатського університету Михайлу Фіголю встановили пам’ятну дошку.

     

     

     

    Володимир Грабовецький

    (24.07.1928)

     Volodymyr Grabovets

     Український вчений, доктор історичних наук, професор, академік АН Вищої школи України, засновник кафедри історії України Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника та музею Олекси Довбуша. Заслужений діяч науки і техніки України. Автор праць "Нариси історії Прикарпаття", "Селянський рух на Прикарпатті", "Олекса Довбуш" та інших. Лауреат обласної премії ім. І. Вагилевича, І. Крип’якевича, В. Стефаника. Опублікував понад 1000 наукових та науково-популярних праць, частина з яких друкувалася в Європі та Америці.

     

     

    Іван Климишин

    (17.01.1933)

    Ivan Klymysh

     

    Український вчений, астрофізик, педагог, доктор фізико-математичних наук, професор фізики Прикарпатського національного університету ім В. Стефаника, Почесний член Астрономічної Асоціації України, заслужений працівник ВШ УРСР, Почесний член товариства "Просвіта".

    У серпні 1993 року ім’я "Климишин" присвоєно малій планеті. Нагороджений орденом "За заслуги" ІІІ ст., відмінник освіти України.

     

     

    Степан Геник

    (01.01.1936)

    Stepan Genyk

     

    Український вчений, професор Івано-Франківського медичного університету, заслужений доктор науки і техніки України. В його доробку 37-ми авторських свідоцтв і 9 патентів, запатентованих в США, Англії, Франції, Японії. Автор 297-ми наукових праць, 43 раціональних пропозицій, член Президії обласного товариства "Просвіти".

    В 2002 році визнаний Людиною року серед 500 визначних вчених світу.

     

     

    Степан Пушик

    (26.01.1944)

    Stepan PushУкраїнський поет, прозаїк, драматург, есеїст, фольклорист, літературознавець, публіцист, журналіст, громадсько-культурний і політичний діяч, професор Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника, Київського університету ім. Шевченка, член НСПУ. Член ред. колегії часописів: Дзвін, Березіль, Перевал. Лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка, премій ім. П. Чубинського, О. Кобилянської, обласної премії ім. В. Стефаника, М. Ірчана, української фундації УВУ в Нью-Йорку, почесний член "Просвіти", Спілки краєзнавців.

    Нагороджений орденами "За заслуги" ІІІ ст., "Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого" ІІІ ст., Почесною відзнакою НСПУ "За заслуги перед Україною", товариства "Просвіта".

    Автор численних романів, повістей, збірок поезій та досліджень.

     

    Лідія Дмитрів

    (19.11.1949-10.06.2009)

    Lidia  Dmytriv

     

    Український хірург, громадська діячка, Заслужений лікар України.

    1987 р. - зав. хірургічним відділом міської лікарні №2;

    2001 р. - переможець в номінації "Медичний працівник десятиліття";

    2002-2006 рр. - депутат Івано-Франківської обласної ради;

    Нагороджена срібною медаллю УГКЦ до 200-ліття Різдва Христового, грамотою президії Верховної Ради України, почесною грамотою голови ВРУ.

     

     

    Михайло Кривень

    (20.07.1954)

    Mykh Kryven

     

    Український співак, Народний артист України, професор Інституту мистецтв Прикарпатського університету, член журі багатьох мистецьких конкурсів: "Воля-97", "Воля-2000", "Золоті тембіти", міжнародного гуцульського фестивалю "Коломия-2000", "Верховина-2001", "Коломийка-2002".

    В його репертуарі - оперні арії, класичні романси. Українські народні, стрілецькі, повстанські пісні, духовні твори. Неодноразово виступав за кордоном: в Польщі, Словаччині, Угорщині, Франції, США.

     

     

     Юрій Андрухович

    (13.03.1960)

    Yuriy Andrukh

     

    Український поет, прозаїк, есеїст, перекладач, член НСПУ. Автор збірок "Небо і площі", "Середмістя", "Екзотичні птахи і рослини", "Листи з України", циклу оповідань "Зліва, де серце", романів "Рекреації", "Московіада", "Переверзія", "Дванадцять обручів".

     Автор перекладів віршів Р. Рільке, Б. Пастернака. Лауреат премій ім. Гердера (Німеччина), спеціальної премії світу Е.М. Ремарка, Ляйпцізької книжкової премії "До європейського порозуміння" (2006).



    Василь Вірастюк

    (22.04.1974)

    Vasyl Viras

     

     Український спортсмен, Майстер спорту міжнародного класу з легкої атлетики, Заслужений майстер спорту України з богатирського багатоборства. Багаторазовий чемпіон та призер чемпіонатів України з легкої атлетики в штовханні ядра.

     5 разів завойовував титул найсильнішої людини України, в 2004 році - він найсильніша людина планети.

     Щороку власним коштом проводить богатирський турнір на День міста Івано-Франківська. Нагороджений орденом "За заслуги" ІІІ ст.




    Роман Гурик

    (2.10.1994-20.02.2014)

    Roman Guryk


     Герой Небесної Сотні, протестувальник Євромайдану, студент факультету філософії Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника. Загинув під час загострення протистояння на Майдані у Києві від пострілу російського снайпера в скроню.

     Похований в Меморіальному сквері Івано-Франківська, поруч із Січовими Стрільцями.

     13 березня 2014 року в Івано-Франківську з’явилася вулиця, названа на честь Романа Гурика.


Поділіться цим записом в: